Slíbila jsem, že napíšu recenzi na poslední tarotovou sadu Cira Marchettiho – Mystic Palette tarot.

Aby ne, čekala jsem na něj od října loňského roku a doma ho mám pár dní. A pořád se ho nemůžu nabažit, a pořád objevuji něco nového.

Takže ano, napíšu recenzi. Jenže to není to, co bych chtěla, možná bych chtěla být spíš vaším průvodcem, někým, kdo vás seznámí s nádhernou sadou karet. A vlastně proč jen s jednou? Ciro má za sebou tarotových sad docela slušnou řádku, a když k tomu připočtete ještě Orakulum, Lenormandky a Kipperky, je už opravdu dost o čem psát.

Jde o jen můj osobní pohled, a chápu že jeho tvorba nemusí vůbec oslovit každého. A chápu, že je mnoho sad, které jsou „umělečtější“, „mystičtější“ a bůhvíco ještě. Jenže z různých důvodů je pro mě právě jen on tím autorským „mágem“.

KDO JE CIRO MARCHETTI

Ciro Marchetti je nadšeným ilustrátorem a oceňovaným umělcem v oblasti grafického designu a digitálního umění, které vystudoval v Londýně. Narodil se v Itálii, vyrůstal v Británii a nyní žije na Floridě.

Jeho ilustrace a obrázky jsou po celém světě licencovány jako plakáty, bannery, puzzle.  Úspěšně pořádá vlastní výstavy svých obrazů a ilustrací. V současnosti také vyučuje design a přednáší o digitálním zobrazování na Fort Lauderdale Art Institute.

Během posledních let byl poctěn pěti cenami Photoshop Guru a třikrát je držitelem cen v soutěži World Wide Photoshop v různých kategoriích, včetně vítěze Velké ceny.

Také byl třikrát vítězným finalistou mezinárodní soutěže digitálního umění Macworld Expo International.

Na  jeho tvorbu se můžete podívat i tady: https://www.ciromarchetti.com/

 

CIRO MARCHETTI A TAROT

Jeho tarotové sady vznikaly postupně během let 2002 kdy začal pracovat na prvním balíčku a vznikají prakticky dodnes, i když od cca čtvrté sady začal Ciro vždy po jejím dokončení tvrdit, že tohle byla zaručeně jeho sada poslední. Naštěstí tomu tak až dosud nebylo a pevně doufám, že ani nebude.

V jeho tarotu je život, barvy, spousta zvířat, skrytých i viditelných, ale i spousta mechanických prvků – hodinových koleček, strojků a nejrůznějších součástek.

S léty je v jeho tvorbě patrný i generační vývoj. V jeho prvních sadách kromě Poustevníka nebyl žádný starší člověk. S každým tarotem v posledních letech se víc a víc objevují i na jiných místech. A každý jeho další tarot je lepší a lepší. Jeho tvorba zraje jako víno, stejně, jako on sám.

 

Nikdy jsem se nemohla dočkat, až jeho sada konečně vyjde a jako správný nadšenec jsem si je vždycky objednávala rovnou od něho, a nečekala na to, až vyjdou u nás – některé totiž u nás ani nevyšly a nemít je jsem nedokázala.
Jsem tedy hrdým vlastníkem všech jeho dosud vydaných sad v prvním vydání – dotisky a jiné verze téhož mě míjejí, protože už vždycky „tyhle přece už mám …“

Nebudu už dlouze vykládat, jen jmenovat a ukazovat, s občasnou malou poznámkou. Tento prostor dál už patří jen skvělému autorovi..Názor si uděláte jistě sami. Ale na konci ještě najdete malé překvapení!!

 

OD ZAČÁTKU DO KONCE…

Moje první setkání s Cirem Marchettim bylo v roce 2004, kdy jsem objevila Zlatý tarot (v originále The Gilded Tarot), který vyšel u nás v nakladatelství Synergie s průvodní knížkou od Barbary Moore , která tento tarot nazvala vizionářským a mluvila o „kouzelných obrazech“ a „nadčasové moudrosti“ tohoto tarotu. Měla pravdu. Tato sada, stejně jako jeho téměř všechny vychází z RW tarotu a respektuje ho. Většina uživatelů tak ví, o co jde a dobře se jim s ní pracuje.

 

 

Dalším skvělým počinem byl potom Tarot snů (Tarot of Dreams) Karty byly větší, obrázky neskutečné. Používám ho dodnes pro klienty, kteří ho milují. Vyšel už ve druhé verzi i v jiné velikosti a designu.

Ve druhém vydání, které nemám, se poprvé objevily Paláce živlů. karty navíc, které symbolizují prostředí, které máme k dispozici a ve kterém se odehrávají události tak, jak říkají živly. Kde můžeme pracovat, snít, tvořit i bavit se, nebo kam se v případě potřeby můžeme uchýlit. Tyto 4 karty navíc se pak objevily i např. v Encore Tarotu.

