Lo Scarabeo je italské nakladatelství, které se zaměřuje především na tarot a jemu podobné. Loni oslavilo 30 let od vzniku a velkou měrou se podílí na nových tarotových sadách na světovém trhu.

Snaží se jít s dobou a sledovat, co se zákazníkům líbí a tak vznikají sady, které lidi baví a se kterými se krásně pracuje. Já osobně se vždycky strašně těším na nový katalog, a s nadšením prohlížím, co nového si zase koupím. Dělají to mazaně. Nevydají všechno najednou, ale živí mé nadšení celý rok, protože nové sady jsou tu každý měsíc. Abyste se mohli těšit se mnou, představím vám to, co má letos u Italů vyjít.

Mimochodem neplačte, že jak to asi koupím, když je to z ciziny. Lo Scarabeo má v Čechách výhradního dovozce, kterého znáte z Tarotové konference, a který má naprosto český eshop a vše skladem. Takže vzhůru na www.mystique.cz, najdete tam nejen novinky, ale i starší, ale pořád skvělé sady. Tarot se totiž neochodí.

ARCANUM TAROT A TV SERIES TAROT

První dvě nové sady mám už v ruce a zvlášť ta první mě opravdu chytla. Fotky už jste mohli vidět na našem Facebooku, ale přímý kontakt je daleko lepší. Možná má někdo z vás Thelema tarot, který vyšel v LS v roce 2015 a jehož autorkou je Renata Lechner. Je to sada, která zaznamenala světový úspěch, nejen na Plzeňsku. Nevím, jak se prodává ve světě, ale na mých kurzech se kolikrát sejde dobrá půlka lidí, která tuto sadu má. Musíme si pak dávat pozor, aby se karty nepromíchaly, aby někdo neodešel s dvěma Blázny a jinému aby pak v balíčku nechyběli.

A právě tento úspěch zapříčinil vznik nové sady z dílny této autorky, Arcanum tarot. Je to vlastně taková přizoomovaná Thelema. Je ve stejném stylu, ale jako by byla autorka poučenější a vypíchla to, co v předchozí sadě chybělo a bylo málo zřetelné. Karty jsou barevnější, symboly srozumitelnější a obličeje tak reálné, že emoce, které z nich cítíte, jsou přímo vedle vás. Zadívat se do očí třeba Ďáblovi může být možná i trochu nebezpečné. Možná i proto mě baví o něco víc než Renatina první sada. V plánu je ještě třetí balíček z trilogie stejné dámy, měl by to být Millenium Thot Tarot, ve stejném stylu, ale vycházející z Crowleyho Thovt Tarotu. A na to se opravdu moc těším.

TV Series Tarot je spíš taková sběratelská lahůdka. Propojuje tradiční tarotové symboly s moderními televizními seriály. Na každé kartě najdete jeden seriál nebo postavu, která odpovídá významu dané karty. Svými vlastnosti, prostředím, námětem, apod. Tak např. je:

 • Císařovna – Dobrá manželka
 • 4 pohárů – Teorie Velkého Třesku
 • 6 mečů – Vikingové
 • 5 mečů – Ztraceni
 • Poustevník – Dr. House
 • Královna mečů – Sběratelé kostí
 • 6 holí – Walker Texas Ranger
 • Vůz – Dr. Quinová
 • 10 pohárů – Adamsova Rodina
 • Páže mečů – Xena
 • Mág – Mentalista
 • 3 pohárů – Sex ve městě
 • Král pentaklů – Dallas
 • Královna pentaklů – To je vražda, napsala
 • Král pohárů – Magnum
 • 10 pentaklů – Panství Downton.

Rozhodně neznám všechny seriály na kartách, ale to, co jsem viděla, je ke kartám přiřazeno moc pěkně. Zkuste se nad tím zamyslet, zda vám to také dává smysl a proč právě tohle. Už jen to člověku zase rozšíří tarotové obzory. Navíc tento tarot dodržuje základní RW symboliku a tak se s ním dá vykládat jako s jakoukoliv jinou sadou. Už slyším, jak se hrozíte toho, že tarot a povrchní seriály? No vy jste se zbláznili! To „rouhání“! Než to odsoudíte, mám pro vás malé zamyšlení. Všechny sady, které vycházejí z nějakého díla, jsou hlubší právě o to dílo samo. Když znáte Botticelliho obrazy a spojíte si s konkrétní kartou Botticelliho tarotu proč, jak, kdy a pro koho to maloval, karta a tím i odpověď na otázku, může být širší a hlubší. A stejné je to s TV seriály. Jsou to metaforické příběhy, na kterých můžeme pochopit svůj život a to, co prožíváme a snáz přijmout řešení. Tarot je ve všem a všechno je v tarotu. A tak se dá univerzální řeč karet najít i v televizi.

A na co dalšího se můžete dál těšit? Když zůstaneme u té televize, tak po hlavičkou LS vyjde na konci března Game of Thrones Tarot, čili Hra o trůny. Tento fantasy seriál je bohatý na děj, postavy i mýty a tak se neuvěřitelně těším, jak jednotlivé děje autoři převedou na karty. Navíc se mi líbí i styl malby a tak věřím, že s ním bude radost pracovat. V podobném duchu se ponese Haunted House Tarot, který vyjde v červnu. V popisku stojí, že je to taková interaktivní sada založená na principu počítačových her. Bloudíte strašidelným domem a v každé skříni na vás něco čeká.

Je úžasné, jak hravě se dá k tarotu přistupovat a přitom zachovat tradici. Možná, že už znáte After Tarot, který vyšel v LS v roce 2016. Je sada, která je na první pohled typický Rider Waite, ale jen je o krok napřed. Tak na Bláznovi už hrdina visí v propasti a na 2 pohárů už se dva, kteří si zatím připíjeli, objímají. Považuju to za skvělý nápad, jak proniknout do významu obrazu a zamyslet se nad tím, co bude dál, budu-li pokračovat tímhle směrem. A letos v červnu vyjde další sada z této rodiny, Before Tarot. Tedy krok před. Blázen tak teprve na svůj kopec jde a Rytíř pohárů teprve ten svůj dostává. Moc se těším na to, co se o každé kartě dozvíme dál. Je to pro mě takové nakouknutí do soukromí každé karty a postavy na ní.

Abych ale neprozradila úplně všechno, tak je ťuknu, že velkým překvapením bude v říjnu Starman Tarot, psychedelická sada na motivy písní Davida Bowieho a v dubnu John Bauer Tarot, úplně jiný malířský styl, trochu pohádkový, mytologický, lehce temný a minimalistický.

Vlajkovou lodí letošního roku, bohužel až na podzim. pak bude Tarot de la Nuit, neuvěřitelné obrazy Alexandry V. Bach, které přenesou tarot do úplně jiných světů.

Věřím, že tahle malá ochutnávka rozproudila vaše chuťové buňky a že se na každý další počin těšíte jako já. Myslím si, že po určité době je vhodné prostřídat tarotové sady, se kterými vykládáte. Zase se tím naučíte něco nového, rozšíříte obzory a doplníte představy o jednotlivých kartách. Když vykládáte delší dobu s jednou sadou, můžete spadnout do stereotypních významů, můžete přestat přemýšlet a upadnout do rutiny. S novou sadou, zvlášť s některou z letošních italských bomb se vám to nemůže stát. A nebojte se, o všech novinkách vás budu informovat, jen co se mi dostanou do ruky! Takže, kdo už stejně jako já, nemůže dospat

JE LIBO TAROT DO E-MAILU?

Jakmile na blogu vyjde nový článek, dáme vám vědět.