Kolik si říct za své služby, je pro každého, kdo vykládá tarot, nebo pracuje s jakoukoli jinou divinační technikou, dost zásadní otázka. Takže se s ní potkávám docela často.

Ale občas se objeví předčasně. Několikrát jsem ji slyšela v začátečnických kurzech, dokonce i od lidí, kteří s tarotem pracovali jen několik týdnů. Což je podle mého názoru příliš brzo i na to, začít o placených výkladech jen přemýšlet.

Dřív, než začneme řešit, kolik si účtovat za výklad, je načase se ptát, kdy vůbec začít vykládat za peníze.

Nevěřím, že na to je rychlá a jednoznačná odpověď. Neexistuje žádná časová hranice, po jejímž překročení se automaticky stanete zkušeným kartářem. Některým lidem se to podaří dříve, jiným později. Ale ideálně by člověk, který se začíná tarotu nebo jiné formě věštění nebo léčení věnovat profesionálně, neměl být ve fázi studenta.

Mně osobně trvalo docela dlouho, než jsem začala vykládat za peníze. Na začátku jsem se vůbec nechtěla stát profesionální kartářkou, takže jsem k tomuto cíli nijak nespěchala. Naproti tomu si vzpomínám, jak moc jsem se ve dvaceti na žurnalistice už už chtěla věnovat psaní na plný úvazek.

I když můj vztah s tarotem začal spíš jako něco osobního, chápu každého, kdo cítí, že je tarot jeho posláním, kterému chce zasvětit svou profesní dráhu.

Já jsem s tarotem tohle puzení vůbec neměla, proto jsem si dala načas. Opravdu to trvalo. Strávila jsem dobrých osm let učením, zkoušením a čtením o tarotu. Chodila jsem na kurzy a skupiny a v rámci učení vykládala zadarmo přátelům i úplně cizím lidem.

Celou tu dobu jsem naplno pracovala v neziskovém sektoru. Tahle fáze života mi přinesla hodně cenných poznatků. I když to nakonec pro mě nebyla ta správná cesta, v rámci své náplně práce jsem se učila o věcech, jako je psychické zdraví, léčba rakoviny a podobně. Dodalo mi to vzdělání, které bych jinak nezískala.

Pro kartáře je každopádně dobré nabírat životní zkušenost. I když se svou pracovní pozicí aktuálně vůbec nejste spokojeni, nezbavujte se jí. I když to teď tak nevnímáte, formuje vaše budoucí já.

Výklad tarotu znamená víc než pamatovat si významy karet. Je o pochopení, jak je vyložit vlastními slovy a přivést je k životu způsobem, ke kterému se ostatní mohou vztahovat.

Postupně jsem si také uvědomila, že bych nebyla tak připravená, kdybych se snažila profesionalizovat dříve, než na to přišel čas. I když osm let je dlouhá doba, všechno, co jsem zažívala, mě vedlo k tomuto rozhodnutí. Všechno byla lekce, která mě měla přivést k momentu, kdy jsem mohla říct tarotu ano.

Každý se na tuto dráhu dostane vlastním způsobem a ve vlastním čase. Podle mého názoru je to součást cesty. Tarot na vás zapracuje sám. Změní váš život svým způsobem a svým načasováním.

Vstoupit na tarotovou profesní dráhu je jiné než studovat vysokou školu a získat titul. Buďme upřímní: cesty jsou málokdy tak lineární a přímé. Do čehokoli, co má nějakou hodnotu, musíte vložit svůj čas, udělat práci a udělat ji dobře. Neexistují žádné záruky, že se to stane přes noc.

Samozřejmě existují kurzy a certifikace, které v tarotu můžete získat. Ale pravda je, že z vás nikdo kartáře neudělá. Aby se to stalo, musíte tomu věnovat dost praxe a úsilí.

Rozhodně nechci dusit ničí nadšení pro tarot. Ale když moji studenti očekávají, že už po pár lekcích u mě začnou za výklady vybírat peníze, říkám jim, jak důležité je mít trpělivost.

 • Pokud nejste schopni udělat samostatný výklad bez toho, abyste se podívali na význam karet, nejste připraveni si říct o peníze.
 • Pokud nejste schopni na místě adekvátně vysvětlit význam náhodně vytažené karty z balíčku, nejste připraveni si říct o peníze.
 • Pokud jste neudělali dostatek praktických výkladů, nejste připraveni si říct o peníze.
 • Pokud jste právě ukončili začátečnický kurz tarotu, nebo ještě chodíte na lekce a tarot je pro vás pořád nový, nejste připraveni si říct o peníze.

Pokud jste nikdy nečetli knihu o tarotu, nebo jste se učili jen z jednoho zdroje, ať už je to učitel, webová stránka, kniha nebo cokoli jiného, nejdříve vyzkoušejte něco jiného. Ne všechny tarotové školy jsou stejné, některé obsahují chybné informace, nebo popisují techniky, které vám nebudou fungovat. Učte se dál, vezměte si, co se vám líbí, a zbytek nechte ležet.

Tarot není univerzální velikost pro všechny. Neexistuje standardizovaný způsob výkladu. Proto je dobré strávit nějaký čas zkoumáním, abyste mohli získat lepší obrázek o tom, co vám může nabídnout.

A buďte kritičtí. Kritičnost na jakékoli spirituální cestě je extrémně důležitá, ale také může přijít s časem a zkušeností. Protože na začátku nebudete mít dost zkušeností na to, abyste své učitele mohli srovnávat.

