Tarot je neuvěřitelným nástrojem magie, sebereflexe a věštění. S balíčkem 78 karet můžeme cestovat časem, točit kolem roku, prohloubit své vztahy s druhými i lépe se připravit na to, co nás čeká. Pokud vás vaše praxe s kartami právě teď frustruje, cítíte se zaseknutí, nebo se vám zdá, že jsou k vám karty kruté, možná děláte jednu ze tří následujících chyb.
Na chybách je skvělé, že jsou příležitostmi pro učení a růst. Mně to můžete věřit, protože jsem se všech sama dopustila. Z každé jsem se poučila a moje tarotová praxe se stala mnohem jasnější a silnější.
Zatím jsem nepotkala kartáře, který by alespoň jednu z následujících chyb nikdy neudělal. Proč? Protože jsou to chyby velmi lidské. Všechny pramení z hlubší touhy po jistotě, sebepoznání a spojení s něčím magickým. Což je důvod, proč řada z nás s tarotem vůbec začíná.
Sepsala jsem nejen tři nejčastější chyby při tarotových výkladech, ale i jak se jim vyhnout. Takže se do nich pojďme pustit.
1. Děláte příliš mnoho výkladů v příliš krátkém čase.
Vidím to kolem sebe pořád. První výklad se zdál nejasný, tak hned uděláte další. Nebo se vám nelíbí, co karty říkají, takže zkusíte zjistit, zda vám nenabídnou ještě další možnost. Možná jste při míchání a výběru karet nebyli úplně uzemnění a vycentrovaní. Takže se první tři výklady nepočítají a až ten čtvrtý bude ten „správný“.
Házet další výklady na to samé téma v řádu hodin nebo dní většinou nevede k větší jasnosti ani k lepším výsledkům. Častěji to spíš zakalí vody a celou věc ještě více zamotá. Také to může znamenat, že na danou otázku ve skutečnosti nechcete slyšet odpověď. Přestože hluboko uvnitř ji už znáte.
Opakované výklady jsou ve skutečnosti jen obrazem toho, co se děje uvnitř vás. Proto si před tím, než znovu rozhodíte karty na stůl, ověřte – Nevnímám v těle nějaké napětí? Co cítím? Úzkost? Strach? Stres? Co chci opravdu vědět? Co ve skutečnosti dávno vím, ale nechci si to přiznat?
Někdy se opakovaně ptáme na to samé téma, protože hledáme tu jednu věc, která nám přinese ujištění. Takové výklady často vycházejí z nejistotyaA, kdy se prostřednictvím tarotu snažíme získat něco, čeho bychom se mohli chytit. Ale často hledáme jistotu, pro kterou jsme si (ať už vědomě či nevědomě) stanovili příliš těsné parametry.
Kdybych jen věděl/a, že mě taky miluje, byla bych ok.
Kdybych si byl/a jistý/á, že dostanu tu (podle mě) skvělou práci, mohl/a bych relaxovat.
Kdybych měl/a potvrzení, že to mám udělat, necítil/a bych už takovou úzkost.
Nejistota není příjemné místo. Zejména když je toho hodně v sázce. Na druhou stranu je vstupní branou tajemství, které může zásadně rozšířit naše možnosti. Nejistota nás staví na místo nevědění. Tajemství je velké neznámo a my jsme pozváni k magické práci poznání sebe samých. Jsme jednoduše povoláni k tajemství. A musíme se do něj zapojit, abychom ho pochopili.
Jelikož nevíme, co pro nás tajemství skrývá, jsme ponecháni s úžasným darem. Možná, že v téhle chvíli nevíme všechno. Ale možná se před námi právě otevírají cesty, jaké jsme si dosud nedokázali ani představit.
Zaseknutí v opakovaných výkladech na stejné téma tuto bránu možností uzavírá.
Co jiného můžete udělat, když se cítíte nejistí a hledáte klid a ujištění? Místo dalšího výkladu odložte karty a zkuste něco z následujících tipů:
- Několikrát se jemně nadechněte do břicha. Říkáte tím svému nervovému systému, že jste v bezpečí.
