Při psaní tohoto článku mě jako první napadla otázka: Jak by asi reagoval Arthur Edward Waite, tvůrce nejpoužívanějšího tarotu na světě, kdyby se ocitl na dnešním tarotovém trhu? Líbilo by se mu množství sad, které se opírají o jeho dílo, nebo by se otřásl hnusem, když by viděl všechny ty klony? Stačilo by mu, jako moudrému okultistovi, že to lidi zajímá, baví a učí?
Proč začínám takhle zeširoka? Držím totiž v ruce letošní Lo Scarabeo novinku: Before tarot. „Tarot před“ je doplňkem k již vydané italské sadě After Tarot („Tarot po“).
Nebojte se, neodkazují obě k žádné jaderné katastrofě, která vyhladila lidstvo, ale představují skvělý nápad, zobrazit tradiční pojetí každé karty před běžným obrázkem a po něm. Kdysi jsme na kurzu s tarotem dělali cvičení, co bylo před kartou a co bude po ní, abychom se vžili do situace na obrázku a
domysleli příčiny a důsledky svého jednání. A tuto myšlenku zachytili i tvůrci těchto sad, Pietro Alligo a Floreana Nativo, a dotáhli to do konce. Vyskládáte-li si tak Before kartu, klasický RW a After kartu, dostanete celý příběh o tom, jak se to stalo a kam to vedlo. Karty sice zachovávají podobný styl malby, ale jsou nové a svěží a plné krásných symbolů.
V Before Tarotu tak můžete najít viníka, který rozlil kalichy na Pětce pohárů, vysvětlení, jak se ta ženská na Osmičce mečů dostala do té šlamastiky, důvod, proč je nutné mít plot z devíti holí a k tomu ránu na hlavě i pravý úkol Poustevníka v tmavé noci. Zvlášť působivé je to na malé arkáně, která je více dějová, posuny na dvorních kartách a velké arkáně je leckdy třeba vypátrat, ale o to jsou zajímavější a hlubší. A v After Tarotu se tak dozvíte, jak to s výše jmenovanými v našem nekonečném seriálu mohlo dopadnout.
Do rodiny těchto sad patří ještě New Vision Tarot, který ukazuje tradiční výjev zezadu karty. Můžete se tak podívat, co má Velekněžka za trůnem a na co se dívá Královna holí. A loňská novinka Vice Versa Tarot jde ještě dál, když na lícové kartě najdete klasický výjev a na rubu místo jednotného obrázku její stín.
Slyším, jak se ptáte: A dá se s tím vůbec vykládat, nebo je to jen taková raritka do sbírky? Takže ano, dá. Položíte otázku, zamícháte karty a vylosujete si odpověď. Ze začátku je možná těžší držet se při její interpretaci obrázku, zvlášť, jste-li zvyklí na klasiku, může vám to trochu ujíždět k tomu, co je tam obvykle. Ale když se zaměříte na to, že je to krok před tím, a že odpověď je vepsaná v něm, zíráte jako blázni na přesné vyjádření, které byste s klasikou možná ani nedali dohromady.
Before Tarot, stejně jako jemu podobné novoty, otevírá nová poznání a rozšiřuje obzory. Nutí nás myslet, spojovat a kombinovat, ne jen papouškovat naučené významy. Díky této a jiným neobvyklým sadám zůstáváme ve střehu a pořád se učíme chápat a rozumět symbolům a obrazům, které máme před sebou, stejně jako své duši.
A i když se později třeba zase vrátíte ke klasice, věřím, že malý pohled zpět a vpřed obohatí váš pohled na běžný výjev a pomůže vám rozklíčovat ukrytý význam životních událostí. Napadlo by vás třeba, že odcházející muž na Osmičce pohárů, jde jinam, protože už všechny poháry, co měl, vypil? A že se musí opírat o hůl, neboť bez ní by vrávorající těžko do další hospody došel? :) Asi by v tom šlo spatřit duchovnější pojetí, ale fantazii se meze nekladou.
No, nedalo mi to, a tak jsem se pana Waita pomocí jeho staré sady zeptala: „A pane doktore, co říkáte na moderní nových tarotových sad, která po celém světě vznikají?“ Dvojka pohárů! „Já je miluju!“ A my s ním! PS: Ke koupi jsou na www.mystique.cz