Protože jsem nejen milovnicí, ale i sběratelkou tarotových sad a protože je těžké s ohledem na to, co všechno už ve sbírce mám, hledat stále nové a nové sady, prozkoumávám poslední dobou další světové trhy. Objevila jsem tak ruský zdroj výroby tarotů a je a na co se dívat. Tarot of Inspiration nebo Harry Potter Tarot pochází právě z těchto končin a objednala jsem s nimi také dnes předkládaný Happy Star Tarot. Na první pohled klasická RW sada, laděná do tyrkysové modré s milými obrázky a tradiční symbolikou. Na několika kartách najdete na obloze souhvězdí, odtud možná ten název Happy star. Běžná tarotová sada, kterých je na trhu mnoho, to ale věru není.

Když jsem si karty začala prohlížet, všimla jsem si několika nesrovnalostí na malých arkánách. Ze začátku to vypadalo, že jsou jen prohozená čísla u Čtyřky a Sedmičky mečů, Čtyřky a Sedmičky pohárů a Pětky a Šestky mečů.       Při bližším ohledání jsem ale zjistila, že to nejsou jen popletená čísla, ale přehozené významy, protože počet symbolů byl na každé kartě správný. Jinými slovy to, co je na tradiční Pětce pohárů, bylo zobrazeno na Šestce a naopak, ovšem s příslušným počtem pohárů. Podělila jsem se o neobvyklost v naší Tarotové skupině na Facebooku, protože jsem se snažila věc pochopit. Reakce byly různé, od údivu, po nepřijetí až k odsouzení, že autor je v podstatě naprostý neznalec a dělá to blbě. A tak jsme se Sašou Vetkovskou rozluštili ruský návod k obsluze. Výsledky našeho bádání vám tedy teď předkládám a věřím, že to uzavřený svět tarotu trochu rozvíří. :)

Autor Felix Eldemurov je ruský tarotář, prezident nejstarší ruské tarotové organizace (Tarot Club Moscow), který téměř třicet let vede v Moskvě a okolí kurzy tarotu. Všechny své nasbírané vědomosti a zkušenosti zaznamenal do knihy Arkanologie, která má tři díly a vyšla v Rusku. Uvádí v ní nový pohled na pořadí malé arkány vycházející z alchymie, numerologie, magie, geometrie, psychologie a dalších různých ií, a především z historického pojetí uznávaných mágů a učenců. Vychází v podstatě ze systému Pěti křížů, který blíže popisuje právě v té své rusky psané bichly, kde jde v podstatě o důkladně promyšlené propojení malé a velké arkány, které se navzájem rozvíjejí. Přesto, že zatím není v mých silách to přesně pochopit, jedná se o propracovaný systém, který Eldemurov desetiletí používá a proto se jej rozhodl zařadit do svého nového tarotu.

Kdysi jsem si zkoušela přiřadit k velké arkáně tématicky karty malé arkány. Vyskládala jsem si celou velkou a k ní postupně nakladla karty malé. Výsledkem  bylo dvacet dva tematických oblastí, pod které spadal různý počet malých témátek. Žádná karta nezbyla a tak se dá říct, že každá malá arkána má svého jmenovatele nebo hlavouna ve velké. Na podobném principu zřejmě stojí i systém Felixe Eldemurova, jen bude o něco sofistikovanější a promakanější. Na základě toho pak vyměnil některá čísla, aby mu to vše dobře sedělo.

Happy Star Tarot tak má více rovin, se kterými je možné pracovat. Můžete se smířit s prvním pohledem klasické RW tradice, ignorovat pár jiných čísel a vykládat podle obrázku, což já stejně považuji za nejlepší a nejjednodušší přístup k tarotu. V tom případě je tato sada moc příjemná, vlídná a srozumitelná. Bohatá na symboly a na některé nenápadné magické prvky. Anebo využijete svou znalost případnou ruštiny a propracujete se systémem, na kterém tyto karty vznikly a zkusíte si odnést něco málo z mnohaletých zkušeností a znalostí jejich autora.

V balíčku najdete většinu karet pojatých klasicky, ale i pár inovací. Např. krásně rozzuřenou Královnu mečů, Krále pohárů připlouvajícího na delfínech a Blázna, na kterého, když udělá krok ze skály dolů, čeká mlsný, hladový krokodýl. Zajímavá je i Luna, která vybízí k hlubokému zamyšlení. Za zmínku stojí dvě karty, které jsou v balíčku navíc. Je to světlá a tmavá prázdná karta, možná trochu odkaz na Crowleyho dva Mágy. Já jim rozumím jako dvěma stopkám, přičemž ta první, vyjde-li ve výkladu, říká: Neřeš to, neptej se, dopadne to dobře. A ta druhá, tmavá, upozorňuje: Tohle je blbě, něco děláš špatně a moc dobře to víš.

To, co mám já ráda na tarotovém světě, je množství variací, žádné jasné vedení a možnost naprosté svobody najít si to, co na nás mluví a co nám dává smysl. Není to žádný dogmatický učitel vyžadující přesné papouškování povolených termitů, ale laskavý průvodce, který nám umožňuje být sám sebou a hledat to, co je správné pro mě tady a teď. Happy Star Tarot, byť nemusím souhlasit s tím, jak je postaven, mi právě tohle připomenul. A nejen za to mu patří velké díky.

JE LIBO TAROT DO E-MAILU?

Jakmile na blogu vyjde nový článek, dáme vám vědět.