Nový rok je jedním z těch dnů, kdy po tarotových kartách sahají i lidé, kteří je zbylé 364 dny mají pevně zavřené v šuplíku. Atmosféra konce starého roku a slibných nových začátků k tomu tak nějak směřuje. Podobně kartáři, kteří se po celý rok svědomitě vyhýbali prediktivním výkladům, si jdou jeden nebo dva udělat. Pokud ještě váháte, jaký rozklad letos na Nový rok zvolit, vyzkoušejte některou z následujících možností.

Téma roku na jednu kartu

Tohle je ideální rozklad pro všechny, kdo mají rádi jednoduché věci. Zhluboka se nadýchněte, zamíchejte svůj tarotový balíček a… vytáhněte jednu kartu. Ta pro vás bude tématem, ve kterém se následující rok ponese. Kartu si místo losování také můžete vědomě vybrat.

Chcete-li si to udělat zajímavější, spočítejte si svoji aktuální osobní kartu roku (tady se rok bere od narozenin do narozenin), případně kartu vašeho podnikání. Příslušné karty si vytáhněte z balíčku a porovnejte. Pracovat můžete také s obecnou kartou roku 2019, kterou bude Viselec (2 + 0 + 1 + 9 = 12).

 

12 měsíců a jedna karta navíc

Ústřední kartu roku, kterou jste si vylosovali nebo vybrali v předchozím kroku, si položte doprostřed stolu. Postupně si vylosujte ještě dalších 12 karet, pro každý měsíc roku jednu, a naskládejte je do kruhu kolem ústřední karty. Karty vám ukážou, na co se v jednotlivých měsících roku máte připravit. Při troše snahy vám z toho ještě vyjde hezká fotka na blog nebo sociální média. Inspirujte se u Kim Krans.

Pořádáte novoroční tarotový dýchánek, na kterém se vás sejde víc kartářů? Rozdělte si jednotlivé měsíce mezi sebe a vykládejte každý ze své sady, jako jsme to dělávali my na tarotovém kruhu. Dostanete zajímavější výsledky.

Pokud vám idea kalendářních měsíců není blízká, zkuste místo nich lunární cykly. Lunární cyklus vždycky začíná novoluním. Novů v roce 2019 bude celkem 13, takže do kruhu musíte přidat jednu kartu. První nov ve znamení Kozoroha nastane 6. 1. 2019. Všechna data a znamení najdete tady.

 

Pro vás, kdo máte rádi složitější výklady s konkrétně danými pozicemi jednotlivých karet, jsem vybrala tři od britských a australských kartářů.

Beth Maiden (Little Red Tarot, UK)

Na tomhle výkladu je fajn, že není tak úplně prediktivní. Nový rok vnímá jako bod obratu. Soustředí se na energie, které z vašeho života odcházejí, a na ty, které do něj naopak chtějí vejít.

Vylosujte celkem 10 karet pro následujících 5 pozic:

1. Střed (3 karty)

Co vás obklopuje právě teď. Podle autorky lze karty uprostřed interpretovat velmi volně. Jak se cítíte, když se na vyložené karty díváte? Naplňují vás spokojeností, hrdostí, zmatkem, nebo ve vás vyvolávají vztek?

2. Soumrak (2 karty)

Co s končícím rokem odchází z vašeho života? Vyložené karty interpretujte jako minulost. Důležité vlivy uplynulého roku, které vás přivedly k centrálním kartám nahoře, ale teď pomalu ztrácejí význam. Jsou to energie, které byste si chtěli ponechat, nebo jste rádi, že už jsou skoro pryč?

3. Horizont (2 karty)

Co do vašeho života přinese nový rok. Záblesky těchto energií a vlivů už možná pociťujete. Jak se vztahují k sobě navzájem? A jak souvisí s kartami soumraku?

4. Fokus (2 karty)

Kam v novém roce nasměrovat energii. Vylosované karty nabízejí inspiraci k novoročním předsevzetím.

5. Nástroje (jedna karta)

Závěrečná karta. Zde jako zdroj nebo nástroj, k němuž se můžete v případě potřeby můžete obrátit o pomoc. Také ji můžete pojmout jako kartu výsledku.

 

Brigit Esselmont (Biddy Tarot, Austrálie)

 

Cítíte, že vašemu životu schází fokus? Že tříštíte pozornost na spoustu malicherných věcí, a dělá vám potíže něco dotáhnout do konce?

Tenhle rozklad s celkem 12 pozicemi vám pomůže se soustředit na to důležité.

 

1. Souhrn uplynulého roku.

2. Jaké poučení si z toho můžete vzít. Velká arkána symbolizují důležité životní lekce, které se vám v uplynulém roce podařilo zvládnout.

3. Vaše aspirace a cíle, jichž chcete v následujícím roce dosáhnout. Velká arkána ukazují vaši touhu po životní změně nebo myšlenkovém posunu. Dvorní karty ukazují osobnost, kterou se chcete stát. Malá arkána upozorňují na dílčí cíle a menší snahy. Negativní nebo obrácené karty (pokud s nimi pracujete) mohou symbolizovat návyky a situace, jichž se chcete zbavit.

4. Co vám pomůže vašich cílů dosáhnout. Jakou podporu můžete využít, co vás posílí.

5. Překážky a výzvy, které vás na cestě čekají. Jaká energie či událost vás bude brzdit.

6. Vztahy a emoce.

7. Kariéra, práce a peníze.

8. Zdraví a kondice.

9. Spiritualita a vnitřní naplnění.

(Místo navržených klíčových oblastí si pro karty 6–9 můžete zvolit své vlastní. Pro každou z nich vytáhněte jednu kartu. Trumfy označují věci, na kterých v příštím roce bude zvlášť záležet.)

10. Klíčové téma příštího roku. Často se necháváme unášet každodenními dramaty a ztrácíme širší perspektivu. Tahle karta vás vrátí k tomu, na co se v příštích 12 měsíců nejvíce potřebujete soustředit.

11. Co se budete učit následující rok. Podobně jako u karty číslo 2, velká arkána ukazují zásadní životní lekci, malá arkána drobnější překážky a výzvy, které budete překonávat.

12. Co očekávat od celého roku. Je to jako karta výsledku v keltském kříži. Podívejte se na kartu cílů a aspirací (číslo 3) a porovnejte ji s výsledkem. Podaří se vám dosáhnout toho, co chcete? Překonáte překážky, které vás čekají (karta 5)? Využijete podporu, která se vám nabízí (karta 4)?

David Harvey (Tarot Avenue, Skotsko/Austrálie)

Na tomhle rozkladu je hned vidět, že ho vymyslel chlap. Stručně, jasně, výstižně a bez zbytečné omáčky. Ze 13 karet v trochu netradičním tvaru.

 1. Souhrn uplynulého roku
 2. Kariéra
 3. Finance
 4. Láska a vztahy
 5. Rodina a přátelé
 6. Spiritualita, duchovní rozvoj
 7. Leden – březen
 8. Duben – červen
 9. Červenec – září
 10. Říjen – prosinec
 11. Největší překážka, které budete čelit
 12. Jak tuto překážku zvládnout
 13. Přehled nadcházejícího roku

 

Přeji vám, ať se ten následující rok vydaří. Ať už si na něj vyložíte jakkoli…

JE LIBO TAROT DO E-MAILU?

Jakmile na blogu vyjde nový článek, dáme vám vědět.