Některé výklady si přímo říkají o časové určení. I když tarot nepoužíváte zrovna k věštění budoucnosti, určitě se také potkáváte s otázkami, jako „Kdy mám jít na volnou nohu“, nebo „Kdy je nejvhodnější čas se přestěhovat“. Nebo možná po tarotu saháte při stanovování cílů a plánování nadcházejícího roku. V tomhle článku najdete inspiraci, jak čas pomocí karet určovat.

Vsaďte na jednu kartu

Já sama ze všech možných způsobů nejčastěji volím ten nejjednodušší. Na otázku „kdy daná událost nastane“ vytáhnu nebo nechám klienta vytáhnout jednu kartu. Ta většinou obsahuje nějaké číslo. Dvojka holí i Velekněžka znamená dva. Zda se jedná o dny, týdny nebo měsíce, už vyplyne z kontextu.

Když vyjde dvorní karta nebo Blázen, který má číslo 0, beru to jako jemné upozornění, že se nemám ptát. Protože do časového určení mi v tomto případě nic není.

Strukturujte otázku

Jiná varianta je položit strukturovanou otázku. Když chcete například zjistit, ve kterém měsíci dojde k tomu, co vám karty ukazují, vylosujte postupně z balíčku 12 karet. První označuje aktuální měsíc (například prosinec) a ty další postupně leden, únor, březen … listopad.

Určení, kdy ona událost nastane, už není tak jednoduché a vyžaduje s kartami trochu zkušenost. Vyšší pravděpodobnost označují trumfy, zejména ty tradičně „pozitivní“, jako je například Slunce, Hvězda nebo Síla. A dále karty, které se motivem vztahují k položené otázce. Dobře placenou zakázku mohou signifikovat pentakly, zejména desítka, osmička, eso nebo trojka. Příchod nového muže do života Milenci, 2 poháry, nebo králové či rytíři všech barev. Životní změny zase Věž, Smrt, 6 nebo 8 holí.

Inspirujte se živly

Jiný způsob je použít na určení času pouze karty malých arkán. Buď je vyndejte z balíčku a vytáhněte jednu kartu, nebo se v původním výkladu podívejte na to, která barva (a tedy který živel) převládá.

Poháry označují dny, hole týdny, meče měsíce a mince roky. Případně se můžete spolehnout na živlové určení. Meče odpovídají živlu vzduchu, kterému přísluší jaro. Hole patří k ohni a létu. Poháry znamenají vodu a podzim, a konečně pentakly zemi a zimu.

Já sama používám tohle přiřazení, protože podle mého pocitu nejlépe sedí. Pokud to vnímáte jinak, nikdo vám nebrání používat vaše vlastní korespondence.

Hledejte vizuální klíče

Beth Maiden doporučuje orientovat se podle klíčů a symbolů, které daná karta zobrazuje. Kouzlo téhle metody je v tom, že nechává velký prostor pro imaginaci. A také v tom, že s každou sadou dostanete jiné výsledky.

img_20161206_141721

Podle těchto příkladů z Pohanského Tarotu vaše událost nastane, až bude měsíc v úplňku, až uvidíte delfína nebo až konečně doděláte tu výroční zprávu…

Počítejte karty

Docela zábavný způsob, jak zjistit, kolik dní (nebo týdnů, měsíců či let) zbývá do očekávané události, je otáčet karty. Nejdříve si určete kartu, která pro vás symbolizuje danou událost. Například Vůz může znamenat cestu, 9 pohárů večírek a eso disků začátek vlastního podnikání.

Pak zamíchejte balíček a v duchu pokládejte otázku „Kolik dní mám čekat, než… (doplňte to, na co se ptáte)“. Pak svrchu balíčku otáčejte karty jednu podruhé, dokud nenarazíte na tu, kterou jste si zvolili. Počet otočených karet označuje vaši odpověď.

Použijte astrologii

Čas lze určit také pomocí astrologických souvislostí velkých Arkán. Událost, na kterou se ptáme, nastane, až Slunce vstoupí do příslušného znamení nebo období. Osobně to ale pokládám za nejsložitější metodu, protože následující tabulku je potřeba si zapamatovat nebo ji mít při výkladu po ruce:

Karta Časové období Astrologické přiřazení
0. Blázen 22. 5. – 21. 6. Blíženci
1. Mág 22. 5. – 21. 6. Blíženci
2. Velekněžka 24. 10. – 22. 11. Štír
3. Císařovna Jaro Býk
4. Císař 21. 3. – 20. 4. Beran
5. Hierofant 21. 4. – 21. 5. Býk
6. Milenci 22. 5. – 21. 6. Blíženci
7. Vůz 22. 6. – 22. 7. Rak
8. Síla 23. 7. – 22. 8. Lev
9. Poustevník 23. 8. – 22. 9. Panna
10. Kolo osudu 22. 12. – 20. 1. Kozoroh
11. Spravedlnost 23. 9. – 23. 10. Váhy
12. Viselec 21. 2. – 20. 3 Ryby
13. Smrt 24. 10. – 22. 11. Štír
14. Mírnost 23. 11. – 21. 12. Střelec
15. Ďábel 22. 12. – 20. 1. Kozoroh
16. Věž 22. 12. – 20. 1 Kozoroh
17. Hvězda Vánoce Vodnář
18. Měsíc 28 dní Ryby
19. Slunce Léto Slunce
20. Soud 21. 2. – 20. 3 Ryby
21. Svět Léto Slunce

A jak čas ve svých výkladech určujte vy? Napište nám svoje zkušenosti do komentářů.

(Na fotce je kromě Pohanského tarotu příloha k Lunárnímu kalendáři Krásné paní.)

JE LIBO TAROT DO E-MAILU?

Jakmile na blogu vyjde nový článek, dáme vám vědět.