Možná vás hned v úvodu zklamu, ale sada Modern Spellcaster´s Tarot přišla bez jakýchkoliv problémů, snadno a hned, takže s ní nemám žádnou veselou historku. Snad proto, že šla z Anglie, nikoliv od kačera Donalda, a tak se dá snad konstatovat jen to, že brexit nemá na funkci posílání tarotů do mé sbírky žádný vliv.

 

Název by se dal přeložit jako Tarot moderního zaklínače, děkuji Lence Dupalové za konzultaci u fernetu, a obsahuje čarodějnické, wiccanské a vůbec přírodní prvky. Najdete v něm různé kultury, mnoho různých lidí a pojetí a hlavně spoustu přírody. Až teď jsem si všimla, že se vlastně všechny karty odehrávají venku, což nebývá obvyklé. Jsou tu vedle sebe současní důchodci na lavičce, na Šestce pohárů, a Rohatý Bůh na Císaři.  Propojuje tak nejen kultury, ale i doby a je proto současný i hluboký.

 

Tenhle tarot mně naprosto nadchnul. Má úžasné, barevné a propracované obrázky, přesné detaily a skvělé barvy. Na první pohled ho chcete vzít do ruky a prolistovat, láká a baví. Na druhý pohled si všimnete maličkostí, které klasický Rider Waite tarot, z něhož Zaklínač vychází, posunují do nových dimenzí a dávají mu vyšší level.

Za zmínku stojí např. karty Mírnost a Hvězda, které mají přehozená pohlaví. Totiž, abyste rozuměli. Na Mírnosti je většinou žena nebo anděl, tady stojí chlapík, možná Hermes, posel bohů. A na Hvězdě je většinou krásná žena, a zde najdete zvláštního hermafrodita laděného do stylu egyptského božstva.

 

 

Hodně mně baví karta Věž, na které se lidem sice podařilo z padající věže utéct, ovšem hned u východu jsou ti chudáci přistiženi a zřejmě budou i doraženi, aby svému osudu náhodou neunikli. Symbolické, že?     Moderní pojetí najdeme na neobvykle naturalistické Trojce mečů a pěstovat marihuanu jsem na Sedmičce pentaklů také ještě neviděla. Ale proč ne, chce to jistě mnoho trpělivosti a nenápadnosti.

Za přímo děsivé považuji jindy většinou krásné karty Velekněžky a Velekněze. V této sadě nemají obličej, Velekněz má v ruce dokonce bič, což je u čarodějnické sady pochopitelné, a o funkci miminka na Velekněžce by se dalo hodně spekulovat. Snad ho nechce sníst. Za zmínku stojí i Viselec, který se tedy stoprocentně ani nehne a jako by do sady nepatřila karta Svět, která se liší od ostatních v balíčku.

Co bych kartám vytkla, je kniha, která byla součástí balíčku. Ale je pravda, že za knihu karty nemůžou. J  Vzhledem k jinému pojetí některých karet bych si o tom ráda něco početla, zvlášť když má kniha 264 stránek. Ale vypadá to, že jí psal někdo, kdo tyto karty neviděl a tak v nich není vysvětleno ani zbla. Najdete v ní univerzální význam, který se ale k těmto obrázkům ne vždy hodí.

 

Moderní Zaklínač vám ukáže zase trochu jiný pohled na to, což znáte. Skvěle se s ním vykládá, protože je hezký a čitelný a obsahuje hodně symbolů, které vás mohou zavést až do nitra otázky. Doporučila bych ho bez váhání začátečníkům, které nadchnou obrázky ze života, ale i pokročilým, kterým hrozí ustrnutí s jejich tradičními kartami. Modern Spellcaster´s Tarot vás donutí přemýšlet a objevovat nové a vo tom to je.

 

Koupíte ho na www.bookdepository.com, děkuji Sáře za tip. Anglický web, kde po zadání hesla tarot, najdete 5733 produktů a mezi nimi i novinky. Platit se dá kartou v českých korunách, neplatíte poštovné a karty máte do 14 dnů doma.

Hezké tarotování!

JE LIBO TAROT DO E-MAILU?

Jakmile na blogu vyjde nový článek, dáme vám vědět.