Loni před vánocemi se mi dostal konečně do ruky dlouho očekávaný tarot mladé umělkyně Emi Brady. která žije v Denveru v Coloradu. Pracovala na něm více než rok. Přesto, že osobně nemám moc ráda linoryt, tento tarot mě zaujal na první pohled. Její Velekněžku jsem náhodně viděla na Facebooku, kde Emi karty zveřejňovala jednu po druhé tak, jak je vytvářela. A pak už jsem je začala cíleně sledovat.

Tarotový balíček obsahuje 78 karet s motivy rostlin a zvířat Severní a Jižní Ameriky. Autorka totiž kromě toho, že je zdatná výtvarnice a tiskařka, vystudovala i biologii. Existují proto velice přesné důvody, proč tam je právě to které zvíře, a proč právě na této kartě. Toto pojetí bylo natolik zajímavé, že jsem požádala skvělou zooložku, cestovatelku a fotografku RNDr. Martinu Gregorovičovou, PhD, aby nás s profesionálním pohledem na věc tímto tarotem provedla ve veřejné přednášce (ještě budeme opakovat).

Tato kouzelná sada byla doručena v laserem vyryté, bytelné bambusové krabici a obsahuje kromě karet i průvodní knížku, napsanou Rachel Pollackovou.

Karty samy jsou vytvořeny, jak už jsem říkala, technikou linorytu, a jejich klasický černý základ je ručně kolorován. Karty mají matně zlacené okraje, které velmi dobře odolávají oděru. Velikost je 7×12 cm, tedy se ještě vejdou docela dobře do ruky. Díky laminaci jdou velmi dobře míchat, aniž nějak extrémně kloužou, nebo naopak drhnou.

Pokud jde o členění balíčku, autorka pojala dvorní karty jako rodinu, která má Otce, Matku, Syna a Dceru.

Živly jsou prezentovány jako Pera (Hole – Oheň) , Šípy nebo Šipky (Meče – Vzduch) , Rohy (Voda- Poháry) a Kořeny (Disky – Země). Kromě toho je na každé kartě Malých arkán i klíčové slovo, které by mělo vystihovat její celkové sdělení. Ne se všemi se vždy ztotožníte, ale je to samozřejmě i subjektivní pohled autorky. Ve většině případů je ale toto slovo velmi výstižné a shrnuje vyznění karty.

S kartami se, pokud jde o výklady, pracuje velmi dobře, i přesto, že tam nejsou žádné osoby. Nebo možná právě proto 😊. I zvířata na kartách poskytují poměrně přesný obrázek o tom, co by měla karta vyjadřovat. Například: 5 pentaklů – Kořeny, Císař, Velekněžka, 3 pohárů, 5 holí – Pera – jak můžete vidět níže. Všechny karty si můžete prohlédnout tady.

Cena sady je 65 dolarů, s poštovným do Čech 75 $. Není to úplně málo, ale cena není nijak přemrštěná. Navíc z každé sady jde určitá částka na podporu ekologických neziskových organizací. Musím říci, že jsem koupě této sady nelitovala. Dověděla jsem se mnohé nové informace o tarotu i (díky Martině) o zvířatech, s kartami se mi dobře vykládá a kromě toho všeho vnáší nový, svěží pohled na jednotlivé karty a svěží vítr do kartářské rutiny, pokud by náhodou kroužila kolem.

Mám z těchto karet radost a proto jsem se s vámi také ráda podělila.

JE LIBO TAROT DO E-MAILU?

Jakmile na blogu vyjde nový článek, dáme vám vědět.