Po tarotové sadě podle knížek Lewise Carolla ALICE TAROT výtvarníků Karen Mahonyové a Alexe Ukolova  jsem mlsně pošilhávala dlouhou dobu. Přiznám se, že moji nesmělost významně zvětšovala její téměř astronomická cena (98 EUR plus poštovné), nicméně když jsem se konečně rozhodla do těchto úžasných karet investovat, byly zcela  rozebrány.

Na druhý pokus už mi to však vyšlo. Momentálně je sada dostupná za 115 dolarů a poštovné, autoři upozorňují na posledních 120 skladovaných kusů a slibují další dotisk. Pořídit ho můžete i v Mystique v Plzni za 2700 Kč.

Karty jsou vložené do pevné krabičky a doplněné útlou knížečkou v angličtině s názvy jednotlivých scén z knížky a jejich přiřazení jednotlivým kartám. Mají obvyklý rozměr 128 x 78 mm, jsou příjemně hladké, jakoby sametové a dobře se míchají.

Autorská dvojice si dala na grafickém zpracování mimořádně záležet (což je ovšem v jejich případě naprostý standard); karty mají překrásné barvy, mě samotnou upoutala např. 4 holí v kombinaci modré a zlatooranžové, Královna holí nádherně červená, překypující sebevědomím a energií nebo  měňavě zelený krunýř nešťastného Paželva ronícího slzy nad svou opuštěností na kartě Poustevník…

Všechny karty mají zvláštní měděný nádech, který evokuje atmosféru staré dobré Anglie, zadní strana připomíná starodávné tapety do dětského pokoje.

Karen pro postavy na obrázcích navrhovala látky a kostýmy, scény byly fotografovány a podle fotografií pak Alex celou tu nádheru stvořil. Příkladem autentičnosti budiž 10 pohárů, kde se můžete s Alexem setkat v kostýmu Kloboučníka, zatímco jeho skutečná dcera poseděla modelem coby Alenka. Na pozadí Rytíře pohárů si zase můžete všimnout nymfea (soustava fontán zasazená do prostředí zahrady) z areálu Boromejského paláce na ostrově Isola Bella v jezeře Lago Maggiore v Itálii.

Alenčiny příběhy jsou lehce psychedelické, koneckonců se vše odehrává ve snu, ale autoři si i tak dobře poradili s tradiční tarotovou symbolikou, která kupodivu vychází z klasické Rider-Waiteovy sady.

Mág – Bílý králík je honosně oblečen, jeho pravá ruka, v níž drží kapesní hodinky, směřuje vzhůru, zatímco levou se opírá o bok a prsty ukazují dolů: jak dole, tak nahoře, což je základní věta hermetismu.

Bláznem je Alenka sama. Stojí na jakémsi vršku a pozoruje Bílého králíka zvědavá na to, co bude dělat. V knížce k tomu lze číst: „Hoříc zvědavostí běžela za ním přes pole a naštěstí doběhla ještě včas, aby viděla, jak vskočil do velké králičí díry pod mezí. Alenka ani chvíli nemeškala a vskočila za ním, aniž by jen pomyslila, jak se kdy opět dostane ven…“ celý Blázen! Stejně výstižná je Velekněžka – Alenka vstupující skrze zrcadlo do kouzelné země za ním nebo karta Měsíc – Alenka propadající se králičí norou kamsi, kde nic není takové, jak vypadá.

Tomu, kdo její příběhy nikdy nečetl, se mohou zdát obrázky příliš… řekněme výstřední, ne-li šílené, ovšem nechá-li se okouzlit jejich krásou, zcela určitě zatouží Alenčin příběh poznat (už jen proto, aby zjistil, jak moc šílené to vlastně je).

Alenčin tarot tak není jen pouhá luxusní sada karet, je to úžasný průvodce na cestu do dětství, do snů, do vaší duše a ve vaší sbírce, máte-li jakou, se bude vyjímat jako nádherný šperk!

JE LIBO TAROT DO E-MAILU?

Jakmile na blogu vyjde nový článek, dáme vám vědět.