V kalendáři u dnešního data nejspíš najdete Pálení čarodějnic. Ve skutečnosti si ale připomínáme starý pohanský svátek Beltane. Je oslavou lásky, partnerství, sexuality, smyslnosti a plodnosti. Slaví se v předvečer prvního máje. Přiznejme si, že se jako Svátek práce moc neujal. Pro většinu z nás je spíš dnem, kdy vyrážíme pozdravit Karla Hynka Máchu na Petřín nebo se alespoň líbáme pod rozkvetlou třešní.

Pro naše zemědělské předky Beltane označoval den, kdy se vyháněl dobytek na letní pastviny. Zvířata bylo potřeba prohnat mezi dvěma ohni, což jim mělo zajistit ochranu a plodnost. Název pochází z keltského Baal či Bel, což znamená světlý nebo jasný.

Lidé tradičně slavili venku o ohňů a také se v přírodě milovali. O dětech, počatých o svátku Beltane, se říká, že patří Bohyni. Jelikož je tento svátek s láskou a vztahy, bývá oblíbeným datem pro svatbu nebo handfasting.

Jak můžete letošní Beltane oslavit vy?

1. Zapalte si oheň

Nejlépe venku na zahradě. Nejdřív v něm spalte všechno, co už ve svém životě nechcete.

Může to být myšleno doslova. O svátku Beltane se totiž obvykle pálily větve a křoví, pořezané při jarním úklidu pozemku. Nebo obrazně. Do očistného ohně můžete hodit své zlozvyky, špatné vlastnosti i křivdy, které už s sebou dál nechcete vláčet.

Pak k ohni můžete přistoupit ještě jednou. Tentokrát s přáním. Dobře si rozmyslete, co si právě teď chcete pustit do života. O svátku Beltane se závoj mezi světy ztenčuje, magie je nám blíž a přání se plní snadněji.

Nakonec oheň několikrát přeskočte. Kromě jarní očisty tento zvyk našich předků zajišťoval i plodnost. Takže se ke skoku můžete odhodlat jak sami, tak ruku v ruce s partnerem.

2. Udělejte si domácí oltář

Nemáte-li možnost rozdělat oheň venku, využijte alespoň svíčky. Typickými barvami Beltane jsou bílá (jako mléko) a červená (jako krev).

Jako oltář vám dobře poslouží malý stolek nebo polička. Kromě svíček si na něj můžete dát pár březových nebo kvetoucích třešňových větviček a cokoli, co podpoří váš záměr a co pro vás symbolizuje lásku, kreativitu a plodnost.

Z tarotových karet se k dozdobení oltáře nabízí Zamilovaní, Dvojka pohárů, nebo dvojice Císař a Císařovna. Sáhnout můžete také po kartách Bohyní nebo různých orákulích.

3. Praktikujte sebelásku

Když se řekne „sebeláska“, co vám hned naskočí? Vana plná voňavé pěny, sklenice prosecca a višně v čokoládě? Hýčkat se a rozmazlovat samozřejmě můžete kdykoli, nejen o svátku Beltane.

Ale skutečná sebeláska je spíš o disciplíně. O tom, že upřednostníme sebe a své vyšší plány a cíle na úkor něčeho, co nám sice na chvilku udělá dobře, ale z dlouhodobého hlediska moc neprospívá.

Co můžete vyzkoušet?

 • Dokázat říct NE na něco, v čem nevidíte smysl a co se vám fakt nechce.
 • Jít si dřív lehnout, abyste před zazvoněním budíku stihli 8 hodin kvalitního spánku.
 • Ukončit vztah, který vám přináší víc bolesti než radosti.
 • Zařadit do své denní rutiny trochu cvičení, nebo alespoň procházku do přírody.
 • Místo krátkodobé diety si nastavit pomalejší, ale dlouhodobě udržitelný systém zdravé stravy.

Další konkrétní způsoby, které sedí na vaši aktuální situaci, vás určitě napadnou samy.

4. Rozjeďte projekt

Na kole roku stojí Beltane v polovině mezi Jarní rovnodenností a Letním Slunovratem. Energie přibývá. Kreativita vrcholí a my jsme připraveni nápady, které v nás klíčily přes zimu a na jaře, uvést do života.

Chcete začít psát knihu? Uvést na trh nový produkt? Nebo zrekonstruovat byt? Ten nejlepší okamžik je právě teď. Ujasněte si postup, vyhrňte si rukávy a pusťte se do díla.

5. Vyložte si karty

Co jiného byste taky na kartářském blogu čekali, že…

Takže zamíchejte svůj oblíbený tarotový balíček a vylosujte 6 karet. Položte je do rozkladu podle obrázku.

 1. Co mi letošní Beltane přinese.
 2. Co mám hodit do ohně.
 3. Co si teď potřebuji přát.
 4. Co mám právě teď udělat, abych posílil/a svou sebelásku.
 5. O čem je projekt, který mám rozjet?
 6. Co mě právě teď podpoří?

Co vám vyšlo? Pojďte to sdílet v naší skupině na Facebooku.

Vyzkoušet můžete také rozklad Májová královna.

 

Foto Jan Kopřiva, Unsplash

JE LIBO TAROT DO E-MAILU?

Jakmile na blogu vyjde nový článek, dáme vám vědět.