Tarotové karty v současnosti využívá stále více lidí ke studiu, sebepoznání, meditacím i výkladům. Tarot je na to všechno (a mnoho dalšího) skvělým nástrojem. K poznání je však třeba nějak dospět, a tím nemyslím jen věk samotný. Je potřeba se učit a zkoušet, pracovat s kartami i se sebou samým.

Každý začátek v sobě nese i otázky.  Zvídavý adept tarotového umění se ptá. Je tohle pravda? A nemůže tamto být nějak jinak? Ano, může. Vždycky to může být jinak, o tom je svět sám – jeho podstatou je změna a vývoj. Mám teď na mysli otázky spojené s rozhodnutím vůbec s tarotem začít, nikoli o teoretickém rámci významů jednotlivých karet.

Některé tyto „technické“ otázky se opakují a sama si s mírnou nostalgií vzpomínám, že jsem se podobně sama ptala, když jsem s tarotem začínala. Takže, tady jsou některé běžné mýty a pověry spojené s tarotem a kartářským řemeslem:

1. Musíte mít nadpřirozené schopnosti.

Fakt: Každý se může naučit tarot, pokud ho studuje. Každý, i ten, kdo není jasnovidec. Kartáři nemají nějak výjimečné, nadlidské či nadpozemské duševní schopnosti. To je mýtus, který se zachoval z dob, kdy se věřilo, že čtení karet je něco nadpřirozeného, co je  nám, obyčejným smrtelníkům, zapovězeno.

Dobrý kartář se vyznačuje pouze ochotou se dlouhodobě učit, zdokonalovat a získávat zkušenosti v širokém poli možností, které karty nabízí. Toto je však pravidlem v kterékoli oblasti lidského života. Budete-li chtít být dobrým šachistou, také se budete muset učit, trénovat a pracovat na sobě, stejně jako kdokoli jiný, kdo vyniká ve svém zájmovém oboru.

2. Tarotové karty jsou zlé.

Fakt: Tarot jsou jen karty. Většina tradičních tarotových karet je vyrobena z papíru, potištěná, oříznutá do velikosti karet s obrazem na jedné straně a vzorem na straně druhé. To je přesně to, co Tarotové karty jsou a co budou vždy. Nejsou zlé. Nemohou vás přepadnout v noci v parku, způsobit vám nemoc, ani vám způsobit samy o sobě psychické trauma. To je pouze v moci lidské.

3. Tarot je forma magie.

Fakt: Je krásné věřit v magii. Ale pokud si myslíte, že tarotové karty jsou magie, bohužel jste byli uvedeni v omyl. Tarotové karty jsou jen barvy a papír. Jde o psychické schopnosti a intuici kartáře, který dává tarotovým kartám svůj vlastní smysl pro příběhy a tajemství.

Tarotové karty mají na sobě různé symboly, ale ty spíše vyjadřují významy, např. numerologické nebo astrologické, které bude kartář vnímat a interpretovat během výkladu, než že by měly něco společného s magií.

4. Jen vy se můžete dotknout svých karet

Fakt: Je pravda, že jsou kartáři, kteří neradi dávají své karetní sady k dispozici ostatním. Obvykle to souvisí s energií, kterou si myslí, že tam ostatní zanechávají. Je to věc pohledu, i takto energeticky „porušené“ karty se dají zase očistit.

Objektivně však není důvod, proč byste někoho nemohli nechat sáhnout na své karty – nestane se nic ani jemu, ani kartám, natož vám. Já osobně vlastně nechávám lidi, aby si prohlédli karty, ze kterých jim vykládám. Pomáhá jim, když se lépe seznámí s jejich obrazy, uklidní se a cítí se pohodlněji.

5. Schopnost vykládat karty je dar, a má být poskytován zdarma.

Fakt: Darem je zde možná pouze ochota se učit a pracovat na sobě, nikoli ta schopnost, tu máme všichni. To, že se kartář vzdělává, obětuje vlastní volný čas, účastní se kurzů, seminářů, investuje nemalé prostředky do nákupu karet a spousty knih ve snaze poznat a rozumět, není darem.

Není to tedy ani důvodem poskytovat služby zdarma těm, kteří takovou ochotou či časem na sobě dlouhá léta pracovat nedisponují. Talentovaní, tedy obdarovaní umělci i sportovci také tvrdě pracují, aby svůj „dar“ zúročili. Ráda bych viděla reakci nějakého talentovaného fotbalisty na podobný návrh.

6. Nikdy nekupujte tarotové karty sami sobě.

Fakt: Pokud by to byla pravda, spousta z nás by se nikdy nemohla naučit tarotovému umění. Ne všichni máme předky, kteří se tímto oborem zabývali a karty nám potom darovali.

Vlastně je hodně důležité vybrat si své vlastní karty. Takové, jaké se líbí vám osobně a mluví k vám jazykem, kterému rozumíte. Někdo je zastáncem klasiky, jiný je šťasten s vílami a jednorožci. Nikdy jsem se nesetkala s tím, že by karty , které jsem si koupila sama, „nefungovaly“.

7. Tarotové karty mají vždy pravdu.

Fakt: Výklad karet odhalí pouze možnosti vašeho směřování v budoucnosti. Ve skutečnosti však záleží pouze na tazateli, jak s tímto sdělením naloží. Jestliže se rozhodne sdělení karet ignorovat, nebo činit dále v přímém rozporu s doporučeními, říkat, že karty mají vždy pravdu je trochu zavádějící.

8. Těhotné ženy by si neměly nechat vykládat tarotové karty.

Fakt: Pokud by těhotné ženy neměly číst tarotové karty, měli bychom požádat o zdravotní varování na obalu. Těhotné ženy mají stejně jako ostatní mnoho důvodů, aby si nechaly karty vyložit. Ve skutečnosti blížící se narození nového dítěte může nastávajícím matkám dávat ještě větší touhu pohlédnout na své možnosti v budoucnu.

9. Tarotové karty musí být zabaleny v hedvábných váčcích.

Fakt: Pokud chcete zabalit tarotové karty do hedvábí, jděte do toho! Samet? Lycra? Proč ne! Své karty můžete zabalit do čehokoliv chcete, na jejich „sílu“ to nemá vliv. Znám člověka, který si ukládá karty do plastové krabičky na oběd! Udržuje je to spolehlivě v bezpečí a suchu a vysoká kvalita jeho výkladů se nijak nezměnila.

10. Karty vypadlé z balíčku při míchání se tam nesmí vracet.

Fakt: Pokud vám vypadne při míchání jedna nebo více karet a vy je tam nevrátíte, nebudou vám při výkladu chybět? Přece jen je zvykem nabídnout klientovi ucelený výklad.

Mýtů a pověr kolem výkladů karet je spousta. Pokud vás nějaké zajímavé napadají, podělte se s námi v komentářích.

JE LIBO TAROT DO E-MAILU?

Jakmile na blogu vyjde nový článek, dáme vám vědět.