Když jsme v roce 2015 otevřeli Tarotovou asociaci pro členy, Jarmila Sara Svatůňková byla první, kdo se přihlásil. Takže příznačně právě s ní otevíráme novou rubriku, kde formou rozhovoru představujeme naše profesionální členy. Sara žije a vykládá v Praze, Tarotu se věnuje téměř 40 let a v Asociaci v současnosti působí jako předsedkyně.

Jak ses dostal/a k tarotu? A jak dlouho vykládáš?

Tarot mi prvně ukázala moje babička, která měla i jiné vykládací karty a svou činnost tehdy v tuhém socialismu maskovala za krejčovský salon. Šaty sice šila taky, ale hlavně vykládala karty. Tohle první seznámení bylo již v dětství, kdy mi bylo cca 7-8 let, a začalo to vyprávěním příběhů podle obrázků. Vykládat jsem pak začala sama až po narození mých dětí, takže dnes to bude už skoro 39 let. Dneska vyprávím příběhy z karet zase já svým vnučkám.

Jak bys popsal/a svůj tarotový styl? Jaký je tvůj kartářský přístup nebo filozofie?

Pokud bych to měla nějak popsat, byl by to styl „Otázka=odpověď.“. Svým kartám kladu otázky a dostávám na ně odpovědi, které jsou tak konkrétní, jak konkrétní je otázka. Není to samozřejmě nějaký „výslech“, v mém vykládání panuje přátelská nálada, ale jsem zvyklá ptát se tak dlouho, než dostanu odpověď, které rozumím. A není rozhodující, zda se mi také líbí 😊. V jednoduchosti je docela velká síla, a čím méně komplikovaný výklad, pokud jde o výkladové obrazce a množství karet, tím lepší odpovědi dostávám. Někdy samozřejmě také používám spousty karet a kreativní rozložení, ale spíše výjimečně a většinou pro svá osobní poselství ohledně osobního rozvoje.

Máš nějakou oblast nebo typ výkladů, na které se specializuješ?

Docela dobře mi jdou vztahové výklady a výklady ohledně osobního směřování. Mám ráda pohledy pod povrch, ať jde o lidi, nebo situace. Ale nemůžu říci, že se specializuji. Vykládám v podstatě na vše, kromě zdraví, což není z důvodů, že by to nešlo, ale proto, že to je oblast, kterou přenechám odborníkům k tomu studovaným, tj. lékařům.

Co pro tebe tarot znamená? V čem vidíš jeho největší přínos?

Znamená pro mne velmi mnoho, opravdu. V mém životě mi často karty poradily nejlíp ze všech. To, že jsem často jejich radu vidět nechtěla, protože se nelíbila mému Egu a vyžadovalo se ode mě něco, co nebylo zrovna pohodlné a snadné, je také pravda. Ale postupem času jsem se naučila respektovat jejich poselství. Karty totiž neobelžete. Nemá smysl se jim snažit něco nabulíkovat. Jejich radu můžete obejít, ale škodu způsobíte jen sami sobě. Dávno to vím, a pokud dostanu radu, poděkuji a snažím se postupovat v souladu s ní. Přínos tarotu vidím v tom, že se nesnaží vám ukázat jen to, co si přejete vidět. Často s ním polemizujete a vždycky se ukáže, že je to on, kdo má pravdu. Věřím mu. On není ten, kdo to se mnou „myslí dobře“ v tom lidském slova smyslu.

 Kolik máš tarotových sad a proč?

Mám jich teď kolem třiceti. Některé se mi úplně obyčejně líbí, aniž s nimi vykládám. Některé se mi líbí a vykládám s nimi sobě a některé se mi líbí tak moc, že s nimi vykládám klientům, sobě, i k tréninkovým účelům. Myslím, že je dobré mít a aktivně používat více tarotových sad. Udržuje vás to ve střehu – nezacyklíte se v opakování pořád stejných stereotypů. Proto používám každý rok jinou sadu jako hlavní, abych se s kartami z ní seznámila a naučila pracovat. Když někdy není úplně jasný výklad, vyberu stejné karty i z jiné, nebo dokonce z jiných sad. Obvykle to pomůže – vybaví se vám jiné asociace a obrazy. Často paradoxně při použití karet, které neznáte vůbec.

Kde máš právě teď své nejoblíbenější karty?

Mám je sebou v tašce, vždycky.

Na co sis naposledy vykládal/a?

Naposledy jsem si vykládala na svůj budoucí projekt, který se mi zrodil v hlavě nedávno a který bych moc ráda letos zrealizovala. Ptala jsem se karet, jestli je můj záměr životaschopný, a co můžu udělat pro to, aby dobře fungoval. Své odpovědi jsem dostala a byla jsem s nimi spokojena.

 

JE LIBO TAROT DO E-MAILU?

Jakmile na blogu vyjde nový článek, dáme vám vědět.