Tarotová konference se nám kvapem blíží. Letos je jejím patronem karta Velekněz.

U tarotových karet mne fascinuje ta jejich mnoho vrstevnost.

Taky se vám stává, že s novými výklady neustále odhalujete jiné a nové informace?

„Nad nikoho se nepovyšuj, před nikým se neponižuj!“ říkal král Miroslav v pohádce Pyšná princezna. A mne teď v souvislosti s kartou Velekněz napadá dodatek: „..a s nikým se nesrovnávej.“Začátek příběhu velkých arkán vnímám tak, že Duše, která se v archetypu Blázen rozhodne oddělit od celku a vtělit se do bytosti, zvané Člověk (Mág), objeví v další kartě (Velekněžka) krom své vědomé části, také tu nevědomou.

Pak se konfrontuje v dalších dvou archetypech (Císařovna a Císař) se svou vnitřní ženou a vnitřním mužem. A nyní je tato dušička zralá na to, aby se v archetypu Velekněz naučila být sama sebou, aby si uvědomila svůj vlastní pohled na svět.

Karta Velekněz znázorňuje krom jiného propojení materiálního světa s životem duchovním. Jinými slovy řečeno, jde o vnímání vnějšího světa skrze naše vlastní nitro. Učíme se zde uvědomovat si a respektovat svůj osobitý pohled na život, své sebeurčení.

Prosadit si vlastní názor ve skupině lidí, která má pohled úplně opačný, není zrovna snadné.

Znamená to mít kromě odvahy také dovednost, které se říká „být sám sebou“.

Taky vám přijde paradoxní, že ty nepřirozenější věci jsou pro nás zároveň těmi nejtěžšími? Jako třeba, mít se rád, mít se sebou soucit, neubližovat si, respektovat své základní potřeby…není to legrační? Vždyť krom lidí je tato věc jasná všem ostatním živočichům, celé přírodě. Mého psa ani nenapadne, aby ze sebe dělal kočku nebo motýla. Narodil se zkrátka jako pes, voříšek, a na nic jiného si nehraje. Je s tím v pohodě! 

Proč to děláme my?

Byli jsme vychovaní v tak divných morálních zásadách: „Samochvála smrdí!“, „Když myslíš na sebe, tak jsi sobec!“ Není divu, že z tohoto pocitu nedostatku vlastní hodnoty se vyklubalo tolik brutality, která ovládá svět!

Karta Velekněz ve svém původním významu značí jakéhosi kněze, duchovního kazatele, který předává boží slovo lidem.

Takového „kněze“ máme všichni uvnitř sebe.

Rozmlouvejme tedy s ním. A nezapomínejme na svou vlastní jedinečnost – každý z nás nádherným originálem!

JE LIBO TAROT DO E-MAILU?

Jakmile na blogu vyjde nový článek, dáme vám vědět.