Když mně Míša Hynčíková, naše báječná plzeňská ajurvedská kosmetička a zkušená cestovatelka, pozvala na únorový téměř ženský odpočinkový pobyt na Srí Lance, první, co mně napadlo (samozřejmě hned po tom, že bych měla zhubnout do plavek), bylo, jaké si sebou vezmu karty.

Sady na cesty vybírám podle toho, co mně s cílem výpravy rezonuje za téma nebo jaké obrázky se místu, kam jedu, podobají. Na keltská hradiště beru keltské sady, na hřbitovy Tarot duchů, a ideální na výlet do Prahy je Tarot of Prague. Ve své malé sbírce jsem našla několik sad vhodných do buddhistických klášterů (Mystical Goddes tarot), na výlet do hor (Gendron tarot), na safari (Mibramiq tarot), i k moři (Undersea tarot), ale přímo s duchem Srí Lanky žádné.

Klikala jsem tedy na www.bookdepository.com, kde se občas pohybuji, a našla  nové vydání sady, která byla trefou do černého. Objevila jsem BONEFIRE TAROT. Ne náhodou šel znovu do prodeje asi tři týdny před odletem. Všechno klaplo, neboť se jedná o spolehlivý shop a nejede k nám přes celníky, a „Kostičkový tarot“ jsem skutečně vzala sebou.

I přesto, že jsem na Srí Lance nikdy před tím nebyla, Bonefire tarot, jako by se tam narodil. Název spojuje dvě slova Kosti a Oheň, a tento motiv najdete na každé kartě. A to přesně tento nádherný ostrov vystihuje ve své původní podstatě, tedy než na něj vnesli Angličané trochu té evropské kultury. Bonefire tarot je barevný, přetéká z něj energie a čerpá z původních zdrojů Země. Nezapře vliv Rider Waite tarotu, ale to mu jen prospívá, protože je díky tomu skvěle čitelný a srozumitelný. Množství symbolů na každé kartě vám nabízí možnost hloubat a posouvat si tím význam každé karty. Jako např. Proč je na Trojce pentaklů ta mrkev?

Autorkou této sady je Gabi Angus-West, čtyřiačtyřicetiletá umělkyně, a Bonefire tarot vytvořila v roce 2013. Letos se dostal do prodeje i jinde, než přímo přes ní a tak je možné si jej pořídit na cca 900Kč. Součástí 78 karet je barevná knížka v angličtině a bytelná krabice. Je úžasně barevný, možná trochu bláznivý a nepřehledný, a proto vyžaduje vaší plnou pozornost a pečlivé zkoumání. Musím říct, že malá arkána mi přijde povedenější a srozumitelnější, protože postavy na velké arkáně občas trochu splývají ve změti různých malůvek. Každá z nich má ale svůj význam a určitě přijdete na to, jaký. Na každé kartě je množství detailů, které by neměly uniknout vaší pozornosti při výkladu. Na Pětce mečů např. dostává do zubů ten muž, který má tetování jin a jang. Proč, už nechám na vaší dedukci.

Určitě vás jeho divokost nadchne i v Čechách, ale musím říct, že s přírodou a lidmi na Srí Lance dokonale zarezonoval. Některé hory zobrazené na kartách jakoby z oka vypadly těm, na které jsme vylezli, na Šestce pentaklů  najdete buvola, kterého jsme viděli na safari, díky našim perfektním, i když trochu zhuleným řidičům, skoro zblízka a lotosových květů na jezírku v Sigirii, najdete v této sadě nepočítaně.

Hned, když mi tato sada přišla, vyložila jsem si samozřejmě na to, jak si užiju tento pobyt a co mi přinese. Na Čtyřku mečů, která mi vyšla, jsem si během cesty vzpomněla mnohokrát, protože přesně takový relax to byl. Stejná karta mi vyšla i na poselství oceánu, které jsem vyložila hned první den.

Voda a síla, kterou má, z nás může smýt všechno, co nás tíží a očistit nás, pokud se jí poddáme. Také karta Měsíc a zobrazení Luny vůbec nás na kartách provázelo všechny po celou dobu, určitě i proto, že úplněk jsme prožili na ostrově hned druhou noc.

Zkrátka a dobře s Bonefire tarotem jsem na Srí Lance strávila kouzelné dny a jeho obrázky mnohokrát vystihly to, co se okolo nás i uvnitř nás dělo. Vřele doporučuji Bonefire tarot, i Srí Lanku, a tu skvělou partu, která tam vznikla, a perfektní tarot na každou cestu, kterou podniknete.

Název i obrázky: © Schiffer, Gabi Angus-West

JE LIBO TAROT DO E-MAILU?

Jakmile na blogu vyjde nový článek, dáme vám vědět.