- Vypište se z toho. Psaní deníku může být silným nástrojem, jak se zbavit mentální mlhy a vytvořit více prostoru pro naději.
- Jděte se projít. Pokud pro vás procházka není možná, najděte si jiný způsob, jak se hýbat. Jde jen o to, abyste fyzickým pohybem vytvořili ten spirituální. Nejistota je pocit stagnace, takže do svého života pozvěte pohyb, aby se vaše situace mohla pohnout dopředu.
- Napijte se čaje. Nebo vody. Nebo čerstvého džusu. Něčeho, co vám připadá blahodárné a zdravé. Z přípravy drinku si udělejte malý rituál.
Kdy je na místě zkusit další výklad? Na to není definitivní pravidlo, ale obecně doporučuji počkat několik týdnů, nebo se ke kartám vrátit až ve chvíli, kdy v situaci dojde k nějaké zásadnější změně. Naslouchejte svému vnitřnímu hlasu. Když máte pocit, že vykládáte příliš často, tak nejspíš vykládáte. Takhle jednoduché to je.
2. Očekáváte, že vám karty řeknou, co máte dělat.
Nebylo by skvělé, kdyby vám každý výklad přinesl jasnou odpověď s přesnými instrukcemi, jaké konkrétní další kroky provést? Bylo by to neuvěřitelné a karty by nejspíš vykládal každý.
Jenže takhle to nefunguje. Samozřejmě z karet můžeme získat velmi jasný vhled do situace nebo do vlastní mysli. Ale je důležité si uvědomit, že takový vhled můžeme získat jen díky tomu, že už byl předtím v nás. V kartách neuvidíme odpovědi, které už uvnitř nemáme.
To neznamená, že nemůžeme zjistit něco, čeho jsme si předtím nebyli vědomi.
„Všechno je ve vaší hlavě… jen nemáte představu, jak velká vaše hlava je.“ Lon Milo DuQuette
Tarot nám může přinést řadu věcí zároveň. Je to sada 78 kousků papíru s krásnými obrázky. Je to 78 cest magie a sebepoznání. Je to divinační nástroj, který nám umožňuje dívat se do minulosti, současnosti i budoucnosti. Je to domov tarotových duchů a průvodců, kteří mají svou vlastní moudrost a osobnost. Ale všechno je to především zrcadlo.
Jak nahoře, tak dole. Jak uvnitř, tak navenek.
Karty vám neřeknou, co máte dělat. To vy sami si uvědomíte, co je potřeba. Občas to chvíli trvá, protože naše vnímání je příliš omezené, máme strach, nebo se tvrdohlavě snažíme nutné změně vzdorovat.
Když se spoléháte na to, že vám karty řeknou, co máte dělat a jakou možnost zvolit, ve víře, že karty mají k dispozici vědění, které vy nemáte, vzdáváte se vlastní síly. A vaše síla je příliš posvátná na to, abyste ji svěřovali kouskům papíru.
Abyste se zbavili přesvědčení, že karty jsou nositeli odpovědí, zatímco vy jste jen pasivním vykladačem, navrhuji následující postup:
Než se pustíte do výkladu, zklidněte se a zhluboka se nadechněte. Rozostřete zrak, pomalu zavřete oči a soustřeďte pohled do bodu mezi obočím. Na místě vašeho třetího oka uvidíte zářit světlo. Září stále jasněji a silněji, dokud se nerozšíří všude kolem vás.
V záři vlastní moudrosti recitujte následující zaklínadlo:
Buď požehnáno zrcadlení karet přede mnou
ať vidím, co má být vnímáno
Ať zažiji, co má být pochopeno
ať odhalím, co má být známo
Odpovědi už mám
nechť se mi znovu vybaví
Buď požehnáno
Nyní jste připraveni vyložit karty.
3. Kupujete si další a další tarotové sady, ale ani s jednou konzistentně nepracujete.
Musím říct, že tohle je relativně moderní problém. Právě teď zažíváme neuvěřitelnou renesanci tarotu. Každý týden se na trhu objevují nové a nové sady. Strach, že o něco přijdeme, i naše stračí mysl nás velmi často vede k nákupu dalšího tarotu. Ať už ho opravdu potřebujeme či nikoli.
