V poslední době získávám od některých svých nově příchozích klientů jakousi „zprávu o stavu českého kartářství“ – tedy svěřují se mi s jejich předchozí zkušenosti s naší, kartářskou obcí. Bohužel ne vždy jsou to zprávy a zkušenosti dobré. A právě tato situace mne vedla k napsání tohoto článku.

Kartářů, ezoteriků, vykladačů osudu a podobných profesí je v současné době velmi mnoho. A obvykle to tak nějak člověk neřeší, dokud se sám nerozhodne k některému osobně zajít. Jak se ale vyznat ve všech těch ezo-oborech, jak se rozhodnout, jestli si nechat vyložit karty takové, nebo makové, a od koho, když vlastně neexistují žádná pravidla, a kartářek je tolik? Dokonce i Máňa odvedle si minulý týden vyvěsila na plot ceduli, že vám zcela neomylně vyloží, co vás čeká a nemine.

A právě toto prohlášení je  již samo o sobě prvním varovným znamením, že je čas přibrzdit a rozhlížet se po někom povolanějším. Tarot a obvykle ani žádné jiné karty nejsou kategorické dogma, ani nic nadpřirozeného. Prohlášení, že vás něco nemine, je nehorázná manipulace. Minout vás může téměř cokoli je před vámi, pokud to sami budete chtít a budete o tom včas informováni, nejlépe i se způsobem, jak je možné se tomu nežádanému vyhnout. To je totiž pravý účel výkladu karet – pomoci vám najít východiska ze situací, kdy si sami nevíte rady, případně vám nabídnout i jiná, konkrétní řešení, která vás možná honem samotné nenapadla.

Nevěřte žádným s drzou jistotou pronášeným katastrofickým vizím, ale, a to hlavně, nevěřte ani těm vizím úžasným, které by se vám moc líbily, a které slyšíte rádi. Žádný slušný a moudrý kartář vám nikdy nebude vykládat jen to, co toužíte slyšet. Úplně jednoduše proto, že jeho úkolem je číst karty, nikoli vám mazat med kolem úst a peněženky.

Je to stejné, jako kdybyste šli za tlumočníkem z jazyka, kterému sami nerozumíte, s dopisem, který je tou řečí napsaný. Tlumočník vám přečte, co je tam napsáno. Nic nepřidává, ani neubírá. To, jak se svým dopisem naložíte, je vaší věcí a tlumočník vám do toho nemluví. Jen vám prostě přečte všechny možnosti, které dopis obsahuje. Nepodléhejte lidem, kteří vás zahrnou záplavou slov a výrazů, kterým z poloviny, někdy i dočista, vůbec nerozumíte. Tlumočník k vám mluví vaším jazykem, proto jste za ním přece přišli.

Zkuste se tedy opřít o vlastní zdravý rozum a volit „svého“ kartáře tak, jako byste si volili jakéhokoliv jiného člověka, od kterého potřebujete, aby vám poskytl služby fundované, odborné a seriózní. Pokud zůstaneme u tlumočení – jistě byste žádali, aby se dotyčný člověk prokázal nějakým vysvědčením, že dotyčný jazyk ovládá. Obvykle nestačí vysvědčení ze základní školy, potřebujeme víc, chceme profesionála. Chceme, aby vypadal civilizovaně, slušně a čistě. Chceme, aby nám dokázal říci, kde a u koho se učil a jakou má praxi.

Měli byste se ptát, zda, a jakými pravidly se náš budoucí kartář řídí, zda je členem nějaké oborové společnosti, dále se vzdělává, jaké má zkušenosti a kde a jak je získal. Pokud se spokojíte s tím, že dotyčný je TV „celebritou“ a nevíte o něm nic dalšího, a dokonce se to nedá ani zjistit z referencí na webu – něco bude špatně.

Stejně jako tlumočník, i kartář by měl mít své IČO, kontakty a fotku volně k nalezení. Pokoutní tajemné průchody jsou již minulostí a prostředí, ve kterém kartář pracuje, se mnohdy neliší od profesionální kanceláře nebo terapeutické pracovny.

Máte právo se ptát. Chtějte vysvětlení, pokud něčemu nerozumíte a nespokojte se s vysvětlením, „že to tak prostě je a basta“. Nebojte se výkladu. To, že se mezi vašimi kartami ve výkladu objevila karta, které nerozumíte, nebo vás děsí, nemusí ještě znamenat její doslovný průběh. Pokud si např. vytáhnete kartu Věž, je to obvykle pouhé znamení o změně směru, nikoli sdělení, že vypadnete z hořící budovy…Nic není vytesáno do kamene, a jakoukoli i nepříznivou situaci můžete vlastním úsilím zvrátit.

Přeji vám, ať je ten „váš“ kartář příjemný a erudovaný člověk, který udělá vše proto, abyste odcházeli s jasnější představou, jak a kudy dál.

P.S. A pokud byste náhodou narazili na někoho, kdo nedělá kartářskému oboru, a tedy i nám, zrovna dobré jméno, dejte nám vědět! Asociace je tu i proto, aby vám pomáhala.

JE LIBO TAROT DO E-MAILU?

Jakmile na blogu vyjde nový článek, dáme vám vědět.