Nebojte se zpochybnit jakéhokoli učitele, který vám slibuje okamžité profesionální schopnosti, nebo který vám radí, abyste začali vykládat za peníze, i když teprve začínáte chytat podstatu vykládacích karet. Osobně si nemyslím, že jakýkoli začátečnický kurz by měl zahrnovat témata, spojená s marketingem vlastních služeb. Měl by se soustředit čistě na výklad tarotu.

Spěchat na profesionální dráhu nepomáhá ani tarotové komunitě. Dá dost práce rozptýlit obecně přijímanou představu, že kartáři jsou podvodníci. Pokud chcete, aby vás lidé brali vážně, investujte svůj čas a dělejte tarot pořádně.

Pokud máte učitele, který vás předčasně tlačí do byznysových témat, ptejte se sami sebe:

 • Jaký druh integrity si chcete zachovat?
 • Jakým stylem a s jakými dovednostmi chcete začít?
 • Jakou odpovědnost cítíte v jakékoli práci, kterou děláte, včetně tarotu?

Pro učitele tarotu je nebezpečné tlačit své studenty dopředu příliš brzy. Může to poškodit jak čerstvého kartáře, který začíná na falešných základech, tak jeho klienty.

Naučila jsem se, že když nabízíte výklady, lidé mají tendenci doslova viset na každém vašem slově. Musíte být velmi opatrní, co jim říkáte, protože do vás mohou vkládat mnoho důvěry a nadějí.

Výklad tarotu je značná zodpovědnost. Když jste profesionál, lidé k vám budou přicházet s očekáváním, že minimálně víte, co děláte. Opravdu na to nechcete přicházet za běhu.

Když nastupujete na profesionální dráhu, můžete se dostat do řady náročných diskusí. Řada lidí vnímá tarot jako terapii a vy to musíte být připraveni ustát. Nikdy nevíte, s čím přijdou, nebo jaké jsou jejich emocionální spouštěče.

Což je další důvod, proč je v tomto procesu důležitý čas, praxe a zralost. Jsou věci, které vás tarotoví učitelé a knihy nenaučí, například jak pokračovat v sezení s plačícím klientem. Nebo jak pomoci někomu, jehož partner je nevyléčitelně nemocný, a vy v právě vyložených kartách nevidíte nic jiného než Smrt, 10 mečů a Věž.

To jsou věci, se kterými se učíme zacházet časem. Tím, že jsme přítomní a lidští. Ale také jsou to věci, které se můžete chtít naučit formou terapeutického výcviku či workshopu.

Tarot nikdy nemůžete opravdu ovládnout. Proto kladu důraz na učení se z různých zdrojů. Když projdete jedním kurzem a myslíte si, že tím je vaše vzdělání u konce, můžete svůj kartářský růst zpomalit nebo úplně zakrnět.

Protože v této profesi učení nikdy nekončí. Vždycky jsou další vrstvy, které můžete objevovat. A každý rozhovor s klientem v rámci sezení bude jedinečný. Zkoumejte a pamatujte si, že trpělivost vám spíš pomůže, než aby vás držela zpátky.

Někteří kartáři si nastavují cíle. Například jsem potkala paní, která se rozhodla předtím, než začne vykládat profesionálně, udělat 100 tarotových výkladů zdarma. Věděla, že se jí lidé budou ptát na její kartářskou zkušenost. „100 pro začátek znělo jako dobré číslo,“ vysvětlovala. „Také jsem věděla, že když dokážu vyložit 100 lidem a pořád mě to bude bavit, jsem na správné cestě.“

A je tu ještě jedna věc: možná s tarot naučíte, ale nebudete se jím chtít živit vůbec. Spousta lidí jde na vysokou školu s konkrétním plánem, aby vzápětí zjistili, že jejich zvolený kariérní plán k nim vůbec nepasuje.

Učit se tarot je jako učit se cokoliv jiného. Zvenku to vypadá zajímavě, ale nikdy nezjistíte, jaké to je, dokud to nějakou dobu nebudete zkoušet. Také si pamatujte, že vám nikdo nedluží živobytí. Lidem, kterým chcete pomáhat, musíte umět nabídnout solidní, hodnotnou zkušenost.

Od koho byste si raději koupili výklad: od kartáře, který si teprve minulý měsíc koupil svou první sadu, nebo od takového, který má za sebou dlouholetou praxi?

Ptejte se sami sebe:

 • Co ve vašich očích dělá dobrého kartáře dobrým kartářem?
 • Jak chcete ukázat svou profesionalitu potenciálním klientům?
 • Co si myslíte, že by klientům pomohlo si u vás zaplatit výklad?
 • Jaké jsou vaše ideální milníky na cestě na profesionální dráhu?

Možná je to určitý počet výkladů, možná určitý počet let, který strávíte učením a nácvikem.

Možná začnete výklady zadarmo na večírcích a charitativních akcích.

Pro mě byly večírky důležitou součástí tarotového rozvoje. Nic tak nezostří vaše schopnosti a nepřinese vám víc zkušeností jako usadit se v místnosti plné cizích lidí a nechat na sebe pršet jejich otázky.

Ať se rozhodnete jakkoli, moje hlavní rada zní: Neuspěchejte to.

Dopřejte si čas na to, abyste zjistili, jakou hodnotu opravdu dokážete jako kartář nabídnout. Nechte na sebe mluvit karty. A nepřemýšlejte o honoráři, dokud se ve svých výkladech nebudete cítit opravdu komfortně.

Časem se budete jenom zlepšovat. A výsledky budou stát za to.

Se souhlasem autorky přeloženo z anglického originálu. Mírně kráceno.

JE LIBO TAROT DO E-MAILU?

Jakmile na blogu vyjde nový článek, dáme vám vědět.