Spousta kartářů začíná pracovat s tarotem, protože chtějí pomáhat druhým.

Tarot je neuvěřitelný nástroj, který nám poskytuje jasnost a sebedůvěru na našich cestách. Hodí se pro spirituální poradenství, práci se stínem i spoustu dalších věcí. I obecný výklad pro zábavu může otevřít transformativní vzhled a hluboký rozhovor. Řada kartářů, zejména těch začínajících, si klade otázku, jak mohou svými výklady skutečně sloužit sobě i ostatním.

Co to vůbec znamená sloužit? Znamená to vnímat tarotový výklad jako posvátné místo. Znamená to nechat ego u dveří, ačkoli je to těžké. Znamená to vypnout všechny předpoklady, které máte o situaci, kterou vidíte v kartách, a o osobě, která sedí před vámi. Znamená to mít jasno v tom, jak chcete podporovat ostatní, a mít velkorysost a soucit s těmi, pro které vykládáte.

Služba nutně není něco, čeho by si kartář byl vždycky vědom. Na začátku se většina z nás soustředí na význam jednotlivých karet a pozic ve výkladu. A je snadné se nechat svázat obavami, zda výklad bude sedět a bude vůbec k něčemu dobrý.

Hluboko pod těmito strachy leží touha přinést světlo, zprávu nebo naději, která pomůže najít cestu vpřed. Strach o kvalitu výkladu není ani tak o tom, co chceme jako kartáři pro sebe, ale o tom, co chceme pro lidi, kterým se snažíme sloužit. Klientem přitom může být kdokoli: přátelé, rodina, kolegové. Používat tarot k pomoci ostatním mohou všichni kartáři, bez ohledu na to, zda pracují na soukromé nebo profesionální bázi.

Jak být ostatním skutečně užiteční? Tady je několik tipů, jak začít:

1. Stanovte si záměr.

Jednoduchý způsob, jak začít, je rozhodnout se sloužit vědomě. Jakmile se rozhodnete, energie vaší práce se začne měnit. Tím také sami sobě nastavíte jasný úmysl, na který se můžete spolehnout, když se zaseknete v jiných aspektech výkladu a zprávy vám připadají konfliktní nebo matoucí.

2. Věřte, že každý klient vám zkřížil cestu z nějakého důvodu.

Někdy je snadné zapomenout, že lidé, které potkáváme – včetně klientů – jsou našimi největšími učiteli. Určitou zprávu možná klientovi můžete předat jenom vy. Dokonce aniž byste sami tušili, o co se jedná. Takhle nás tarot udržuje v pokoře.

Pokud cítíte, že vaše hranice byly narušeny, nebo vykládáte někomu, kdo vám úplně nesedí, všímejte si toho, co jste se naučili. To vám pomůže nadále přitahovat lidi, kterým můžete sloužit nejlépe.

3. Nechte ego za dveřmi.

Vím, že je to těžké. Ego je ta část nás samotných, která potřebuje mít vždycky pravdu. Vyžaduje potvrzení a na konci každého výkladu chce slyšet chválu a ujištění, že jeho výklady jsou nejlepší široko daleko.

V minulém odstavci jsem zmiňovala zprávy, které klienti potřebují slyšet, ale my o nich nemáme ani tušení. Právě takovým věcem může ego překážet. Způsobí, že se díváte na kartu a říkáte si: „Ugh, to zní tak nudně a nedůležitě, že to vůbec nebudu zmiňovat.“ A přitom to může být přesně to, co je v dané situaci potřeba.

Fascinuje mě, jaký dopad mohou mít některé napohled docela obyčejné zprávy na lidi, kteří jim naslouchají. Nedržte se zpátky jen proto, že něco nezní dost zajímavě.

4. Nemyslete si, že víte, co je pro druhé nejlepší.

Každého klienta není nutné ohromit. Někteří možná potřebují spíše ujistit, nebo být vidět a slyšet.

Jedna z nejtěžších věcí na vykládání tarotu je, že nikdy přesně nevíte, co ten druhý potřebuje. Ani samotný klient si tím někdy nemusí být jist. Proto se snažte zůstat ve výkladu neutrální. To neznamená oddělit se od emocí, ale nechat všechna očekávání a předpoklady za dveřmi. Mohou tam dělat společnost vašemu egu.

Další důležitá věc je nehodnotit zprávy, které skrze nás přicházejí. Obtížné a náročné situace jsou často právě tím, co klient potřebuje. Všechny vztahy, práce ani rozhodnutí nejsou a nemusí být dokonalé. Ale přinášejí poučení, která klient potřebuje k tomu, aby objevil svůj skutečný potenciál, nebo rostl způsobem, kterého by bez setkání s touto výzvou nebyl schopen. Občas prostě potřebujeme dělat svoje vlastní chyby.

Můžete nabídnout ochranu a vedení, ale netlačte nikoho k tomu, aby si zvolil jiný směr, bez toho, že byste věděli, zda je to pro něj skutečně lepší. Stanovte si vlastní hranice, na jaké otázky budete odpovídat. Například znám jednoho astrologa, který dělá partnerské výklady, ale pouze pro dvojice, které jsou spolu delší dobu a jsou sezdaní nebo alespoň zasnoubení.

5. Mějte pokoru, jasnost a soucit

Když ve výkladu vidíte něco negativního nebo těžkého, nikdy to není snadné. Rozhodně ale není dobré o tom lhát. Respektujte, co v kartách vidíte. Buďte upřímní a jednoznační, ale zároveň předávejte své vzkazy citlivě a s účastí. Potkala jsem řadu lidí, kteří se měsíce nebo i roky trápili kvůli informacím, které si odnesli z karetního výkladu.

