Italské nakladatelství Lo Scarabeo nás už třicet let několikrát do roka zásobuje novými sadami. Je to vždycky takový malý svátek, když ty krabičky přijdou, protože klobouk dolů, Italové se snaží zpracovávat zajímavá a neotřelá témata a obohacovat tak tarotový svět. Letos se taky pochlapili, a protože jsem se na ně vrhla jako na tlačenku, tady je můj dojem z nich, třeba pro vaší inspiraci nebo zvětšení vaší tarotové sbírky.

THE LITTLE PRINCE TAROT

V tarotu je už máloco, co nebylo použito na karty a tak vítám každý nový počin, který nabídne zase kousek svěžího pohledu. Tarot Malého prince jsme všichni jeho milovníci čekali s napětím, protože je, kam má paměť sahá, jediný svého druhu. Musím přiznat, že první pohled mě trochu zklamal, ale na ten druhý jsem si ho oblíbila. Nechť je to poučením pro všechny, že opravdový poklad se nemusí lesknout nutně na povrchu. Tato sada je malovaná trochu ledabyle, jakoby rozpitě, nemá moc jasných kontur a tak není možné rozeznat emoce v obličejích a nevtáhne člověka hned do děje. Ale zdá se, že přesně to je záměr. Je pohádková, snová, mystická, nevydává svá tajemství na první dobrou a každému. Její malůvky jsou jako Malý princ sám. Něžné, laskavé a milé, i když těžké a místy kruté. Musíte se mu otevřít, naladit se na jeho zdánlivě malou a dětskou prostotu, pak nabídne netušené hloubky a dechberoucí  poznání. Používám ho třeba na výklad snů, protože krásně popíše téma a spojí ho nenápadnou cestičkou s tím, co je ukryto pod ním a ještě pod ním a ještě pod ním. Tarot Malého Prince není žádná okázalá, nabubřelá záležitost. Není to kovaná brána s naaranžovanými andělíčky lákajícími ke vstupu. Jsou to malá dvířka, čistá a něžná jako pro skřítky, kterými lze vejít do krásného světa plného moudrého ticha a laskavé náruče, která vás ukolíbá do snů plných zpráv přímo od naší duše. Chce se vám vejít?

GOLDEN TAROT ART NOUVEAU

Proberte se ze sna, tohle je ta zlatá brána, s neonovými nápisy a samootevíracím systémem. Na tarotu miluju především tu rozmanitost, po každé mě může poučit něco jiného a úplně jinak. Zlatý secesní tarot je bomba, která nenechá nikoho na pochybách o svém či jeho významu, rozprostře před vámi odpověď tak jasnou, že není kam uhnout a donutí vás pochopit, co se jiní snaží jemně naznačovat. Tedy alespoň takhle funguje mě. Musím přiznat, že podle katalogu jsem toho moc nečekala. Zlaté pozadí miluju jen a hlavně na Klimtovi a Muchův styl není právě můj šálek kávy. I když kdyby někdo rozkrájel jeho Slovanskou epopej na tarot, myslím, že to by bylo nevídané dílo. Bála jsem se ornamentů, cukrlátek a mašliček z břečťanu, ale kupodivu jsem otevřela jasnou symboliku, přesné výrazy a nádherné barvy, které vás jasně vtáhnou do děje. Tahle sada vychází více z Rider Waita než z Art Nouveau Tarotu, a tak je přehledná, čtivá a naprosto srozumitelná. Pokusy o maskování a zjemňování výkladu sem netahejte, chcete-li jasně, stručně a upřímně vědět, o co ve vašem životě sakra jde, tak tenhle zlatý klenot vám to rád vyjeví. Lesk karet už jen dokresluje, že se výklad s tímto tarotem nedá přehlédnout a že když jej poslechnete a nebudete se zbytečně dohadovat, můžete zazářit úplně stejně.

UNIVERSAL CELTIC TAROT

Na ten jsme se těšila tak, že když si Dita dovolila mít ho dřív než já, byla to velká zkouška pro moje egíčko. Přežila jsem a od té doby, co přišel, jsem ho dala z ruky jen kvůli sprše a jídlu. Dita mě pak uchlácholila pytlíčkem se Zeleným mužem a tak miluji karty i jí ještě víc. Prostě mi přirostl k srdci, určitě i tím, že keltská kultura je moje srdeční záležitost a že postavy, entity a zvířata v této sadě, jsou pořád někde blízko nás. První prohlídka mně karet naprosto nadchla, také proto, že je to dílo, které má stejně propracovanou, malou arkánu jako velkou. Ne-li víc. A to se často nevidí, moderní autoři mají tendence malou odbývat, protože je jí hodně a je to pořád to samé. Ale Cristina Scagliotti si dala velkou práci se vším a výsledek stojí za to. Její Keltský tarot je opravdu univerzální, má v sobě prvky z Hobita a Pána prstenů, kdo se pozorně dívá, objeví třeba na 8 mečů paní Galadriel, ale také pracuje s megalitickými stavbami, tradičními symboly, s elfy, vílami, skřítky a magií, která byla pro naše předky přirozená, jako pro nás supermarket. Naprosto jedinečné je pak vzít tento balíček do přírody, do lesa, ke kamenům, na louku, pod stromy, a tak dále, prostě ven a vykládat si na to, co máme kolem sebe a jak to odráží to, co máme v sobě. Jaké energie a entity můžeme skrze tyto obrázky kolem sebe vnímat a co nám chtějí sdělit o tom, jací jsme a co děláme. Prostě krásně strávený čas. Autorka vtělila do své sady život. Život, který běžně míjíme a nevidíme, sílu, kterou obvykle pomíjíme a přehlížíme a přitom je všude kolem a stačí ji jen vítat a používat. Takové dveře tato sada otevírá. Ty, které spatříte, když se i pomocí těchto karet naladíte na to, co je běžným očím neviditelné. Brána, která se vyrýsuje v kameni, když se otočíte správným směrem a tok energie, který začne téct, když mu dáte pozornost. A to, co za nimi, na to si můžete vyložit.

Nezbývá než poděkovat turínským pracantům a těšit se na další novinky, které ještě letos přijdou. Ty dnešní můžete koupit u nás v Mystique (www.mystique.cz) a o těch dalších vás budu ráda opět informovat, jakmile přijdou. Už aby to bylo!

PS: Fakt z toho nemám procenta, prostě mě to baví! :)

JE LIBO TAROT DO E-MAILU?

Jakmile na blogu vyjde nový článek, dáme vám vědět.