KDYŽ S TAROTEM ZAČÍNÁTE …

…zdá se vám to strašně složité, nepřehledné a tajuplné. Svět tarotu je sice rozměrný a hluboký, ale vstoupit do něj není tak obtížné, jak se může zdát. Je to vlastně obrázková kniha, která se vám sama otevře, když v ní nebudete hledat zbytečné složitosti. Jak tedy s tarotem začít?

 1. Pořiďte si karty. Ale pozor, není žádná univerzální začátečnická sada. Pořiďte si takovou, která vás bude bavit, lákat a těšit. Neberte si tarot druidů jen proto, že ho má vaše guru. Když se vám líbí trpaslíci, směle do nich. Správná první sada by měla být čitelná a srozumitelná, krásná a přitažlivá, ale především pro vás.
 2. Pro snadnější práci s tarotem je lepší vybrat si celoobrázkovou sadu, tedy tu, která má na každé kartě srozumitelný obrázek. A klidně můžete mít anglické názvy. Je to pár slovíček, karty stejně poznáte podle čísel a navíc nám jde o obrázek.
 3. Zapomeňte na všechny poučky a mýty, jako např. že by karty měly darovat nebo že by se neměly dávat do ruky nikomu jinému. To už je sám o sobě protimluv. Ani nemusíte mít nějaké zvláštní, paranormální schopnosti, abyste mohli vykládat. Stačí jen chtít a věřit si, že to zvládnu. Vykládat budete vy a na vás budou karty mluvit. Dělejte si s nimi tedy to, co chcete a co vám dává smysl.
 4. Pořiďte si Tarotový deník, kam si budete psát vaše výklady a poučení. S pochopením karet a také se ziskem správného kartářského sebevědomí vám pomůže zpětná vazba. A tu získáte, když si své výklady zapíšete a časem se k nim vrátíte. Objevíte další rozměr karty a její význam si zapamatujete, protože ho prožijete. Takto můžete také zjistit, zda se vám některé karty nebo témata opakují a proč.
 5. Přečtěte si něco málo o tom, co je tarot a z čeho se skládá. Malý úvod do toho, co je malá a velká arkána vám pomůže se zorientovat, ale dál už se obejdete bez knihy.
 6. Proboha! Ale nic se neučte nazpaměť. Všechno si zapamatujete časem, když si budete s kartami často hrát. Občas někam nahlédněte, ale držte se svého přesvědčení a své intuice. Všechno je v kartě a v jejím obrázku.
 7. Najděte si vlastní způsob, jak budete karty míchat, losovat a ukládat. Zkuste si, jak to dělají jiní, nebo jak to někde píšou a vyberte si to, co vám nejvíce vyhovuje. Záleží jen na vás.
 8. Na výklady používejte vždy celý balíček. Každá karta v něm má své místo, a je důležitá, není možné je od sebe oddělit. Slovník si taky nevezmete jen do K. Zkoumat karty a hledat jejich význam ale začněte s malou arkánou. Je srozumitelnější a lépe pochopitelnější.
 9. I když se vám to tak ze začátku bude zdát, žádná karta není jen dobrá nebo jen špatná. Nehledejte v nich proto ani tak předpovědi jako spíše odpovědi. Zamýšlejte se nad tím, co vám chtějí říct a proč a snažte se dát každé kartě prostor, abyste ji správně pochopili.
 10. Prohlížejte si obrázky a snažte se jim porozumět. Každý může pro každého znamenat něco trochu jiného. Kdyby měla každá karta pevný význam, nebylo by třeba obrázků. Stačila by kartička, na které by bylo napsáno: ŠTĚSTÍ! Ale taroty obrázkové jsou a to proto, aby se v nich dalo číst a objevovat nekonečné množství významů, které přesně zapadnou na vaši situaci.
 11. Zkoumejte vždy obrázek a přemýšlejte, co je na něm, kde jste na něm vy, a co z toho vyplývá k vaší otázce. Základní otázka je: Co je na kartě? Když se na to začnete soustředit, najednou zjistíte, že si odpovídáte na to, na co jste se ptali.
 12. Pokládejte jasné a srozumitelné otázky a hledejte významy v obrázky karty. Neptejte se na ANO/NE, ale spíš Jak to mám udělat? Co mi to přinese? Proč se to děje?
