Co je karta roku? Dá se říct, že jde o energii či vibraci, která nás ovlivňuje vždy od našich posledních narozenin do těch dalších. Vypočítává se z karet velkých arkán, neboli archetypálních obrazů, kdy každý z nich disponuje svým daným číslem. Archetypů je celkem 22.

Jak svou kartu roku vypočteme? Je to celkem jednoduché. Sečteme všechna čísla svého data posledních narozenin. Pokud vyjde vyšší číslo než 22, sčítáme dál (např. když vyjde 23, dáme mezi tato čísla znaménko plus, tj. 2 + 3 = 5).

Pro příklad uvedu, že jsem se narodila 30. 6. A letos jsem již své narozeniny slavila. Takže mezi všechna čísla tohoto data dám pouze znaménko plus.

Datum mých posledních narozenin je tedy 30. 6. 2013

3+0+6+2+0+1+3 = 15

Patnáctý archetyp v Tarotu se jmenuje Ďábel.

Tak schválně, co si představíte a jaké máte pocity, když vyslovíte tohle slovo? Zkuste to….ĎÁBEL…ĎÁBEL…ĎÁBEL…

Co vás napadá? Provokatér? Zlo a temné síly? Něco, z čeho mám strach?  Čertík z pohádky? „Já jsem malej, ale šikovnej?“

Možná všechno z toho. A ještě mnohem, mnohem víc!

Všimněte si karty na obrázku: tento Ďábel pochází ze sady Tarot snů od italského autora Cira Marchettiho. Človíček na obrázku je uvězněný v kleci svých strachů a iluzorních představ. Je svým strachem tak paralyzován, že si vůbec není schopen všimnout důležité věci: klec jeho vězení (které si mimochodem vytvořil sám) je pootevřená a Ďábel své řetězy nesvírá v rukou, nýbrž je má jen tak volně přehozeny. Takže – pokud by zvedl hlavu a uviděl skutečnost, zjistil by, že je svobodný, že ho v zajetí držely jen jeho obavy a iluze. Toto je nádherné znázornění toho, co se nám tak často děje! Úžasný obraz, jak důležité je CHTÍT žit v pravdě a odmítat veškeré iluze a zkreslenosti! A také – nenechat se ovládnout strachem.

Úkolem Ďábla je konfrontovat nás s naším stínem, s našimi temnými místy, které bychom nejraději vůbec neviděli. Dost často jsme rádi, že jsou někde schovaná a děláme, že vlastně žádná nejsou. Jenže všichni víme, co se děje, když něco popíráme, potlačujeme: ono to nezmizí, ale vyleze někde jinde! Schválně si někdy stlačte nafouknutý balónek – sice se vám to povede, ale boule se vytvoří na jiném místě. Anebo celý balónek praskne!!

Takhle to prosím pěkně funguje s našimi stíny!

V první řadě je dobré si uvědomit, že své stíny nemáme jen tak, pro nic za nic. Je v nich ukrytá velká moudrost! Patří k nám, jsou jednou z našich vnitřních částí, jedno z našich „dětiček“. Když budeme některé ze svých dětí preferovat a jiné odstrkovat, co se asi stane? Z toho odstrkovaného, kterému nedáme pozornost a lásku, se možná stane pěkný „sígr“! Potřebuje přeci na sebe nějak upozornit, když ho nikdo nevnímá!

Takže – přijměme své stíny a mějme je rádi. 

Vím, je to těžké, alespoň se tedy o to snažme…

Přijměme je, dejme jim svou lásku, svou pozornost – ale transformujme je. Ony nejsou ničím jiným, než odvrácenou části světla, opačnou stranou téže mince! Mince, která se nazývá náš život.

Takže, pusťme je na světlo a proměňme v to, co již nebude v našem životě působit destruktivně.

Jak se ke svým stínům dostaneme?

Stačí, když budeme pozorovat v našich každodenních událostech, co neplyne, kde se co zadrhává, čeho se nejvíc obáváme, čemu se vyhýbáme, na čem jsme závislí, v čem neplníme svá předsevzetí, která jsme si dali, v čem naše animální touhy převládají nad vyššími hodnotami, atd, atd.

S pochopením karty Ďábel mi vždy pomáhaly pohádky. Vzpomeňme si, že na starou Máchalovou (pohádka S čerty nejsou žerty) peklo díky její čistotě a dobrotě nemohlo. Zato mladá Máchalka tam zafičela na to šup! Určitě tu pohádku znáte, takže víte, jaké měly obě dámy životní hodnoty.

Věřím, že v pohádkách se skrývá velká moudrost a životní pravda a Ďábel v nich většinou figuruje coby jakýsi dohlížitel těch správných morálních mantinelů.

Proto se svým letošním Ďáblem často rozmlouvám.

Říkám mu, hele, je mi jasné, že to se mnou myslíš dobře, snažíš se, abychom spolu vyčistili to, co si tam v té tmě uvnitř sebe pořád držím a bojím se to uvidět, vím, že mě učíš, abych samu sebe nebrala tak vážně a často slyším ten tvůj chechot, když mi vyvádíš své kousky…fakt jsem ti vděčná za to, že mě chceš vyléčit z mých závislostí, lenosti, žárlivosti, touhy po moci a uznání a děkuji ti, že mě podporuješ svou silou, která je tou největší, pokud je používaná v souladu se zákony lásky…ale prosím tě, šetři mě!! Někdy je to opravdu náročné!

Ale to víte, Ďábel…vyslechne si to, mrkne na mě a chechtá se dál! On dobře ví, že mi nandává je to, co jsem schopná zvládnout.

On ví, že já vím, že on je ve skutečnosti původně ANDĚL, který padl, aby nám ukázal naše vlastní padlé části.

A tak to spolu letos táhnem dál…

S láskou

Sophie Joya

JE LIBO TAROT DO E-MAILU?

Jakmile na blogu vyjde nový článek, dáme vám vědět.