Nedávno jsem byla s tarotem v ZOO. Podívat se místo na obrázky na reálnou zvěř. Vykládali jsme také, jaké zvíře je pro nás teď důležité a proč se lidi chovají jako zvířata. O tom někdy jindy, ale tato procházka mě přivedla k zamyšlení, jak takové animální taroty vlastně vykládat.

Balíčků, kde jsou místo lidí postavy zvířecí, je hodně. Svědčí to jistě o lidské oblibě zvířecí říše, ale i o propojenosti obou světů. Často se lidé chováme jako dobytek, málokdy se však zvířátka chovají jako lidi, myslím, že díky bohu. Máme se od nich stále co učit a tak to zkoušíme i skrze karty. Ty mohou být buď čistě zvířecí, které vycházejí z vlastností zvířat a spojují je s tradičními archetypy, jako třeba fotografický Ark Animal Tarot, můj nový Meraki tarot nebo Tarot ze světa psů od našeho tvůrčího týmu. Nebo autoři naopak oblékají zvířátka do lidských rób i povah a nechají tak ožívat oba světy naráz. Jako třeba Baroque Bohemian Cats od Baba Studio nebo Tarot bílých a černých kočiček od Lo Scarabeo a mnoho dalších. Oboje má své kouzlo, a vyžaduje poněkud jiný přístup k výkladu. Druhou skupinu sad lze v podstatě vykládat bez znalosti zvířecího světa, milovník koček potěšen, že vidí na kartě svého mazlíčka, zkrátka interpretuje význam, ja by byl mazlíček člověkem a dál to nezkoumá.

K té první je však třeba přistupovat více nelidsky. Každé zvíře na kartě má nějaké vlastnosti, projevy chování, šamanský význam… Když jsme tvořili Psí tarot, Saša pečlivě studovala, co se o jednotlivých rasách ví, jakou mají historii a souvislosti. Takže se třeba na Věž dostal Motýlí pes Papillon, protože jej chovala Marie Antoineta a celá smečka byla spolu s ní také popravena, aby se lidská nenávist upokojila dostatečně. Když tohle člověk ví, nemůže se už vrátit k jednoduchému výkladu vyplývajícím pouze z obrázku. Sady, které zachovávají přirozenost zvířat a jejich skutečné prostředí a dívají se na tarotové archetypy z jejich pohledu, je třeba interpretovat s respektem k nim a jejich očima.

Jedna z mých posledních sad je Meraki tarot, na pohled líbivý, minimalistický a plný roztomilých zvířátek, když teda zrovna nepotkáte Ďábla. Snadno se sklouzne k infantilní interpretaci jejich joztomilých čumáčtů a ošíšek jako k pozitivní odpovědi na vše. Královna liška je však ve skutečnosti třeba plachá a jedna vlaštovka jaro nedělá.

A tak až budete mít příště takovou sadu v ruce, zkuste se vnořit do zvířátka, které vám právě padlo. Do některých karet to půjde snadněji, jako třeba do Královny pentaklů z Animal Totem Tarotu, jiné budou vyžadovat hlubší zamyšlení. A v tom už může být schovaná část odpovědi, ne-li celá. Neptejte se tvora na kartě, co může při výkladu udělat pro vás, ale co vy pro něj. Jak by se ve vaší situaci zachovalo ono? Co z vašeho postoje vám zrcadlí? Jaký názor zastává jako zástupce říše, která nás lidi patrně přežije, i když se všemožně snažíme, aby to tak nebylo.

Zvířecí sady jsou specifické, ale když se je naučíme používat s láskou k tvorům moudřejším a přirozenějším, než jsme my, mohou nás toho hodně naučit. Koneckonců zvíře je taky jenom člověk! :)

 

JE LIBO TAROT DO E-MAILU?

Jakmile na blogu vyjde nový článek, dáme vám vědět.