Dalších pár (deset) pověr kolem výkladů tarotu jsem pro vás našla ve svých starých zápisnících, kam jsem si je zpočátku psávala. Nyní už to moc často nedělám – pokud se nejedná o zvlášť zdařilé myšlenkové konstrukce – protože se tyto pověry s železnou pravidelností opakují a vracejí, takže si je lze zapamatovat i v mém věku 
Podívejme se tedy společně na další várku zajímavostí z oblasti mýtů a pověr, které kde se vzaly, tu se vzaly…

11. Kočky vyčerpávají vaše psychické schopnosti

Fakt: Kočky nemají důvod něco takového dělat a jsem přesvědčena, že to ani neumí.

Nikdy, opravdu vůbec nikdy jsem se nesetkala s tím, že bych nemohla či neuměla vykládat karty, pokud byla v domě kočka. Dokonce ani tehdy, pokud byla koncentrace

koček jakékoli barvy v obydlí i velmi vysoká. Vykládala jsem v domě své kamarádky, která v té době měla koček cca kolem dvaceti. Nevšimla jsem si ani žádného časového vlivu přítomnosti koček na kvalitu výkladu – tedy že by se počet dní strávených s kočkami významně podílel na úbytku mých kartářských schopností. Což se např. o Merlotu z kamarádčina sklepa říci nedá – tam by se byla doba s ním strávená podílela na ztrátě kartářských schopností poměrně značně.
Tuto pověru tedy považuji spíše za stížnost osoby, která trpí alergií na kočičí srst, nebo má potřebu či dokonce důvod soupeřit s kočičí inteligencí.

12. Různé tarotové sady dávají různé výsledky

Fakt: Význam výkladu zůstává tentýž, ať čtete z jakékoli sady, se kterou umíte zacházet.

Naopak. Výklady z několika různých sad na tutéž věc vám může velmi obohatit pohled na jeden výklad. Já sama tento způsob záměrně používám, pokud řeším obtížnější otázku, nebo mám pocit, že ve výkladu je ještě něco, co nevidím, a nechci přehlédnout něco důležitého. Stejně tak je použití různých tarotových sad např. na tarotových kruzích nebo tréninkové praxi důležité, protože nabízí pohled na jednu věc z mnoha různých úhlů. Také přece nečtete za život jen jednu knihu. Jen čtením mnoha si utváříte vlastní vidění. Málokterý kartář, kterého znám, má jen jednu sadu karet.

13. Karty se nemají vykládat v některých dnech – Štědrý den, Dušičky apod.

Fakt: Neexistuje žádný skutečný důvod, proč nevykládat kvůli datu.

Právě s vykládáním tarotu se v těchto obvykle něčím významných dnech setkávám běžně a sama se mu i aktivně věnuji. Vykládám si karty na Štědrý den, protože je to můj každoroční rituál, bez kterého bych byla nespokojená, a stejně tak si je vykládám i na Nový rok, na Dušičky, o Filipojakubské noci, o keltských svátcích a kdykoliv mám potřebu si nějaký osobní výklad udělat.

14. Na karty by nemělo svítit Slunce

Fakt: Někdo si je naopak na slunce dává, aby je očistil, takže nevidím důvod, proč nevzít karty ven.

Ledaže by kvalita tisku byla taková, že by ho slunce zničilo, nebo šlo o karty vlastnoručně namalované, které by se takovému nebezpečí vystavovat neměly, ale to jejich autor obvykle dobře ví.

15. Tarotové karty by se neměly vykládat na posvátných místech

Fakt: Vykládání karet na posvátných místech je oblíbenou záležitostí a spousta lidí na taková místa cíleně jezdí, aby si tam karty vyložili.

Docela jistě to nesvědčí o tom, že by to byli nespolehliví hazardéři, kteří vystavují nebezpečí sebe a všechny ostatní lidi tím, že vykládají karty na mystických místech. Že bychom třeba neměli hrát mariáš na hrobech předků je věcí zcela jasnou, ale tarotovým výkladům podle mé zkušenosti silné energie prospívají.

16. Karty by se neměly prohlížet lupou

Fakt: v případě, že ji nastavíte na slunci na kartu pod určitým úhlem, hrozí nebezpečí vznícení karty, případně blízkého okolí.

Pokud se budete na karty dívat lupou doma v obýváku, jistě to ničemu nevadí. Kromě možnosti odhalení tiskových nepřesností, nebo objevení netušených detailů a následné návštěvy u očního lékaře, vám ani kartám nic nehrozí.

17. Pokud někomu karty podáváte, nesmíte mu je dát do ruky, ale položit je.

Fakt: Pokud někomu podáte karty rovnou do ruky, jistě se neskácí mrtev k zemi.

Osobně mi způsob, kdy nejdříve položíte věc na stůl a dotyčný si je tam potom sám vezme připadá divný a legrační. Pokud pramení z obav o nakažení nějakou nemocí, je v dnešní době dostatek desinfekčních prostředků.

18. Tarotové karty se nemají nosit pohromadě s kovovými předměty – „vybíjí se“

Fakt: tarotové karty jsou obvykle z papíru. Kovovými předměty je možné je poškodit, nikoli vybít nebo nabít, není to akumulátor.

Naštěstí obvykle nosím karty v nějakém sáčku, takže nepřijdou do styku s mými klíči ani jinými věcmi, ale znám spoustu lidí, kteří nosí v sáčku s kartami i kyvadlo, často kovové. Zatím jim karty úspěšně slouží.

19. U výkladu z karet by se nemělo mluvit nahlas, jen šeptat

Fakt: Karty se nebojí, můžete mluvit i nahlas.

Souhlasím, že by kartářka neměla hulákat jako na lesy, zejména, pokud vykládá v přítomnosti i jiných lidí, třeba v kavárně. Přesto považuji šeptání za přehnané. Někteří klienti nemusí slyšet dobře, i když jsou mladšího věku a neustálé ptaní se na to, co kartář říká, jim začne velmi brzy připadat obtížné, takže se přestanou ptát, ale tím nezačnou slyšet. Zůstávají tak bez výkladu a navíc s trapným pocitem, že je to jejich vina.

20. Kartářka by neměla používat brýle, protože jí zkreslují intuici. (slyšeno a zaznamenáno jen 1x – naštěstí)

Fakt: To už bych dávno musela s řemeslem skončit. Mám na blízko poměrně hodně dioptrií a bez brýlí jaksi ztrácím cit pro detail.

Ano, souhlasím s názorem, že kartářka má používat svůj vnitřní zrak – ale podotýkám, že by měla aspoň vidět, které karty ve výkladu interpretuje.

Jak vidíte, pověry kolem tarotu jsou rozmanité a někdy zábavné, někdy hloupé, a někdy dokonce zlé. Naštěstí jsem se osobně setkala jen s těmi úsměvnějšími. Jak to máte Vy? Napište nám do Asociace, možná máte pověstnou perlu mezi pověrami.

JE LIBO TAROT DO E-MAILU?

Jakmile na blogu vyjde nový článek, dáme vám vědět.