 13. Ze začátku si k jedné otázce tahejte jednu kartu. Teprve, až se vyznáte v jednotlivých významech, kombinujte je k sobě. Když z vylosované karty nemůžete nic vyčíst, netahejte další kartu na totéž. Spíš nemáte vhodnou otázku. Možná se ptáte na něco, co víte nebo naopak nemáte vědět. Nebo se prostě ptáte blbě. Zamyslete se nad tím a pak otázku přeformulujte.
 14. Používejte tzv. Kartu dne. Každé ráno si vytáhněte jednu kartu na to, jaký bude tento den. Co od něj můžete čekat, na co si dát pozor, jak se chovat. Večer si k tomu znovu sedněte a zamyslete se, co jste prožili a jak se to odrazilo v dané kartě. Zapište si, co jste zjistili a čerpejte z toho při výkladech.
 15. Používat můžete i tzv. obrácené karty. Jsou to karty, které vám vyjdou při výkladu hlavou dolů. Většinou se vykládají tak, že mají horší nebo důležitější význam než obvykle. Já osobně je nepoužívám, ale záleží jen na vás. V tarotu totiž záleží všechno jen na vás. Vy jste tady kartáři.
 16. Pozorujte se. Leckdy vás při výkladu napadne něco, co s tím zdánlivě nesouvisí, ale nemusí to tak být. Sledujte své emoce, své pocity i tělesné reakce. Jakmile se jednou s tarotem pustíte do sebezkoumání, neutečte od toho. Zjistíte o sobě možná více, než jste chtěli, ale vždy ku prospěchu.
 17. Buďte k sobě upřímní a myslete. „Vyšla mi Pětka mečů na zdraví, co to znamená?“ Takhle se zeptat někoho, kdo s tím déle pracuje je jednoduché a většinou naprosto neúčinné. Ta Pětka mečů vyšla vám, z vašich karet, na vaši otázku. Tomu můžete porozumět zase jenom vy. Místo rezignace a shánění jiných názorů se podívejte na obrázek a snažte se v něm najít odpověď na to, co hledáte. Je to tam, opravdu. Ve vylosované kartě je vždycky ta pravá odpověď. Jen ji najít.
 18. Hrajte si a nepanikařte. Nemusíte všechno vědět hned, cesta k poznání je složitá, ale každý krůček na ní se počítá. Buďte trpěliví.
 19. Věřte si! Celý vesmír chtěl, abyste měli karty a vykládali s nimi. Informace, které tím získáte, jsou pro vás a lidi kolem důležité. Věřte tomu, že je dokážete vyčíst a že tam nahoře vám skrz ně posílají to nejlepší, co můžou. Týká se to i špatných zpráv. Vlastně hlavně nich.
 20. Časem možná své karty přerostete, budete jim rozumět a budete mít sklon sklouznout ke stejným významům. To nastal čas na novou sadu, kterou zase budete takto zkoumat a nacházet v ní nové a nové. To je v pořádku.
 21. Vykládat, vykládat, vykládat! Vykládat tarot se nenaučíte tím, že budete členem deseti skupin na facebooku. Ale tím, že budete vykládat. Sobě i ostatním. Obojí je důležité. Na výkladech sobě se naučíte, jak kartám porozumět a na výkladech ostatním, jak porozumět lidem. Začněte u sebe a až budete připraveni, zkuste si to na přátelích a známých. Až prvně vyndáte karty v hospodě u vína, určitě půjde okolo někdo, koho neznáte a na kom si vyzkoušíte, co umíte, aniž byste ho znali. A pak už to půjde jako po másle.

Pokud po přečtení s něčím nesouhlasíte, dělejte si to prostě po svém. To je naprosto v pořádku. Jednotlivé body jsou názory, které jsem sepsala na základě dlouholeté praxe, dávají mi smysl a praktikuju je. Dělejte to jinak, chcete-li, je to jen na vás. Tarot není žádná hysterka, která by nefungovala, když se jí sáhne na dogma. Dá vám to, co od něj čekáte a co nejvíc potřebujete. Je to fajn kámoš, kterého máte vždy u sebe a buď vás pochválí a uchlácholí nebo napomene. Podle toho, co zrovna prožíváte. Může vám hodně pomoci. To, že to děláte dobře, poznáte podle dobrého pocitu a toho, že to všechno tak nějak hezky funguje. Směle do toho!

JE LIBO TAROT DO E-MAILU?

Jakmile na blogu vyjde nový článek, dáme vám vědět.