Když se výkladem živíte profesionálně, je velmi snadné si nákup nové sady zdůvodnit (zejména když tím podporujete nezávislé umělce). Jsem ráda, že když jsem se začala učit s tarotem, začala jsem s jednou sadou, která byla několik let mým jediným setem. Pracovat delší dobu (rok a více) s jednou sadou utvářelo mé schopnosti k lepšímu. Neříkám, že nedává smysl používat více sad najednou (ať už v tom samém výkladu nebo s větší frekvencí střídat sady na vykládacím stole), ale výhody intimní a intenzivní práce s jednou sadou nelze popřít.
Tarot je magický jazyk. Když se chcete naučit nový jazyk, nejlepší způsob je nesnažit se učit tři jazyky současně. Nebo opustit jeden jazyk dřív, než v něm dokážete konverzovat, a vrhnout se na druhý. Doporučuji vybrat si jednu sadu a pracovat s ní, dokud se s ní důvěrně nespřátelíte. Dokud s ní nedokážete plynně komunikovat. Protože to je okamžik, kdy jsme připraveni se propojit s tarotovými mystérii.
Vědomě si nekupovat další sady a místo toho pracovat s jednou je zároveň trénink sebe-disciplíny, což je pro magickou práci skvělá dovednost. Také je to akt „přepnutí“ vlastních přesvědčení. Takže už se nesnažíme najít svou spirituální intuici a sílu „vně“ a v „té věci“ (ať už tou věcí je tarotová sada, krásný krystal nebo poslední zázračný vitamínový puding), ale znovu vycentrovat naše hledání dovnitř nás samých.
„Pokud to, co hledáte, nenajdete v sobě, nikdy to nenajdete vně vás samých.“ The Charge of the Goddess
Když po svých studentech chci, aby konzistentně pracovali s jednou sadou alespoň rok, je to typicky jeden z nejtěžších úkolů, které jim ukládám. Je to snazší pro začátečníky, kteří mají obavy ze zahlcení obrazovým materiálem tarotu. Takže zůstat u jedné sady jim vlastně vyhovuje.
Rozhodně je to těžší pro lidi, kteří už mají rozsáhlejší kolekci tarotových sad, nebo se nechávají ovlivnit neutuchající mystickou vlnou na sociálních médiích. Ale zjistila jsem, že když si lidé dají svolení pracovat jen s jednou sadou, většinou se dostaví úleva. Už nemají pocit, že musejí držet krok se vším kolem, ale jejich praxe se stává hlubší a jasnější.
Vykládat nějaký čas jen s jednou sadou je jedna z nejrychlejších cest, které znám, abyste získali vaše kouzlo zpět, pokud vám vaše tarotová praxe připadá nudná a málo inspirativní.
S jakou sadou máte pracovat? To je zcela na vás. Může to být sada, kterou vlastníte léta, nebo kterou jste si právě pořídili. Pokud jste absolutní začátečník, doporučuji začít se sadou, která je založena na obrázcích Pamely Colman Smith (prodávají se pod názvem Rider Waite nebo Rider Waite Smith Tarot).
RWS poskytuje rámec většiny moderních sad, takže naučit se číst se sady, založené na jejím designu, vám vytvoří skvělý základ pochopení řady dalších tarotů, se kterými se potkáte. Byla to moje první sada, a dosud patří mezi mé nejoblíbenější. Zejména mám ráda edici, vydanou ke stému výročí tohoto tarotu, která vrací obrázky zpátky k jejím původním kresbám.
Toto jsou tři časté chyby, které vidím lidi včetně mě dělat při vykládání tarotu. Ať je naladění na to, co opravdu hledáte, bez vyrušování, která nás odvádějí od radosti naší spirituální cesty, prospěšné pro vaši praxi.
S jakými chybami při výkladu tarotových karet se často potkáváte vy? Podělte se o ně v komentářích.
Se souhlasem autorky přeloženo z anglického originálu. Foto autorka.