Původně jsem chtěla psát úplně o něčem jiném, ale změnila jsem námět. I kartářky mají být aktuální a hovořit k věci. Poslední dobou se zase obloukem vrací otázky na téma jak se s těmi kartami vlastně domlouvat. Možná je to díky poměrně značné izolaci, ve které se mnoho z nás nedobrovolně ocitlo, a najednou nám chybí každodenní trénink komunikačních dovedností i mezi námi lidmi,  natož lidí s kartami. Bohužel na tuto schopnost nemá vliv ani možnost probrat to online, protože ta je kupodivu zatím funkční jen mezi lidmi.

BUĎ SVŮJ

Pokusím se naznačit směr, možnost, jak to dělám já. Jak to budete dělat vy, záleží zase na vás. Budou a jsou to vaše výklady a váš způsob, jak dostat od karet co nejobsáhlejší odpovědi. A věřte, že vlastní způsob, kterým pracujeme z nás dělá právě toho osobitého kartáře, kterého budou klienti vyhledávat právě proto, že to dělá po svém a jim to vyhovuje.

KDYŽ CHCEŠ ODPOVĚĎ, MUSÍŠ MÍT OTÁZKU

Mluvit s kartami je umění, které je potřeba si odvykládat. Naučit se mu, pracovat na něm. Nikdo se s tím nenarodí, stejně jako nikdo nemluví v půl roce plynulou řečtinou. Ani Řekové ne, věřte mi.
Stejně tak je potřeba, pokud chci odpověď, prostě se na něco zeptat.

Jak určitě víte, karet se lze zeptat na cokoli. Zkuste jít přímo k věci. Nejlépe k té, co potřebujete vědět. Nestyďte se. Karty nejsou vaše matka a nebudou vás vychovávat, hodnotit, ani zkoumat, jestli je vaše otázka dostatečně hlubokomyslná či ještě lépe, „ezoterická“.
Prostě se obyčejně zeptejte. Můžete zkusit nejdřív pozdravit a nezapomeňte poděkovat.

V PODSTATĚ VŮBEC NEJDE O UKECANOST

Nemusíte vykládat složité obrazce na 30 karet, ani pokládat soubor otázek dlouhý na dvě A4. Dobrý způsob je postupovat po kartě. Otázka – odpověď. Další otázka – další odpověď…Např. Chcete vědět, jakou náladu bude mít zítra v práci vaše protivná kolegyně? Vyložte si jednu kartu. Vidíte? Ne? Minimálně vidíte živel – tedy Oheň, Vzduch, Zemi nebo Vodu. Dá se tedy odvodit, zda její nálada bude plná ohně, energie a vášní, nebo řečí, plánů či kritiky v případě Vzduchu, nebo výjimečně klidná s Pentakly, či dokonce mírně vstřícná s Poháry.

Stejně tak to obligátní „Má mě rád?“ Jednu kartu. Vidíte? Ptejte se dál – Proč případně ne? Jedna karta. Další karta: „Co můžu udělat, abych to změnila?“ Klidně další karta „Co by mi takový vztah přinesl?“ Další: „Co bude, když se na to vykašlu?“ Další: „Jak to mám udělat?“ A tak dál, ptejte se, klidně postupně na vše, co vás v té souvislosti napadá. Karet je dost. Můžete klidně použít všechny. Jde o váš momentální pocit, zda jsou vaše otázky zodpovězeny. Jen pozor, tímhle „karet je dost“ nemyslím, abyste se ptali donekonečna, dokud po sérii záporných odpovědí neuslyšíte to, co celou dobu chcete :-D. Takhle to nefunguje.

NAUČ SE PŘIJMOUT ODPOVĚDI

Buďte slušní, nesnažte se radit vy kartám A nedohadujte se o jejich odpovědích. I v tom je to stejné, jako rozhovor s lidmi. Respektujte své karty, ony jen dělají, co po nich chcete, a dělají to dobře. Pokud neumíte přečíst odpověď, je to obvykle vaše chyba, ne jejich.
Karty jsou vaším přítelem a rádcem. Kamarádem, A to takovým, který vám vždycky řekne pravdu. I takovou, že v té sukni, co jste si včera koupily a chcete v ní vyrazit na rande, vypadáte jako vlak převázaný mašlí. Karty vám to řeknou. Bez úsměšků a bez podmínek. Nepotřebují vás urazit, to vy jste se ptali, jestli v té sukni jít. Dostanete úplně jasnou odpověď. Pokud samozřejmě jste ochotni ji slyšet.
Nepodsouvejte kartám lidské myšlení. Ony odpovídají přímo, takže pokud se na něco ptáte, a myslíte tím něco jiného, máte smůlu. To si domyslí lidé, karty vám naprosto pregnantně odpoví, jak se ptáte. Nedomyslí si souvislost, ani je nenapadne, že se ptáte oklikou, aby si o vás náhodou nemyslely něco ošklivého. Mimochodem to by vás nemělo zajímat ani v mezilidských rozhovorech.
Zkrátka a dobře, stejně, jako si povídáte s kamarády, kolegy, členy rodiny, mrtvými i živými předky, předměty v domácnosti, květinami nebo zvířaty, můžete si úplně stejně krásně popovídat i s kartami.
Za sebe mohu říct, že jejich sdělení je pro mě srozumitelnější, než např. sdělení mých květin, ale už se zlepšuji i v tom. Na všem se dá totiž pracovat!


Tak ať se vám daří!
P.S. A můžete si také vyzkoušet rozhovor s vaší novou, (nebo jakoukoli) tarotovou sadou. Schválně, co vám poví 😊

JE LIBO TAROT DO E-MAILU?

Jakmile na blogu vyjde nový článek, dáme vám vědět.