Vykládáte karty? Sami sobě, nebo kamarádkám a známým? Pak už vás možná napadlo, že byste se tím mohli živit. Zaregistrovat si živnost a svého koníčka proměnit na podnikání. V tomhle článku najdete návod, jak na to.

Napřed to vyzkoušejte

Stát se z amatérského kartáře profesionálním je docela velký krok. Když vykládáte sami sobě nebo svým blízkým, nemusíte řešit v podstatě nic. Zatímco když se tím začnete živit, k samotným výkladům se přidruží ještě práce s klienty, získávání nových zákazníků, účetnictví, administrativa, marketing a podobně.

Amatér hraje pro zábavu. Profesionál hraje o všechno. Steven Pressfield

Proto se vyplatí si ještě před tím, než začnete řešit úřední náležitosti, vyzkoušet vykládat také cizím lidem, o kterých nic nevíte. Nejsnáze je získáte na doporučení od vašich kamarádek a známých. Rozhlaste, že začínáte, a potřebujete klienty. Využít k tomu můžete i svůj osobní profil na Facebooku nebo Instagramu.

Tím zjistíte nejen, jak vám to jde a jestli vás to pořád baví, a také jestli si za výklad dokážete říct o nějakou odměnu. Byť to na začátku nebudou peníze, ale spíš naturálie nebo protislužba. Vykládat můžete také za písemnou referenci, kterou si později můžete dát na web.

Své zákazníky nezapomeňte požádat také o zpětnou vazbu, jak se při výkladu s vámi cítili, jak to pro ně bylo srozumitelné a podobně. Podle toho můžete své služby dále zlepšovat.

Jak vyřídit živnosťák

Jakmile jste si jistí, že vykládat profesionálně je pro vás to pravé, je na čase vyrazit pro živnostenský list. Získat ho můžete třemi způsoby.

Za prvé vám ho vydají na jakémkoli živnostenském úřadě. Nemusí jít o ten místně příslušný podle vašeho trvalého bydliště. K vydání živnosti stačí, jste-li svéprávní a bezúhonní. Vaši bezúhonnost si úřad sám ověří v trestním rejstříku.

Na úřadě zaplatíte jednorázový poplatek 1000 Kč a vyplníte tzv. jednotný registrační formulář. Tím si nejen zřídíte živnost, ale zároveň se jedním tiskopisem přihlásíte i k sociálnímu a zdravotnímu pojištění a k dani z příjmů fyzických osob na finančním úřadě.

Za druhé si živnostenský list můžete vyřídit na kterémkoli Czech Pointu. Před jeho návštěvou je potřeba nejprve vyplnit jednotný registrační formulář a na Czech Point ho buď donést vytištěný papírově, nebo ho odeslat elektronicky přes portál MPO. V tom případě už na Czech Pointu jen nahlásíte číslo vygenerované portálem.

Třetí možnost představuje odeslat jednotný registrační formulář elektronicky, a to pomocí elektronického podpisu, eIdentity nebo zasláním vlastní datovou schránkou. K tomu slouží aplikace Registrační formulář na webu rzp.cz.

Živností je několik druhů. Pro výklad tarotu vám stačí živnost volná, k níž nepotřebujete splňovat žádné zvláštní podmínky. Seznam oborů volných živností najdete tady. Přímo „výklad karet“ jako obor podnikání v něm ale nehledejte. Nejspíš to patří pod číslo 78. Poskytování služeb osobního charakteru a pro osobní hygienu.

Volných živností si můžete zvolit víc najednou. Chcete-li například pořádat kurzy, hodí se 72. Mimoškolní výchova a vzdělávání, pořádání kurzů, školení, včetně lektorské činnosti. Pro začátek vám ale stačí jedna, další obory si k živnosti můžete bezplatně přidat později.

Ještě před založením živnosti je potřeba si rozmyslet, jestli budete chtít podávat daňové přiznání, nebo využijete institut paušální daně. Do paušální daně je potřeba se zaregistrovat hned při zřizování živnosti. To znamená ještě ten samý den, co si zřídíte živnost, podat finančnímu úřadu Oznámení o vstupu do paušální daně. Později to již nelze. 

Hlavní nebo vedlejší?

Podnikání od začátku nemusí být vaší hlavní činností. Vykládat karty můžete i „na vedlejšák“. Živnost jako vedlejší činnost si můžete nahlásit, pokud:

  • máte zaměstnání, kde za vás platí sociální a zdravotní pojištění alespoň z minimální mzdy,
  • pobíráte mateřskou nebo rodičovskou ze zaměstnání,
  • jste student do 26 let nebo starobní či invalidní důchodce.

Hlavní výhodou vedlejší činnosti je, že pro vás neplatí minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. To znamená, že pojistné platíte podle toho, kolik si podnikáním opravdu vyděláte – pokud málo, tak malé, pokud víc, tak větší.

Máte-li stálé zaměstnání, pro jistotu si zkontrolujte, jestli vaše pracovní smlouva vedlejší podnikání nějak neomezuje, nebo zda k němu není potřeba například souhlas zaměstnavatele.

Jak získat první klienty

Většina lidí se na začátku snaží svou nabídkou oslovit co nejvíc lidí. Zní to logicky, ale dřív než začnete strkat lidem letáky do schránek a platit reklamu na sociálních sítích, udělejte něco jiného: ujasněte si, pro jaké klienty chcete pracovat.

Váš zákazník totiž není a nebude každý. Prodat vaše služby těm, kdo jsou s vámi na stejné vlně a ve vaší práci vidí hodnotu, je totiž mnohem jednodušší než přesvědčovat náhodné kolemjdoucí, kteří na výklad karet třeba vůbec nevěří.

Ptejte se například:

  • Pracuje se mi lépe jenom se ženami, nebo i s muži?
  • Jaká oblast (např. vztahy, práce a podnikání, osobní rozvoj) mě nejvíc baví?
  • Chci vykládat osobně, on-line, nebo po e-mailu?
  • S jakými typy lidí si nejlépe rozumím?
  • Vykládám raději na budoucnost, nebo na příčiny a souvislosti toho, co se děje teď?
  • Na jaké otázky se mi nejlépe daří vykládat?

Z vašich odpovědí vám celkem jasně vyplyne, kdo jsou vaši ideální klienti a jestli je lépe oslovíte na některé sociální síti, pomocí vlastního webu nebo třeba plakátkem na obecní vývěsce.

TIP: Postavit začínající podnikání na pevných základech vám pomůže můj on-line kurz Kořeny byznysu.

Odborná spolupráce Zuzana Bartůšková.

JE LIBO TAROT DO E-MAILU?

Jakmile na blogu vyjde nový článek, dáme vám vědět.