„Objevila jsem nádherný karty! Jsou sice podobný opičkám, ale asi je musím mít.“ prohlásila jsem vstupujíc k nám v Plzni do obchůdku. A protože mí Plzeňané mi rozumějí, ale nevýznamný zbytek světa nemusí, ráda vysvětlím.

All-focus

All-focus

Poslední dobou se nám na tarotovém trhu rozmohl takový švar, a sice inspirace obrazy starých mistrů. Že je díky univerzálnosti tarotových archetypů možné nalézt všechny klasické symboly v dílech snad všech malířů světa, to znalému publiku, vysvětlovat asi nemusím. A že jsou to díla krásná, oku lahodící a plná hluboké symboliky, o tom se asi taky nebudeme přít. Příklady takových sad jsou třeba Infinite Visions Tarot, Victorian Romantic Tarot nebo Delphi Tarot. Některé obrazy přiřazené kartám se sice shodují, ale nic to nemění na tom, že každá tato sada je něčím výjimečná a je na co se koukat. Z toho jasně vyplývá, že je všechny mám, i když jsou si dost podobné. Poslední takový kousek je Tarot of Inspirations, kde najdete navíc dvě prázdné karty: Tabula Rasa a Happy Monkey, Šťastnou opičku. A hned po ní jsem objevila další takové karty Distant Past Tarot od Jae Larson. Vychází z děl mnoha různých malířů, nejen z romantismu jako třeba Delphi tarot, ale najdete tam i Botticelliho a další krásné kousky.

Je to výjimečná sada plná bohatých tvarů, symbolů a ornamentů. Drží se klasického Rider Waita, takže je čitelná a dobře srozumitelná, klidně i pro začátečníka. Její autorka ji tvořila pro svou mladou dceru, takže neříkejte, že tomu nerozumíte, když holčičce může být třeba osm. :)

All-focus

Karty nemají okraje, což mám ráda a jsou vytištěny na hladký papír, který sice trochu klouže, ale vzbuzuje dojem

bytelnosti. S povděkem vždy kvituji také trochu novátorství v každé sadě. Jako je např. v Infinity Visions Tarotu navíc Temný Mág a Temná Velekněžka, a v Delphi sadě jsou dvě verze Císařovny (jedna bojovnice, druhá krasavice), v Distant Past Tarotu jsou zdvojené většinou poněkud nepopulární karty. Najdete tu totiž dvě Smrti a dva Ďábly. Jedna je Smrt smrťoucí, kde duše milované ženy míří rovnou direkt nahoru a druhá je pojmenovaná jako Transition, tedy přechod nebo změna. Na ní už na nás čeká kůň a beze smutku nás převeze do nového života. A stejně tak si Jae pohrála i s Ďáblem. Jeden je pojmenovaný jako Materialismus, memento naší doby a druhý jsou klasičtí spoutaní milenci, ale hlídajícího zlého čerta za nimi nenajdete. Všechna příkoří, jak už to tak bývá, si totiž tvoří oni sami. I to je myslím pro dnešní dobu typické. V balíčku jsou také dvě verze Viselce, kde je stejný obrázek, jde tu jen o jiné jméno. Můžete si vybrat, zda si v sadě necháte Viselce nebo tam budete místo něj chtít mít Awakening, Probuzení. Nechala jsem tradiční variantu, neboť tento Viselec stále visí a ještě se úplně neprobudil.

Jinak mě ještě zaujala Desítka holí, kdy žena nese náklad na hlavě, Dvojka pohárů, kde dámu její drahý vyloženě svým polibkem ruší od čtení a Sedmička mečů, kde dívka-zlodějka místo aby prchala, se ještě se svou kořistí drze vystavuje. Chladnou mě nenechalo ani ztvárnění Královny holí, které je snad nejvíc nejkrásnější ze všech, které jsem kdy viděla.Obecně mě baví sady, které do zaběhaného systému přichází s něčím novým, a i když je téma obdobné, dá se vymyslet hodně nového. Byť je tedy Distant Past Tarot jedním z řady sad inspirovaných uměleckými díly, rozhodně v ní má čestné místo. Je radostný, krásně vybarvený, nutí k zamyšlení a dýchne na nás kouzlem starých časů, které jsou jen zdánlivě pryč.

JE LIBO TAROT DO E-MAILU?

Jakmile na blogu vyjde nový článek, dáme vám vědět.