Slyšela jsem překvapivě časté příběhy žen, kterým bylo řečeno, že nikdy nebudou mít děti. Nebo o kartářích, kteří dělali o osobnosti svých klientů přinejmenším odvážné předpoklady. Říkali jim, že nikdy nebudou mít úspěch, a to kvůli něčemu, co sami kartáři pokládali za vady charakteru. A v podobném seznamu bych mohla pokračovat.

Tenhle typ vzpomínky být prostě nechcete. Když vidíte ve výkladu něco těžkého, například že váš přítel nezíská práci, po které skutečně touží, můžete říct: „Možná to pro tebe není ta pravá příležitost, protože mi karty nedávají zelenou, ale pojďme se zeptat, co dalšího je na obzoru.“

Pokud si vedete tarotový deník, můžete si dopředu připravit vhodné odpovědi na ty nejhorší výkladové scénáře. I pro ty nejtěžší situace se snažte najít citlivý přístup.

6. Mějte v záloze řešení pro situace, se kterými si nejste schopni sami poradit.

Jako kartáři potřebujeme jít nad rámec karet, abychom pochopili, odkud klient pochází. Zkušenosti z reálného světa nám pomáhají vidět karty v kontextu a vytvořit si vlastní vykladačský styl. Ale soucit občas nestačí.

Jak budete růst a vykládat dalším lidem, časem někdo přijde s otázkou, pro kterou vám bude chybět životní zkušenost. To je zcela jistě chvíle na upřímnost. Je lepší říct: „Nevím, jaké to je. Ale mohu číst, co říkají karty, a vy mi řeknete, zda to s vámi rezonuje.“ Ověřujte si své kroky s klientem. Je v pořádku pokládat otázky, abyste se ujistili, že jste ve spojení.

Být kartář neznamená být vševědoucí. Nevidíme, neslyšíme ani nevíme všechno (ačkoli by to bylo úžasné, nemyslíte?). Je v pořádku klientovi připomenout, že jsme jen lidé. Kdykoli cítíte, že určité téma je mimo váš záběr, nebojte se klienta odkázat na někoho jiného.

7. Uvědomte si, že tarotový výklad je zodpovědnost.

Lidé přistupují ke kartářům s velkou důvěrou a zranitelností. Výklad vnímají jako bezpečné místo, kde mohou sdílet své strachy, obavy a nejistoty. Neberte to na lehkou váhu. Mějte na paměti, že jakmile si od vás někdo nechá vyložit, bude brát každé vaše slovo vážně.

Když někoho navedete na určitou cestu nebo mu udělíte radu, ujistěte se, že to děláte vyrovnaným způsobem, který vašim klientům nebrání dělat vlastní rozhodnutí. Když někomu řeknete, že jejich nový byznys bude mít úspěch, že by měli napsat knihu, protože to bude bestseller, nebo že listopad je skvělý měsíc pro prodej domu, uvědomte si, že nastavujete vysoké cíle a podporujete klienty v odvaze riskovat.

Mít vyvážený přístup a pomáhat klientům zkoumat jejich možnosti dává sílu čelit tomu, co přijde. Nic nemusí být absolutní. Nenechte se tlačit do slibů, které nemůžete zaručit.

8. Poznejte rozdíl mezi zplnomocněním a inspirací.

V tarotové komunitě se hodně mluví o zplnomocnění klientů. Co to ve skutečnosti znamená? Je to něco jiného než někoho inspirovat. Inspirace může být vzrušující, ale zplnomocnění je něco hlubšího.

Ke zplnomocnění dochází, když někdo znovu přebírá moc nad svým životem.

Zplnomocnění je, když někdo sám sobě udělí svolení udělat změnu, nebo vnímat sám sebe tak, jak se dřív neodvážil. Zplnomocnění je to, co člověku pomáhá na základě inspirace jednat.

Skvělý tarotový výklad umí obě věci. Ale vždy by měl klientovi připomenout, že musí vlastnit svá rozhodnutí a své osudy.

9. Ujistěte se, že jste připravení.

Jak jsem řekla, tarot je velká zodpovědnost, která se může ještě prohloubit, pokud se rozhodnete kartami zabývat profesionálně.

Vědět, kdy jsme připravení, není vždycky snadné. Někteří kartáři se na profesionální dráhu vydají po absolvování jednoho kurzu, jiným (jako mně) to zabere roky. Rozhodnout se vykládat a postavit se do pozice, v níž vaše zprávy mohou změnit druhým život, je velká věc. A každý kartář si musí vlastním tempem rozhodnout, kdy je ten pravý čas. Je to velmi osobní rozhodnutí.

Jakmile se rozhodnete nechat si za své výklady platit, tlak na hledání finančních příležitostí prostřednictvím tarotu může dělat divné věci. Může vás to přimět zpochybňovat vaše vlastní úmysly a integritu, nebo přiživit váš impostor syndrom.

Ale to je okamžik, kdy vás pomáhající postoj povede. Když se o tento postoj můžete opřít a připomenout si, jaké jsou vaše skutečné úmysly s tarotem, uvidíte, že se před vámi včas otevře cesta. Požádejte o ty správné klienty, kterým můžete být nejvíce užiteční, a univerzum vám pomůže najít jeden druhého.

Se souhlasem autorky přeloženo z anglického originálu How to be of service as a tarot reader, který vyšel na blogu Little Red Tarot.

JE LIBO TAROT DO E-MAILU?

Jakmile na blogu vyjde nový článek, dáme vám vědět.