Postupně přinášíme rozhovory s profičleny Tarotové asociace. Tentokrát si představíme našeho pokladníka, kartářku, která zaznamenala světový rozruch zvláště na Plzeňsku, Annu Bechnou.

1. Jak ses dostal/a k tarotu? A jak dlouho vykládáš?

S oblibou říkám, že jsem v minulém životě zřejmě zemřela s kartami v ruce a v tom současném jsem si je jen při první příležitosti zase našla. Bylo mi patnáct a letos to bude už dvacet let, co mi to s nimi jede jako po másle. Za ten první impuls a za všechny další nepřestanu být vděčná, protože život s tarotem je prostě skvělý!

  1. Jak bys popsal/a svůj tarotový styl? Jaký je tvůj kartářský přístup nebo filozofie?

Ač se to může jevit jako zvláštní, nevykládám budoucnost. Věřím, že v současnosti je dost témat a problémů, které je třeba vyřešit a šťourat ještě do těch budoucích je už trochu nad míru. Tarot je pro mě nástroj, jak pochopit, porozumět a najít cestu. Jak vyrůst a čelit tomu, co nám život přináší vědomě a moudře. Hledám s ním příčiny a návody, a vysvětluji, co je špatně k ničemu nevede, a jak to změnit. A to všechno s humorem, nadhledem a bez tajemných zaklínadel. S tarotem si prostě hraju! Hrát si se mnou můžete v Plzni nebo na FB na stránce Tarot hravě!

  1. Kolik máš tarotových sad a proč?

To je otázka přímo na tělo! Nevíte, kdo jí vymyslel? :) V tuto chvíli mám rovných 481 tarotových sad. Ale je možné, že když čtete tyto řádky, je jich zase o kousek víc. Vzhledem k tomu, že zhruba patery jsou na cestě, je to hodně pravděpodobné. Až zavřete ústa otevřená údivem, vysvětlím vám, proč tolik. Protože mě to prostě baví. Každá nová tarotová sada je velké obohacení. V každém balíčku najdu něco nového, zajímavého a objevného. Každé jiné pojetí mi rozšíří obzory a přiměje mě dívat se na zaběhané významy trochu jinak. Tak např. v Lenin Tarotu jsou na Slunci pionýři. Dává vám to také smysl?

  1. Na co sis naposledy vykládal/a?

Tak znáte to! Co cítím já k němu, jak to má on ke mně a co je mezi námi. Výklady na vztahy jsou asi nejčastější téma, na které se lidé ptají, protože málo platné, máme v tom svá srdíčka, a když ta bolí, tak to stojí za to. Přitom jsou takové otázky dost ošemetné, protože vyžadují notnou dávku sebeovládání a objektivity. Každý člověk má právo na své pocity a jeho chování má vždy nějaký motiv, který je pro něj ten nejdůležitější. Pokud tohle umí tarot uražené manželce vysvětlit, může předejít krizi nebo i zachránit vztah jako takový. Přitom leckdy stačí jen malá změna nebo jiný úhel pohledu. Mimochodem, můj poslední výklad vyšel moc pěkně, kdyby vás to zajímalo… :)

  1. Co bys poradil/a začínajícím kartářům?

Hihi, ať přijdou ke mně na kurz! :) Ale vážně, hlavně vykládejte! Nebojte se začít a pokračovat. Říkejte, co vidíte, řiďte se fantazií a intuicí, v tarotu není nic špatně. Hrajte si, jsou to karty a díky tomu přečkaly staletí a dnes nám můžou pomáhat. Prostě začněte, zkoušejte to a bavte se, všechno ostatní už vyplyne. Krásně to shrnují slova Judity Peschlové: „Přistupujte k tarotu srdcem, intelekt se přidá!“

  1. Umíš hrát kanastu?

Jéje! Vlastně žolíky a kanasta mě kartářsky utvářely už od dětství. Není lepší náplň nedělního odpoledne na chalupě, než se zhádat u kanasty a nakonec nechat tátu, ať vyhraje, protože jinak bychom s ním nevydrželi! Dokonalá průprava na tarot!

  1. Máš nějaké veselé historky z vykládání?

Těch je! Za těch dvacet let by vydaly na knihu. Veselé, i smutné. Tarot sám píše příběhy a pomáhá nám je žít tak, abychom z toho něco měli. Na každého klienta a studenta s láskou vzpomínám a nesmírně si vážím toho, že ke mně zavítal. I když má třeba v mozku čip od mimozemšťanů a nebo ho sleduje STB. Jojo, to se mi opravdu stalo. Ale je to ještě veselé? :)

JE LIBO TAROT DO E-MAILU?

Jakmile na blogu vyjde nový článek, dáme vám vědět.