Vetšina lidí se k Tarotu obrací ve chvíli, kdy potřebuje vyřešit nějaký problém či tíživou životní situaci. Pro takové okamžiky jsou určeny výklady s otázkou. Už samotná formulace otázky nám může orientaci v problému hodně usnadnit. Zde je několik doporučení, jak takovou otázku položit.
1. Přijměte zodpovědnost.
Tarotové karty vám mohou zjednodušit rozhodování či výběr z několika možností. Ale nerozhodnou za vás. Je tedy zbytečné se jich ptát, co máte dělat. Všichni hledáme v životě nějakou jistotu, ale naše svoboda spočívá právě v možnosti volby. Proto se pokud možno vyhýbejte otázkám, které vás této zodpovědnosti zbavují.
K těm patří například:
Uzavřené otázky typu ANO/NE (Dostanu tu práci? Požádá mě o ruku?)
Otázky začínající Měl/a bych… (Měla bych zhubnout? Měl bych začít znovu studovat?)
Časové otázky (Kdy mě v práci povýší? Jak dlouho mi bude trvat hledání nového bydlení?)
Místo toho se můžete ptát:
Jaký je smysl…
Co se mám naučit…
Jak můžu zlepšit své šance na…
Co potřebuji pochopit, abych…
Co si mohu odnést z…
Jaké okolnosti leží za…
2. Nechte možnosti otevřené.
Vaše otázka může znít: Jak mohu dosáhnout toho, aby se od nás moje tchyne konečně odstěhovala? Také se ale můžete ptát: Co potřebuji k tomu, abych lépe vycházela se svou tchyní? Zatímco první otázka naznačuje hotové rozhodnutí, druhá ponechává možnosti otevřené. A také vám pravdepodobně přinese více informací.
3. Najděte pravou míru podrobností.
Příliš vágně i příliš podrobně položená otázka vás může zavést do úzkých. Optimální otázka obsahuje informací „tak akorát“. Zatímco otázka „Jak mohu zlepšit svou situaci v práci?“ je dost obecná, „Jak si mohu uspořádat šanony tak, aby v nich kolegyně Barbora našla, co potřebuje?“ zužuje pohled jen na jeden aspekt. Rovnováhu mezi oběma extrémy může představovat například otázka „Jak mohu zlepšit svou spolupráci s kolegyní Barborou?“
4. Zaujměte neutrální postoj.
Jste přesvedčeni, ze právě vy máte pravdu a vaše pozice je ta správná? Je poměrně snadné se v takovém postoji utvrdit tarotovým výkladem. Chcete-li ale získat nový pohled na věc, zkuste otázku položit neutrálně.
Například:
Jak můžu posílit spolupráci doma pri úklidu? (Místo: Proč tady pořád uklízím jenom já?)
Co se děje, kdyz se snažím komunikovat, ale cítím, ze ostatní neposlouchají? (Místo: Jak mám přimět ostatní, aby mě poslouchali?)
Proč jsem dosud měla tolik presčasů? (Místo: Co mám udělat se svým šéfem, aby mě přestal nutit pracovat přesčas?)
5. Buďte pozitivní (aneb Nebuďte negativní:-))
Kořenem neúspěchu či problému bývá často naše vlastní negativní přesvědčení. Pozitivní formulace otázky nám může pomoci se této pasti vyhnout.
Například:
Jak mám najít vhodný časopis k otištění mého článku? (Místo: Proč mi ten článek nikdy neotisknou?)
Jak mohu zlepšit své prezentační dovednosti? (Místo: Jak mám překonat strach z veřejné prezentace?)