Sada pro dobrou náladu

Nová sada od Llewellynu mě, starou čarodějnici, zaujala na první pohled. Špičaté klobouky, černé kočky, hůlky a košťata v ní jsou na každém rohu, moderní čarodějnickou atmosférou jen hýří. Název se dá přeložit jako Tarot z všedního života čarodějnic, ale všední právě není.

Nutno říct hned na začátku, že mě tato sada malinko zklamala. Obrázky jsou svěží a barevné, je na nich hodně symbolů a celkově jsou velmi živé, možná na můj vkus až moc. Stylem se hodně podobají Green Witch tarotu, je to jeho taková kolotočářštější verze, ačkoliv autorka je jiná. Možná se u něj ale inspirovala, protože některé karty jako by si z oka vypadly. Dělá to na mně tak trochu dojem, že witch téma letí, a tak je potřeba vydávat witch taroty, aby witch zákazníci měli za co utrácet witch peníze. „Udělej něco jako Green Witch!“mohlo znít na začátku tvorby této sady.

Nicméně je to sada působivá a příjemná a výklady s ní budou určitě barvité, veselé a laskavé. Což byl také záměr obou autorek, Deborah  Blake (kniha) a Elisabeth Alba (karty), jak uvádějí ve knize, která je ke kartám přiložena. Ta je také celá barevná, na křídovém papíře, aby zaujala.
Dámy se snažily o veselou, nekomplikovanou a jednoduchou sadu, která i v tradičně negativních kartách zachytí to dobré. Tak např. na kartě Věž moderní čarodějka nepláče nad rozbitou stavbou, ale potutelně se ušklíbá. Asi tuší, že v ní skončila svůj mrzký život nějaká její zlá kolegyně. Na 10 mečů volá mužík ještě o pomoc, ač se jeho zranění příliš neslučují se životem, a na 3 mečů je probodána bonboniéra, nikoliv srdce. I když udělat s čokoládou takový masakr by také mělo být trestné.

Z dalších karet mě velmi zaujal třeba Poslední soud, který tradičně ukazuje anděla, jak hrou na troubu budí nebožtíky ke zmrtvýchvstání, a oni, slyšíce ten tón, vstávají a jdou nahoru nebo dolů. V této sadě je čarodějka, která jde s lehkostí a radostí, protože má svou hudbu v sobě, ve vlastním srdci. Tradiční Velekněz, zkostnatělý papež hlásající svá nepoužitelná dogmata, je v této sadě nahrazen učitelkou meditace a Ďábel je tu vypodobněn jako úlisný muž lákající děti na zmrzlinku.

Pěkné je také pojetí 9 pentaklů, kde si často na tradičním Rider Waitovi nevíme rady s ženštinou zálibně hledící na ptáka, tady je spokojená dívka, která si s vínem a svačinou čte pod rozkvetlým stromem. Některé zaběhané významy na obrázcích této sady opravdu pěkně ožily. Malá vlaštovka moudrosti je karta Svět, kde čarodějka odhazuje svůj tolik uctívaný klobouk a posílá ho po větru pryč. Možná pochopila, že její um nespočívá v proprietách, které jí provázejí téměř na všech kartách, ale na jejím skutečném nitru.

 

Co mi v ní ale chybí, je moudrost stáří a úcta k němu. Čarodějky jsou zde zobrazené jako dovádivé a skotačivé holčičky, které sice mají klobouk, ale jinak jsou naivní až hloupoučké a hrají si s tím, co mají k dispozici. Takový přístup k magii bych skutečně nikomu nedoporučovala. Jediné trochu starší ženy, které by těm mladým mohly dát nějaký vzor, jsou tu prošedivělé královny, i když v obličeji se o stáří hovořit nedá. Uznávám ale, že Bábi Zlopočasná (kdo četl Terryho Pratchetta a jeho Úžasnou Zeměplochu, ví), by z toho měla radost. Možná tím ale autorky chtěly říct, že čarodějky nestárnou, a nalákat tím další do našich řad.

Díky této sadě, jsem si všimla, že se nám tu poslední dobou rozmohl takový nešvar. Vyhlášená nakladatelství začala šetřit na kvalitě papíru. V Číně už asi nemají co kácet, a tak jsou karty slabší a je to poznat na první dotek. Zvláště držíte-li v ruce třeba onen zmiňovaný Green Witch tarot, který u stejného nakladatele vyšel před dvěma lety.

Everyday Witch Tarot potěší také milovníky koček, které mají v sadě svou vlastní linii. Třeba na Spravedlnosti sedí na každé váze jedna a syčí na tu druhou ve sporu, který je třeba uklidnit. Na 2 pentaklů přiskakující kočka brzy vyvede čarodějku na podpatcích z rovnováhy, na Esu pohárů pije to, co té velké ukáplo z pohárku a na 2 pohárů, zatímco žena si na pláži připíjí s mužem se západem slunce, kocourek dává kočičce čerstvě ulovenou rybičku.

Všimli jste si, jak jsem najednou zabředla do zdrobnělin? Přesně to s vámi tato sada udělá. Pod vlivem barviček, holčiček a kočiček najednou vidíte detaily, které vám přijdou miloučké a začnete se usmívat nad hezoučkými výjevíčky. Řekla bych, že ve světě plném teroru, ega a násilí je to milé zastavení. Možná váš vaše probuzená infantilnost zaskočí, možná se vám karty budou zdát trochu povrchní, ale určitě hezky zapůsobí na vaši duši a pohladí srdce. Což se vám s Baphomet tarotem asi nestane…

JE LIBO TAROT DO E-MAILU?

Jakmile na blogu vyjde nový článek, dáme vám vědět.