V prosinci roku 1909 vyšel základ všech tarotových staveb, kořen všech větviček, Rider Waite Tarot. Vymyslel ho sir Arthur Edward Waite, kresby vytvořila dle jeho pokynů Pamela Colman Smith a celé to vydalo nakladatelství Rider. Odtud název, ne, že by tedy tenhle tarot byl bílý (white), i když jeho autorem byl anglický lord.

Byl to balíček zásadní a přelomový. Jako první totiž přinesl obrázky i na malé arkáně a tím otevřel dveře intuitivnímu čtení symbolů, dojmologii a fantazii. Do té doby byly na holích prostě jen tři hole a význam si dočti. Waite vzal původní význam Trojky holí, přiřadil k němu děj, který mu odpovídal a nechal ho namalovat na kartu. A tak se nemusíme nic biflovat nazpaměť, ale můžeme se nechat vést obrázkem a dojít k výkladu, který může být vždy jiný, ale pokaždé pravdivý.

A od té doby vycházejí vlastně už „jen“ RW klony. Jednak drtivá většina sad převzala tento celoobrázkový styl a jednak se autoři drží Waitem nastavených symbolů na kartách. Trojka holí zkrátka na vyvýšeném místě něco vyhlíží. A protože Waite vypíchl archetypální symboly, dají se napasovat na cokoliv, co vidíte kolem sebe. A tak se Kelt dívá z vrcholu svého oppida, kočka zírá z okna a Lenin, to ani nechtějte vědět. Díky tomu se vlastně v tarotu pořád držíme tradice, která se ale roky se prolíná se současnými hodnotami a dostává aktuální podoby. A tím jakoby pojímala všechny autory a vykladače a jejich výklady do jednoho velkého pytle, z nějž můžeme čerpat po každé, když vezme svůj balíček do ruky.

Klasických RW sad najdeme mnoho, Lo Scarabeo letos vydalo původní sadu Tarot Original 1909. Oproti jiným toho názvu, které dosud vyšly, má lehčí barvy a jednodušší emoce v obličejích. Krásně ale vystupují obvykle skryté symboly. Třeba Bláznův šat není jen pestrobarevný háv, ale dá se v něm najít i posvátná geometrie. Ač jsem příznivcem moderních pojetí, protože mě právě baví ta různorodost, v každé sadě mě potěší nějaké jiné ztvárnění, čas od času se k původní verzi ráda vrátím. Vzhledem je to tedy ideální sada na začátek, protože neoplývá nějakým důmyslným krytím, ale díky hloubce se k ní může vracet nejeden pokročilý.

On ten Rider Waite sice působí na první pohled jako omalovánky, ale při bližším zkoumání zjistíte, že to tak vůbec není. Třeba Blázen kráčí doprava, protože rozvíjí vědomí, na rozdíl od Smrti, která jde na druhou stranu. Při rozložení jako na obrázku jí jde vlastně vstříc… Na 6 pohárů najdete např. tzv. obrázkovou hádanku. Holčička může mít dvě různé verze obličeje, záleží, jak se na obrázek díváte. Každý detail byl na kartu umístěn podle znalostí a souvislostí, které znal Waite z Řádu Zlatého úsvitu, jehož byl členem. Možná i díky tomu změnil ve své sadě číslování Spravedlnosti a Síly. Původně byla Spravedlnost osmička a Síla jedenáctka. Waite to s ohledem na atrologické a magické korespondence přehodil a sady, které z něj vycházejí, už to jen opakují. Vnesl mezi tarotáře trochu zmatku, ale v zásadě jde stejně o obrázek.

Ke kartám tehdy vyšla i kniha, jejíž název předurčil používání tarotu v novém století: Obrázkový klíč k tarotu. Důraz na obrázek se klade až posledních třeba dvacet let (zhruba tolik, co s tarotem pracuju J ), a tarot tak zažívá velký boom. K mé a jistě i Waitově radosti. A tak vzniká ročně velké množství nových sad, které více či méně drží původní symboliku a vrací nás od kořenů tarotu zase zpět do 21. století. Za podobný přelom, který způsobil RW tarot, považuji Light Seer´s Tarot kanadské autorky Chris Ann. Pořád se drží tradice, ale předkládá ji s takovou lehkostí, moderností a vlídností, jakoby předjímala, kam se tarot může vyvíjet dál. Velekněz už není křesťanský fráterník, ale rozesmátý guru pod schody ke Zdroji. Ďábel není nechutná obluda, ale namakaný sympaťák, se kterým se dá jít klidně až do pekel, jako by ten klasický chtěl spíš odradit, zatímco ten nový láká…  Základní archetypy zůstávají, ale mají nový háv a svěží energii, která už neděsí, ale vede a tím mění nastavení tarotu i naše.

Zkuste si sami udělat malý exkurz do minulosti s RW sadou nebo nějakým jejím klonem. Naciťte si ducha dávné doby s originální verzí a pak si rozšiřte obzory nějakou novější sadou. Sami posuďte, v čem se tyto světy liší a co mají společného. Ať chceme nebo ne, Rider Waite Tarot na nás tak trochu vykukuje z každé sady. A má na to nárok, neboť nastavil laťku i normu, která je pořád platná. Ale jak ji budeme posouvat, záleží už jen na nás.

     

JE LIBO TAROT DO E-MAILU?

Jakmile na blogu vyjde nový článek, dáme vám vědět.