TAROT JAKO HRA od Sophie Joya

Knihu přečetla a recenzi sepsala Anna Bechná

Helenku, čili Sophii, znám už léta a mám ji ve velké úctě už jen proto, že se stejně jako já a díkybohu mnoho dalších, nesnaží dělat z tarotu vědu a bere ho jako hru. Od toho jsou to přece karty, abychom si s nimi hráli.

Sophie je autorkou té skvělé věty „NEUČTE SE TAROT!“ A nemyslí tím, že se mu nemáme věnovat, ale že se ho nemáme snažit naučit tak, jak jsme zvyklí ze školy, ale intuicí, fantazií a s radostí. A její Tarotová škola a spokojení studenti jsou důkazem toho, že tento přístup funguje.

Knížka, kterou nyní vydává, je první ze čtyř. Je to úvod do světa tarotu, ale hravý a vlídný, žádná suchá teorie. V celém tomto čtyřkniží postupně odkryje všechny části tarotové sady a ukáže, že je snadné jim porozumět, pokud máte správný přístup a dobrý vzor.

První díl s podtitulem „Seznamte se“ je určen začátečníkům, kterým jasně a srozumitelně vysvětlí, co je tarot, jak s ním pracovat a na co si dát během výkladu pozor. Popisuje skutečné příběhy ze svého života a ověřené postupy, které okamžitě skvěle uplatníte v praxi. Novic v tarotovém světě tak dostane všechno, co potřebuje na tuto dlouhou, mnohdy celoživotní pouť.

Také pokročilí studenti nebo zkušení vykladači v ní objeví nové souvislosti a uvědomí si, jak spolu karty a život souvisí a na co je třeba dbát. Velmi oceňuji důraz na etiku, který autorka často uvádí, protože si často neuvědomujeme, jak velkou moc díky tarotu v rukou máme a že je třeba k ní přistupovat s úctou a pokorou, abychom nenapáchali víc škody než užitku.

Mě např. oslovilo pojetí významu barvy pentaklů jako odměny a rada o správném výběru balíčku: Dovolte, aby si váš balíček vybral vás!

Cituji některé myšlenky, které mě z této knihy oslovily, abyste věděli, do čeho při četbě jdete:

  • „Jestliže odraz budoucnosti ukáže náročné výzvy a lekce, je podle mne dobré ve výkladu pokračovat tak dlouho, dokud se v kartách neobjeví návrh na vhodné řešení.“ str. 19
  • „Čím hravější přístup k tarotovým kartám zvolíte, tím jasněji budete vnímat jejich poselství ve výkladech.“ str.57
  • „Tarot odpovídá pouze na to, na co je dotazován. Když si otázku napíšete, můžete si během svého výkladu neustále připomínat, na co že se to vlastně ptáte.“str. 42

Knížka Tarot jako hra je upřímná, motivační a inspirující. Dýchá z ní Sophiino nadšení, které je opravdové a přirozené. Nabízí smysluplný úvod do světa tarotu, kterým vás moudře a laskavě provede. Dostanete nejen odpovědi na otázky, které máte, ale také mnoho otázek k zamyšlení.

Věřím, že po přečtení této knihy, budete mít chuť vzít do ruky karty a hrát si s nimi jako my. A to bylo, troufám si říct, jejím cílem. Těším se na další díly a vřele doporučuji Sophiinu knihu všem skutečným přátelům tarotu.

Limitovaná edice 200 kusů, číslovaných a podepsaných autorkou obsahuje:

  • 108 stran formátu B5 v praktické kroužkové vazbě, vytištěných na kvalitním křídovém papíru
  • obrazovou galerii, která obsahuje 12 karet formátu B5, které lze zarámovat a použít i jako obrazy
  • tarotový deník se 40 stranami na poznámky
  • záložku

Pořídit ji můžete na http://www.tarotovaskola.cz/kniha-tarot-jako-hra-1-dil-2/ nebo na Tarotové konferenci 2016.

JE LIBO TAROT DO E-MAILU?

Jakmile na blogu vyjde nový článek, dáme vám vědět.