Příležitost recenzovat nějakou tarotovou sadu nemám moc často. Málokterá mě totiž zaujme tak, abych si ji pořídila. Ale po Wild Unknown Tarotu autorky Kim Krans už jsem pokukovala dlouho. Letos v únoru jsem po dlouhém váhání konečně klikla na tlačítko Objednat. A začala se těšit, až nová sada dorazí.

Lidi, kterým The Wild Unknown Tarot prošel rukama, se dělí na dva tábory. Pro některé je to láska na první pohled. Ti druzí plní stránky internetových kartářských fór příspěvky o tom, jak se s touhle sadou nedá vykládat. Takže jsem měla trochu obavy. Ale už po prvních pár výkladech, které jsme spolu udělaly, mě nadchla.

Pokud obvykle vykládáte z barevných a zalidněných sad typu Rider-Waite, The Wild Unknown pro vás na začátku taky bude trochu nezvyk. Dominantní barvou je černá, přesto sada nepůsobí depresivně. Další barvy jsou použity jen velmi jemně, na dokreslení.

První vydání z října 2012 bylo podle recenzí ještě temnější, v edici, která je v současné době k dispozici, barev trochu přibylo. K nejbarevnějším kartám patří Mírnost, Slunce a 10 pohárů.

Motivy na kartách jsou jednoduché až minimalistické. Což spíš stimuluje představivost, než aby to svádělo k jednoduchým a schematickým výkladům.

Cesta do nitra…

Tarot se dá pořídit buď z Amazonu, nebo z e-shopu Little Red Tarot v Anglii. Já jsem zvolila první možnost. Což nejspíš nebylo dobré rozhodnutí, protože doprava trvala téměř dva měsíce a ještě jsem doplácela clo a DPH.

Tarot dorazil v pevné černé krabičce s magnetickým uzávěrem potištěným přebalem. Uvnitř je kniha a další pevná krabička, ve které se nachází samotné karty.

„Nechť jste stále na vnitřní pouti,“ připomíná nápis na krabičce. Uvnitř obou krabiček je látková stužka, díky níž jdou karty snadno vyjmout. Rub karet je černobílý a připomíná vzor hadí kůže. Název The Wild Unknown je podle autorky inspirovaný písňovým textem Boba Dylana.

Papír, na kterém jsou karty natištěné, je pevný a kvalitní. Díky tomu se sada dobře míchá. Saténový povrch neklouže a karty dobře padnou do ruky.

Sada bez lidí

The Wild Unknown Tarot je ideální sada pro milovníky zvířat a přírody. Také dává smysl po ní sáhnout ve chvíli, kdy se cítíte zahlceni lidmi. Na žádné kartě totiž nenajdete ani jednu jedinou lidskou postavu.

Zvířecí představitelé jednotlivých karet velkých arkán byli vybíráni s tvořivostí a svébytným humorem. Na fotku jsem vybrala karty, které mě zvlášť zaujaly.

Mág jako leopard. Důstojný bílý tygr s křišťálovou koulí jako Velekněžka. Poustevník jako usměvavá želva s petrolejkou. A které zvíře se lépe hodí na kartu Viselce než… netopýr.

Na kartě Milenců se autorka vyhnula obvyklému „labutímu klišé“ a namísto toho zvolila divoké husy. Ženu na kartě Síla symbolizuje růže, kterou má majestátní lev v tlamě.

Při výběru sady se obvykle dívám také na karty Smrt a Poslední soud, které ani tady nezklamaly.

Hodně zajímavá mi přišla také Císařovna v podobě oblého a laskavého listnatého stromu. S jemnými růžovými a fialovými odstíny a Lunou na noční obloze v pozadí.

Císaře naproti tomu symbolizuje hrdý a vztyčený jehličnan za jasného slunečného dne. Ten samý potkáváme znovu na kartě Věž, kde se, hořící a sražený bleskem, řítí k zemi.

Dvorní karty jako rodina

Dvorní karty jsou ve tvaru Father, Mother, Son a Daughter, tedy Otec, Matka, Syn a Dcera. Každou karetní barvu doprovází jeden živočišný druh a všechny čtyři karty dohromady tvoří zvířecí rodinu. Holím autorka přiřadila hady, pohárům labutě, mečům sovy a pentaklům vysokou zvěř.

Tištěný průvodce

Karty doprovází výpravná 200stránková kniha v měkké vazbě, tištěná jakoby rukou psaným fontem. Autorkou textů je rovněž Kim Krans. Ke každé kartě je v knize obrázek, pár klíčových slov a stručné vysvětlení významu. Karty jsou řazeny po barvách, hole, poháry, meče, pentakly, a nakonec trumfy.

Když používáme tarot, vstupujeme do lodi, odrážíme od břehu a vzpomínáme si, že máme hlubší já a hlubší důvod, proč tu jsme… Je to všechno tajemství. Kim Krans

Součástí knihy je osobní předmluva, návod na míchání a výklad karet i několik rozkladů.

The Wild Unknown tarot je podle mě ideální sada pro výklady sám nebo sama sobě, vnitřní hledání a osobní rozvoj. Skvěle vypadá na fotkách. A možná se vám s ní budou dobře dělat i výklady pro druhé.


The Wild Unknown Tarot
Autorka: Kim Krans
Vydáno: 2016
Kde pořídit: Amazon (USA), nebo přímo ze stránek autorky.

JE LIBO TAROT DO E-MAILU?

Jakmile na blogu vyjde nový článek, dáme vám vědět.