Nebudu vám lhát: živit se výkladem tarotu není snadné. Většinu času je to zábavná a zajímavá práce. A já sama bych určitě neměnila. Přesto to čas od času může být vyčerpávající.

Řada vykladačů tarotu, které potkávám, má vlastní zkušenost se syndromem vyhoření. Je mnohem častější, než si myslíte. Mnoho kartářů přiznává, že jsou chvíle, kdy se cítili doslova utlučeni problémy a každodenními dramaty svých klientů.

Pokud se tarotem chcete živit, klíčem je udržet si rovnováhu těla, mysli a ducha. Což znamená být sám/sama sobě prioritou. A najít si vlastní způsoby, jak si udržet zájem, příčetnost a duševní pohodu.

Tady jsou mé tipy, jak na to:

 1. Vezměte si volno. Odpočívat je důležité. Zabývat se tarotem každý den v týdnu vás zničí. Dovolená je nutnost. (Také doporučuji omezit pracovní dny a hodiny pevně daným rozvrhem. Já například vykládám jen čtyři dny v týdnu.)
 2. Každodenní praxe udrží vaši mysl vystředěnou a ukotvenou v přítomné chvíli. Také to pomáhá napojit se na své vnitřní vedení, což vede k lepším tarotovým výkladům.
 3. Obklopte se podporujícími lidmi. Nejen rodinou, ale také přáteli a kolegy. Tahle práce dovede izolovat. Potřebujete mít kolem sebe pozitivní lidi, kteří vás podpoří.
 4. Navštěvujte tarotové konference. Je to skvělý způsob, jak rozšířit své znalosti, potkat se s dalšími kartáři a poznat nové tarotové sady. Na výběr máte buď jednu českou, nebo celou řadu zahraničních (Reader’s Studio, Tarosophy, TABI).
 5. Zbavte se vyčerpávajících klientů. Naučte se včas rozpoznat zákazníky, kteří k vám nesedí. A nechte je jít. Někdy jim můžete doporučit kolegu, který lépe odpovídá jejich temperamentu a potřebám.
 6. Hýbejte se! Jděte do svého těla. Většina kartářů, které jsem potkala, měla tendenci „žít v hlavě“. Každodenní fyzické cvičení pomáhá se vycentrovat a zbavit stresu.
 7. Učte se nové metody. Sledujte způsoby, jak jiní lidé pracují s kartami. Zkoušejte nové techniky. Nelpěte na svých vlastních postupech. Zkoumejte a inspirujte se.
 8. Občas se odměňte novou tarotovou sadou. (Právě jsem si objednala Bohemian Cats tarot a nemůžu se dočkat, až dorazí.)
 9. Předávejte své znalosti dál. Učení může být obohacující zkušenost pro studenty i lektory. Sdílejte, co umíte a víte!
 10. Neprodávejte se pod cenou. Nastavte si férovou částku, která vám bude připadat v pořádku. Váš život bude daleko pohodlnější.
 11. Naučte se podnikat. Pokud chcete v tomto oboru uspět, musíte poznat i byznysovou stránku věci. Investujte do svého byznysu a podnikatelských kurzů.
 12. DÝCHEJTE.
 13. Poznejte svou tržní niku. Jste ezoterický kartář? Nebo spíš terapeutický? Předpovídáte budoucnost? Najděte si svůj „styl“ a propagujte se v souladu s ním.
 14. Říkejte NE. Je v pořádku odmítnout někomu vykládat. Nemusíte posloužit každému, kdo projeví zájem o vaše služby.
 15. Nechte si vyložit od někoho, kdo používá úplně jinou tarotovou sadu nebo metodu.
 16. Připojte se k tarotovému kruhu nebo skupině. Je to skvělý způsob, jak trénovat výklad a přitom potkat nové lidi. Pokud poblíž žádnou skupinu nemáte, založte si vlastní!
 17. Vytvořte si doma své posvátné místo pro tarotové výklady. Nemusí to být celá místnost (i když ti šťastnější z nás takovou mají). I malý koutek se může stát vaší tarotovou svatyní.
 18. Občas navštivte tarotový kurz. Na internetu najdete rozsáhlou nabídku, ze které můžete vybírat.
 19. Jděte na terapii. Pokud máte hluboké, nezpracované problémy, nesnažte se je zvládnout jen tarotovým výkladem. Pracujte na nich s pomocí školeného terapeuta. Časem sami sobě poděkujete. (Moje moudrá kamarádka Diana říká: „Všichni potřebujeme terapii, protože jsme všichni měli dětství.“)
 20. Mějte hroší kůži. Některým lidem se vaše práce (nebo vy osobně) nebude líbit. Jiní si budou myslet, že jste ve spolku s ďáblem. Ignorujte je a jděte dál svou cestou.
 21. Příliš mnoho výkladů v řadě je spolehlivý návod, jak vyhořet. Dělejte během dne krátké přestávky. Vypínejte telefon a zvykněte si nebýt neustále k dispozici.
 22. Zajděte si na masáž. Já chodím jednou měsíčně a jsou to opravdu dobře vynaložené peníze.
 23. Sledujte nové knihy. V tarotovém světě se nějaké objevují prakticky neustále.
 24. Pište si deník. Sama mám běžný a ještě tarotový deník. Psát si své myšlenky pomáhá vyčistit mysl a zbavit se strachů. Tarotový deník je dobrý způsob, jak sledovat své výklady a myšlenky o tarotu. (Pro inspiraci si přečtěte knihu Tarot Journaling od Corrine Kenner.)
 25. Buďte sami sebou. Nemusíte vykládat jako kdokoli jiný. Žádný způsob není jediný správný. Důležité je, co nejlépe funguje vám. Nikdy nebuďte levnou imitací někoho druhého.

Máte další tipy? Podělte se o ně v naší skupině na Facebooku.

Foto: Jessica Kaminski

Se souhlasem autorky přeloženo z anglického originálu.

JE LIBO TAROT DO E-MAILU?

Jakmile na blogu vyjde nový článek, dáme vám vědět.