Na Ostara tarot, který vyšel letos v červenci, jsem se moc těšila, protože vypadal jako dost hustá, netradiční sada. Přišel mi hned dvakrát, jednou bohužel bez Šestky holí, a podruhé, poté, co jsem kontaktovala výrobce, už celý. A musím říct, že je opravdu hodně netradiční, ale fakt krásně netradiční. Mimochodem, co si počnu s nekompletní sadou, zatím nevím, ale pravděpodobně z toho kouká nějaké veselé tarotové cvičení.
Podílely se na něm čtyři autorky, z nichž každá vytvořila jednu barvu malé arkány a část velké: Morgan Applejohn (pentakly), Eden Cooke (poháry), Krista Gibbard (meče) a Julia Iredale (hole).
Ostara je keltské označení pro jarní rovnodennost, karty tedy oslavují růst a plodnost po dlouhé zimě, kdy zase všechno začíná kvést a pučet. Obrázky na kartách jsou plné divoké přírody, najdete na nich různá zvířátka i prapodivné lidi, ale vše spolu krásně ladí a funguje. Některé karty jsou miloučké, třeba Eso pentaklů nebo Dvojka pohárů, jiné jsou drsné, třeba Rytíře mečů bych sama v lese potkat nechtěla a i chaos Smrti, mi přijde trochu děsivý. Ale z žádné nemáte dojem, že je proti vám, každá vás má, co učit. Jsou jako příroda, která nás obklopuje, a ať už ji musíme řešit nebo z ní těžíme, její záměr to není.
Na první pohled působí karty trochu rozházeně, je to tím, že nejsou z pera jednoho autora, ale po chvíli si na to zvyknete. Je to, jako byste na výklad použily čtyři různé sady v jednom. I to, jaký styl karty právě vylosujete, hraje velkou roli při jejím výkladu. Když třeba vylosujete na jednu otázku tři karty a každá působí už na první pohled odlišně, můžete hned usoudit, že problém, na který se ptáte, je neuspořádaný a těžko rozluštitelný, a že nejdřív bude třeba udělat si v tom bordelu pořádek. Můžete to samozřejmě vnímat také jako znak různorodosti vlivů, které na to, co právě řešíte, působí a mnoho možností, jak z toho ven.
Karty vychází z klasického Rider Waite tarotu, mají tedy stejnou strukturu, názvy karet i obsah, ale úplně jiný styl. V některých obrazech souvislost s tradicí vidíte hned, jinde musíte přemýšlet a někde ji nenajdete vůbec. Autorky se sice držely klasického rozvržení, ale především na královnách popustily uzdu fantazii a ukázaly vlastní iniciativu. Řekla bych, že právě královny dokonale vystihují podstatu celé sady, čtyři královny, čtyři různé styly, ale jeden velký celek. Také, když jsem se ptala na ducha sady, vyšla mi Královna holí.
Z praktického hlediska jsou karty kvalitně vytištěné, mají krásnou krabičku a 110 stránkovou barevnou knížku v angličtině. Pokud používáte tarot v mobilu, konkrétně aplikaci Fool´s Dog, najdete tuto sadu i v ní. Objednat jde za nějakých 700Kč přes www.bookdepository.com nebo ho najdete i v českých e-shopech.
Co mi na Ostara tarotu trochu vadí, je jistá nečitelnost. Na kartě najdete jen číslo nebo název, ale zda se jedná o hole, poháry, meče nebo pentakly, už musíte hledat. Někde je to jasné, jinde si nejsem jistá do teď. Také na živly se tu moc nehraje. Ale vzhledem k tomu, že nám jde při výkladu hlavně o obrázek a ne o to, kam kartu zařadit, není to tak velký zločin. Nicméně začátečník by s tím mohl mít docela jistě problém. Nesmí se však nechat odradit.
Karta, která mě osobně hned oslovila, byla Devítka pentaklů. Čiší z ní klid, pohoda, ale i dobře odvedená práce a silná ochrana. Zajímavý mi pak přišel Blázen s Hvězdou. Karty jsou si hodně podobné, rozdíl je hlavně ve směru letu postav. Zatímco Blázen běží za svým snem nahoru, Hvězda letí dolů za ním, za námi, aby nám ten sen přinesla. Přesní jsou ale i hadi, které si hřejeme na prsou na Pětce mečů, i to, že i z jasné mrtvoly, můžeme něco malého vytěžit na Esu mečů. Pěkný je i Velekněz prakticky bez Velekněze a Kolo téměř bez kola.
Ostara tarot je neobvyklá sada, která vás může uchvátit na první pohled, nebo si k ní budete hledat chvíli cestu. Já osobně mám ráda neobvyklé taroty, které jen tupě nekopírují RWS, ale přijdou s vlastní invencí. Angažovat čtyři různé autory a ještě k tomu holky, byl určitě risk. Ale myslím, že se vyplatil a že Ostara tarot má, co ukázat a nabídnout. Můžete v ní objevit především sami sebe a to v hodně nezkreslené podobě.