 

Ze Zlatého tarotu přímo vychází The Royal Gilded Tarot – kde je každá karta přepracovaná i třeba jen v detailu a karty jsou větší, okraje graficky bohatší a strany pozlacené.

 

Následuje The Legacy of the Divine tarot, který u nás vyšel jako tarot Magické brány.

 

Tenhle tarot je menší, trochu temnější, a není tak bohatě dekorován různými ornamenty na okrajích, protože jednoduše vůbec nemá typické Cirovy zdobné sloupky. Jednoduchý černý okraj dává lepší prostorový dojem, obrazy nejsou tolik ohraničené a můžete se do nich krásně ponořit.

Ze dvorních karet mi trochu vadí, že Králové jsou prťaví chlapíci, kteří oproti svým dámám téměř nejsou vidět a rytíři jen prázdné masky brnění bez tváří. Královny i pážata jsou viditelní normálně a docela pohlední 😊

 

Tady někde časově vyšly Gilded Reverie Lenormand – kouzelné karty madam Lenormand tak, jak je určitě znáte. Jsou nádherné, s nezničitelnou povrchovou úpravou. Lenormandky jistě všichni znáte a tyhle jsou nesmírně půvabné.

Oracle of Vision – Orakulum vizí – skvělé divinační karty, vyšly i u nás, v nakladatelství Synergie. Obsahují jedinečný soubor samostatných obrazů, které slouží k vykládání, rozjímání a intuitivní práci s kartami.

Dává prostor k tomu, abyste se mohli ubírat svou vlastní cestou a pomocí vlastních vizuálních vjemů cítili, co vám která karta chce sdělit. Používám je někdy jako pomocníka k tarotovým výkladům, nebo pro sebe, když nevím, co dál, nebo něco nevidím a nevidím to ani ve vlastních tarotových kartách.

Fin de Siecle Kipper – (obdoba cikánských karet) jiné podoby najdete i u nás, Cirovy vyšly jen v zahraničí.


Já mám Kipperky ráda, mám i ty klasické „naše“, ale tyto jsou dokonalé, jak je Cirovým zvykem. Evokují „staré dobré časy“ jsou tam hezcí lidé – dokonce i ti záporní, krásné oblečení, zahrady, květiny, byty…

Další v řadě je Tarot Decoratif, který u nás nevyšel a který jako jediný vychází z Marseilleského Tarotu. Je graficky velmi povedený, jeho dvorní karty jsou skvělé, a dokonce i karty Malých arkán přece jen proti Marseilleskému tarotu nabízí aspoň malý obrázek, který pomáhá vykládajícímu. Tyto malé obrázky jsou z Cirových předchozích sad, a na první pohled tedy víte, jaká karta to je, ještě, než přepočítáte zobrazené předměty 😊.

Tarot Grand Luxe. velmi povedená sada, hlavně pokud jde o dvorní karty, které jsou sympatické a jsou všechny vidět 😊 Karty samy jsou bohatě zdobené, a některé nabízejí velmi neotřelé ztvárnění, např. Síla je tady velmi milou kartou, která ve mně budí sympatie.


Tarot Retrospective
– shrnuje celou předchozí tvorbu a používá motivy ze všech minulých sad, takže je vám od první chvíle důvěrně známý.


 

Marchetti tarot – uhrančivé zpracování, velice graficky povedené karty, skvělý design, neuvěřitelné množství detailů.


Encore Tarot
lehce nostalgické provedení, nepříliš barevné, za to úžasné vnější zpracování, výjimečné červené hrany, které se v úhlu pohledu mění – nádhera. Jinak ale také žádná novinka, většina karet vychází ze známých motivů z jiných sad. Přesto najdete i zbrusu nová zpracování, takže vlastně bonus. Graficky jako vždy dokonalé.


Mystic Palette tarot
– poslední počin – lze si objednat plnobarevný nebo v sepia verzi, skvělé detaily na kartách….Mám plnobarevnou verzi a nelituji. Jsou tak akorát do ruky, krásně se míchají, není s nimi vůbec žádný problém. Každá karta je komplet nová, tentokrát žádné kříšení již někde uplatněných motivů. Jsou skvělé a stály za to dlouhé čekání. Za to ovšem nemohl ani tak Ciro, jako naše celní správa, která se nedokáže vyrovnat s vlastními předpisy o celním řízení na všechny zásilky ze zahraničí a navíc praktikuje pštrosí politiku. Takže pokud objednáte, obrňte se trpělivostí, ale věřte, že odměna bude sladká.

Slíbené překvapení nakonec – pro milovníky koček vytvořil Ciro krásný kočičí kalendář na příští rok, který vyjde v nakladatelství Llevellyn. Podívejte se a těšte! Předobjednávky už jsou možné – https://www.llewellyn.com/product.php?ean=9780738763965

 

JE LIBO TAROT DO E-MAILU?

Jakmile na blogu vyjde nový článek, dáme vám vědět.