Poslední letošní novinky italského tarotového nakladatelství Lo Scarabeo jsem z karantény netrpělivě očekávala. Radosti je potřeba víc než kdy jindy a dva nové taroty k ní rozhodně patří. Vox Arcana Tarot a Heaven&Earth Tarot jsou dvě fantastické sady, i když každá úplně jinak. Dva různé světy, dvě odlišné doby a dva totálně jiné přístupy k tarotu, prostě nebo a dudy.

Vox Arcana Tarot je kolektivní dílo 82 jedinečných umělců, kde každou kartu dělal jeden člověk, a dohromady byl vytvořen různorodý svět, kam každý přidal své polínko. Není to originální nápad Lo Scarabea, takových sad mám vícero a všechny mě hodně baví, protože zdánlivě nesourodé povahy umělců a jejich výtvarné směry se spojují do jednoho celku a dávají úžasný smysl. Obrázky, které nikdy nikdo nemyslel dohromady, na sebe navazují a vyprávějí jednolitý příběh. Vox tarot nás svým silným, bouřlivým hlasem, místy by se dal nazvat „Ječelaažopadalolistí“, zavádí do vesmírného světa pohádek, které si ani neumíme představit, scifi světů a kultur, které buď nikdy neexistovaly anebo jsou stále všude kolem nás. Odráží naše vnitřní rozervané hloubky, které zoufale touží po pozornosti a okázalosti a při výkladu nejdou daleko pro nějaké to příkré slovíčko, aby nás výletem po stratosférách a bludištích všehomíra vrátily zpět na tvrdou zem.

S některými podobami tradičních symbolů se ne a ne smířit, i když páni jistě ocení bujné vnady dívčiny na 6 pentaklů, které jsou jedno jako druhé a tím zachovávají rovnováhu i bez vah. (Rázem dostává název článku jiný rozměr. :)) Jiné podoby mají moderní šmrnc a vzletný nádech, jako nejněžnější Mírnost, kterou jsem kdy viděla, i bez křídel nebo manga Rytíř holí, který se sice právě urval ze řetězu, ale strach z něj prostě nejde. Bystrému čtenáři jistě neunikl počet 82, namísto 78, je tedy nutné doplnit běžnou tarotovou strukturu o čtyři živlové karty, ovšem oboustranné. Za mě trochu nešťastné řešení, protože si ráda karty navíc v balíčku nechávám a beru je jako výzvu vykladačovu, ale když nemají stejný rub, vyčnívají při míchání a mohou ovlivňovat výběr karet.

Chcete-li ale jiný pohled na své běžné strasti, trochu té dynamiky do toho běžného domácího vykládání a prostor pro fantazii a zkoumání, jak to těch 82 lidí sakra vlastně myslelo, je to tarot přesně pro vás.

Oproti tomu Heaven&Earth Tarot je v názvu tohoto článku ta nebeská varianta, i když řádně uzemněná. Už při prvním listování vidíte, že karty jsou téměř stejné. Mají sépiový nádech, rozpité velmi tlumené barvy a detailní prvky je třeba hledat bystrým zrakem nebo lupou. Tahle sada nehuláká jako na lesy, chce-li vám něco sdělit. Šeptá něžná slůvka poznání a pochopení prastarým jazykem našich předků, lehkým jako vánek, ale úderným jako ta největší bouře, která se na nás žene. Téměř mytické postavy, víl a bytostí, které ač lidské, těžko sestoupí do temnoty, aby páchaly zlo. Budou mít ale krutý smysl pro pravdu a nenechají nás přimhouřit třetí oko nad tím, co právě děláme.

Úlevný návrat domů na 4 holí nás zároveň ovívá nostalgickými písněmi, které musíme doposlechnout, než do dveří vstoupíme. Hra světel a stínů na 4 mečů a mlžný opar, z něhož vystupuje dáma na 9 pentaklů, nás vtáhne do světa mystiky a tiché nádhery starých chrámů, kde se člověk bojí nadechnout, aby něco nepokazil. Archetypy a postavy velkých arkán a dvorních v nás vzbuzují bázeň a úctu patřící velkým králům a vládkyním, s myšlenkou, že tender není potřeba, protože respekt a úcta je tak samozřejmá, že jí není třeba vynucovat. Chcete-li od výkladu jednoznačné odpovědi, o kterých se nediskutuje, ale zároveň pocit, že všechno je přesně tak, jak má být, sáhněte po této sadě, která je někde mezi nebem a zemí a vy s ní.

Jedinou výtku bych měla, i když malou, nejsem fanoušek významů napsaných na kartách. Odvádí totiž tazatele od mystického světa obrázků a divoké fantazie, vypíná podvědomí a intuici a namísto propojení s obrázkem, jen dá štempl jednoslovného výkladu, od nějž se zpravidla těžko odlepuje. Heaven&Earth Tarot má bohužel tento nešvar, i když velice vkusný, a decentní, dokonce tak, že jsem si toho všimla asi až u pátého výkladu. Takže věřím, že když se na to nebudete chtít upnout, ani vás to nenapadne číst.

Každá tarotová sada je jiná, stejně jako váš výklad a vy sami. Celé dohromady to dává fantastickou magii okamžiku, kde se propojí nepropojitelné a dostanete odpověď přesně na to, co je třeba. Univerzalita systému tarotu a jedinečnost jeho čtení je ideální kombinace pro nalezení nejtitěrnější odpovědi na sebemenší otázku ve světě, kde je všechno v pořádku. A proto jsou obě sady úžasné a vypovídající, i když jedna představuje naprosto moderní, hranicemi neomezenou dobu a druhá nás vrací spíš k jasným pravidlům a starým světům.

Asi nejlépe je to vidět na srovnání Věží. Tu klasickou známe všichni, i když v  podání Heaven&Earth je mírně děsivá a pokud se díváte déle, vidíte, jak plamínky hoří a vítr burácí. Tu živou a barevnou, ve Vox Arcana, možná snadno odsoudíte jako kýč nehodící se do tarotu, ale děs v očích padajících je úplně stejný. A pokora, která by po zásahu shora měla přijít, se neptá, jaké barvy měl šok, který jsme zažili. A tak vzhůru k výkladům a poznáním, někam mezi nebe a dudy, protože nejen v tarotu je vždycky všechno správně. Jo a důležitá věc, k dostání jsou na www.mystique.cz.

 

JE LIBO TAROT DO E-MAILU?

Jakmile na blogu vyjde nový článek, dáme vám vědět.