Konečně! Tenhle jedinečný tarot jsem objednala a zaplatila už v květnu, abych si všimla, že vydán bude až v říjnu. Inu, dobrá, bude to zkouška mé trpělivosti, ale té přece máme my Berani na rozdávání a tak to vydržím. Také vzhledem k tomu, že byly i jiné tarotové sady, jsem na tuto novinku zapomněla a o to větší radost jsem měla, když mi přišel email, že už jede. Hurá! Jenže z Ameriky. Ne, že bych měla něco proti Americe, navíc v té chvíli bylo vítězství Donalda Trumpa ještě čiré bláznovství, ale to ALE bylo oprávněné.

Takže, nejprve cestoval balíček měsíc přes půl světa do Čech. Co všechno viděl a spatřil, si můžeme jen domýšlet, ale nebylo to nic proti tomu, když se dostal k nám. Nejprve ho zabavili zlí a neúprosní celníci. Zřejmě si chtěli něco vyložit a asi toho měli hodně, protože drahnou dobu u nich ležel ve skladě. Pak jsem byla nucena vyplnit slohové cvičení, a mnoho okének o tom, co jsem si objednala, proč, od koho, k čemu mi to bude, kolik to stálo, co s tím budu dělat a jakou velikost bot měla matka sousedky, která bydlela vedle autorky před patnácti lety.

Všechno jsem pečlivě zaslala a čekala. A čekala a volala, a volala a čekala. Uplynul další měsíc, Donald už si vesele prezidentil a balíček pořád nikde. V posledním hovoru pánům celníkům jsem se dozvěděla, že už ale přece balíček dávno mám. Vždyť mi ho už minulý týden doručovali! Bohužel mě nezastihli a lísteček s poznámkou, dojděte si k nám, nenechali. Zmiňovat se o tom, že za to všechno jsem navíc ještě zaplatila téměř polovinu ceny karet, radši nebudu. Bylo to jen tak tak, ještě pár dní a karty by letěly zpátky do USA. To by se tam asi divili. A tak je konečně mám a chci se s vámi o tu radost podělit.

PAGAN OTHERWORLDS TAROT je dílko americké designové společnosti zvané UUSI. Jde o partu nadšenců, kteří vyznávají tradiční hodnoty a dělají ledacos. Nevypadají jako esoterická banda, myslím, že do tarotu se pustili spíše z kulturního a uměleckého hlediska, ale vytvořili naprosto nádhernou, jedinečnou a úplně jinou sadu, ač s kořeny v Rider Waite tarotu.

Dvorní karty a velká arkána obsahují keltsko-severské prvky, s notnou dávkou magie a starého čarodějnictví. Obličeje a postavy jsou fantasticky prokreslené a neskutečně oblečené. Když se jim zadíváte do očí, uvidíte celou škálu různých emocí a myšlenek, jako byste jim nakukovali přímo do hlavy. Třeba Mága bych proti sobě mít jako soupeře nechtěla, i kdyby to byl jen turnaj v pojídání koblih. A Ďábel vede k opravdu velkému zamyšlení. Rytíři pentaklů skoro není vidět do obličeje, ale najdete-li ho, donutí vás přiznat skutečnou pravdu, tu nejskutečnější.

1

Malá arkána je úplně bez lidí, ale pozor, není to vojeb. Velmi snadno by se vám mohlo stát, že tuhle sadu dáte stranou s tím, že z malý toho nejde moc vyčíst, protože na ní nejsou lidi. Opak je pravdou. Je to trochu minimalistické pojetí, ale právě, když se na ně zadíváte s pokorou a úctou, objevíte spoustu symbolů, které vám dají spolehlivou odpověď. Moc se mi líbí třeba 5 holí, kde se vůbec nemusí nikdo s nikým hádat a bít, a rozpor a hrozící konflikt je z ní jasně patrný. Na 9 pohárů zase najdeme břeh a stromy. Kde je tady to bohatství? Ale na břehu stojí žába a možná, když ji políbíme, získáme ten největší poklad na světě.

2

Tato sada obsahuje navíc karty znázorňující fáze měsíce, a je jen na vás, zda si je v balíčku ponecháte a jak je využijete. A také kartu tzv. prázdnou kartu, zde je to tzv. Seeker, Hledač, a polovina těla stojí ve dne a druhá načuhuje do tmy. Moc zajímavá podoba téhle pro mně důležité karty.

Nejsou to karty na první dobrou. Už po prvním výkladu mi bylo jasné, že se s tím nemazlí a že pokud budu chtít znát tvrdou pravdu, jasně a ochotně mi jí poskytnou. Můžete v nich hloubat a zkoumat a hledat a objevovat a vždycky něco najdete. Kromě toho jsou velmi kvalitně vytištěné na krásném papíře, který budete chtít brát do ruky. Jsou laděné do zemitých a přírodních barev, není to žádná divočina, tedy, dokud se nezadíváte blíž.

Působí velkou a divokou silou a jsou v nich ukryta staletí mýtů a legend a moudrosti i našich předků, mají velkou sílu a nejsou podle mého soudu na běžné blbnutí. Umí vám ale proniknout až do morku kostí a dokázat vám, že všechno je ve vašich rukou.

Na závěr první Sabinky pokus o výklad s touto sadou. Zamíchala a zeptala se: „Co mi chtějí tyto karty říct? 3 mečů! Fajn!“ Vrátila ji zpátky a znovu zamíchala: „A něco veselejšího? 3 mečů! Víš, co, vem si je zpátky. Děkuju!“

Inu, tahle sada za to stála!

3

 

JE LIBO TAROT DO E-MAILU?

Jakmile na blogu vyjde nový článek, dáme vám vědět.