Žádní lidé, zato spousta roztomilých zvířátek a příroda. Pokud takhle podle vás vypadá ideální tarotová sada, pak by Oak, Ash & Thorn Tarot určitě neměl uniknout vaší pozornosti.

Tarot vznikl v Británii a jeho název znamená dub, jasan a hloh. Podle místního folklóru je místo, kde rostou tyto tři stromy pohromadě, buď sídlem duchů, nebo bránou do jiného světa. A do snové říše lesních zvířat vás tato sada skutečně zavede.

Autorkou tarotu je Stephanie Burrows, obrázky kreslil Adam Ohlers. Jedná se o první, ale pravděpodobně ne poslední sadu této autorské dvojice. Nakouknout do příští sady nás nechává karta Možnosti, která je v Oak, Ash & Thorn tarotu navíc. Když k tomu přičteme 22 velkých arkán a 56 malých arkán, karet je v balíčku dohromady 79.

Symbolika vychází z klasického Rider-Waite konceptu. V kartách se bez problémů zorientuje i tarotový začátečník. Na každé kartě jsou navíc rukou psané anglické názvy.

Každé tarotové barvě vládne jedno zvíře. Na kartách holí jsou lišky, na mečových krkavci, na pohárových veverky a na pentaklových zajíci. Na kartách velkých arkán navíc potkáte i další zvířata, žijící v typických anglických lesích.

Císaře reprezentuje majestátní jelen, Velekněžku sova. Na kartě Milenců najdete dvě lišky, Viselec je myš, Poustevník ježek. Kartu Síla představuje jezevec, Spravedlnost pro změnu vlk. Překvapí i labuť na kartě Mírnost, nebo holub s hlemýžděm na hlavě jako Vůz. Blázen je vystrašený koloušek, který se na zatím nejistých nohách vydává objevovat les. Na kartě Svět se příběh uzavírá – koloušek (Blázen) se setkává s jelenem (Císař).

Rozměry karet jsou 70 x 120 mm, což je praktická velikost akorát do ruky. Povrch je díky matné laminaci sametově hladký, takže se s kartami dobře míchá i vykládá. Tištěné jsou na ekologickém papíře přírodními inkousty. Navíc v tiskárně, která si zakládá na udržitelnosti a nízké uhlíkové stopě. Balená je v papírové krabičce s ozdobným raženým přebalem.

Celá sada je laděná do přírodních odstínů hnědé, zelené, béžové a okrové. Rub karet zdobí kombinace stromů, které mají v názvu – dubu, jasanu a hlohu – a malých symbolů zvířátek z malé arkány. Stručné významy jednotlivých karet jsou k dispozici na dvou speciálních kartách v balíčku. Při zakoupení sady dostanete link a heslo, kde si můžete navíc stáhnout ještě obsáhlejší příručku v pdf.

Vznik sady jsem podpořila v dubnu 2020 na Kickstarteru. Původně měl dorazit v průběhu srpna, ale koronavirová krize posunula vydání až na listopad. Do kampaně přispělo více než 2000 lidí, původně nastavený cíl byl překonán víc než 3x. A tak se autoři mohli trošku rozšoupnout s bonusy.

Kromě samotných karet balíček obsahoval:

  • Vykládací ubrousek, barvený přírodními pigmenty, a stužku, díky níž můžete karty do ubrousku úhledně zabalit.
  • Tři tisky pohlednicového formátu (jsou na nich karty Milenci, Měsíc a 7 pentaklů).
  • Tři samolepky s motivem dalších karet (v každém balíčku byly pravděpodobně jiné, já mám Velekněžku, Viselce a Smrt).
  • Kartičku na tvrdém papíře s motivem Kola Štěstěny.
  • Číslovaný certifikát pravosti. Sad bylo vyrobeno celkem 3500, moje má číslo 111.
  • Dvě další karty, ladící s designem sady. Na jedné je myš, na druhé liška. (Vypadají hezky, ale upřímně moc nemám nápad, jak je použít).

V současnosti se chystá dotisk. Samotné karty budou stejné jako u verze pro Kickstarter, navíc budou jenom karty s významy a karta Možností. Papírová krabička bude bez ozdobného přebalu. Podrobnosti najdete na webových stránkách. Autorku je zajímavé sledovat také na Instagramu.

Oak, Ash & Thorn Tarot je určitě originální a skvěle zpracovaný. Obrázky jsou roztomilé, ale zase ne moc. Jako z kvalitní dětské knížky o přírodě. I těžké karty dokáže podat s laskavým pohlazením. Skvělé je i to, že autoři při výrobě dbali na co nejmenší dopad na životní prostředí. Už se docela těším na jejich další počin…

JE LIBO TAROT DO E-MAILU?

Jakmile na blogu vyjde nový článek, dáme vám vědět.