Musím začít tím, že mám ráda tarotové zajímavosti. Pokud sem tam zahlédnete nějaký můj příspěvek, už jste to asi zaznamenali také. Lenin Tarot a poslední Dead Waite Tarot, vlastně zombie verze klasiky jsou spíš takové raritky, se kterými se kromě pobytu v široké Rusi nebo blízko hřbitova moc vykládat nedá.

Chakra Wisdom, tedy Tarot moudrosti čaker, od autorky Tori Hartman a malířky Katariny Sokolovy, jsem také víceméně objednala za levnější peníz na okouknutí, protože z mého pohledu spojení východních nauk a západního tarotu moc nefunguje. A ejhle, jaké bylo moje překvapení, když jsem do něj nahlédla a spatřila úplně jinak pojatý tradiční systém, plný nových pohledů, nápadů a poznání.

Začněme čísly. 78 karet, takové nesourodé číslo, jak ho rozdělit, že. Ale ve spojení s čakrami tu najednou máme 11 x 7 karet a jednu navíc, Svět, která přece všechno spojuje a jednotí. Aha! Listovala jsem dál a zkoumala, jak jsou karty přiřazeny k jednotlivým čakrám. Přikládám tedy rozdělení, abyste si sami mohli vytvořit obrázek, co a jak vám dává smysl.

První čakra: Esa, Osmičky a Blázen, Vůz, Mírnost

Druhá čakra: Dvojky, Devítky a Mág, Síla, Ďábel

Třetí čakra: Trojky, Desítky a Velekněžka, Poustevník, Věž

Čtvrtá čakra: Čtyřky, Pážata a Císařovna, Kolo, Hvězda

Pátá čakra: Pětky, Rytíři a Císař, Spravedlnost, Měsíc

Šestá čakra: Šestky, Královny a Velekněz, Viselec, Slunce

Sedmá čakra: Sedmičky, Králové a Milenci, Smrt, Soud

Velkou arkánu autorka sady přiřadila k čakrám tak, že si karty vyskládala do tří řad po sedmi a dostala tak ke každé čakře tři pod sebou stojící karty. Nechám na vašem uvážení, jak vám to ladí, mě to docela smysl dává.

Aby se nic nepletlo, a karty mohly sloužit při výkladu obrázkově i čakrově, má každá karta rámeček příslušné barvy, i karty je laděna do dané čakry. Už jen tím vyzařují sílu a míří přesně na tu oblast, které se to týká.

Karta Svět zahrnuje všechno, je jednotná a dala by se při výkladu na čakry i situaci vyložit, jako že vše, co mělo být teď vykonáno, je hotovo a není třeba se v tom nějak šťourat. Její rámeček je složen ze všech čakrových barev, stejně jako strom na obrázku.

Pokud nejste příznivci čakrového systému, ale proč byste si tuhle sadu kupovali, že, i tak se dají karty krásně vykládat, protože jsou pořád výpravné a snadno čitelné. Pravda místy trochu monotematické, krásných žen v ještě krásnějších šatech, je tam trochu privela, ale zase to oku lahodí a významu se drží.

Za zajímavá pojetí považuji třeba Mága, na kterém se chytrý mladík chlubí krásce před ním svým velkým žezlem, Velekněžku, kterou nalezla podobná dívka s knihou podle jejího přebalu nebo Věž, kde střemhlav dolů se řítí Ďábel, zatímco sličná panna bez zranění odlétá.

I malá arkána je výpravná, např. na Osmičce mečů není žena svázaná, ale jen hledí na obraz, v němž trpí mezi meči, na Pětce pohárů jakoby žena jen lákala, pojď blíž, neboj se, jsem krásná a zlomím ti srdce… a na Pětce holí zatím k boji nedošlo, i když vlevo sedící dívka se dívá na ústřední krasavici výrazem „Já ti ten tvůj zmalovanej ksicht rozbiju!“

Karty jsou živé, moderní a barevné. Už jen listováním v nich člověk může nasát energii a najít si přesně tu barvu, kterou právě teď potřebuje v životě doplnit. Malý průvodce, samozřejmě v angličtině, nabízí řádku zajímavých tipů, jak se sadou pracovat, vysvětluje jednotlivé oblasti, na které čakry působí a navádí, jak se na ně při výkladu ptát.

Já bych začala třeba tím, že si vylosuji jednu kartu, která čakra teď potřebuje mou pozornost, a podle obrázku na kartě bych vyvodila, čím konkrétně se jí mám teď věnovat. V knížce je i několik zajímavých rozkladů, v jednom z nich je třeba otázka, volně mnou přeložená: Která čakra mi teď může pomoci s výkladem? Skrze kterou čakru se mám teď na výklad zaměřit? Zajímavé by bylo i doplnit výkladem z této sady třeba výklad na zdraví. Např. otázkou: „S jakou čakrou, nebo oblastí, tato nemoc nejvíce souvisí?“

Chakra Wisdom Tarot je nový a neotřelý, příjemný a čtivý. Ukazuje východní čakrový systém jednoduše a přijatelně pro západní myšlení a rovnou ho zavádí do praxe. Myslím, že třeba v USA se stane bestsellerem, u nás si jistě své příznivce najde také. Mě na tom baví zase ta jinakost. Nový, tvůrčí nápad, který tu ještě nebyl a který nutí k zamyšlení nad kartami, jejich významem a naším životem, jak se v něm čakry odráží.

Čakry a jejich stav je pro mě ukazatelem, co právě prožíváme a jak a co bychom měli zlepšit nebo vyřešit. Stejně jako tarot nabízí odpovědi a možnosti růstu. A když se oboje spojí, navíc takovým vlídným a kultivovaným přístupem, může to dušičce i tělu jedině pomoct.

Pokud jsem vás nenalákala na koupi tohoto tarotu, a věřte, že opravdu nemám procenta z prodeje, jen mě to prostě baví, zkuste si sem tam vyložit na své čakry i z jakékoliv jiné sady. Možná to obohatí vaše výklady i vaše budoucí kroky. Pokud po tomto setu toužíte a musíte ho mít, www.bookdepository.com za 450Kč to jistí!

 

JE LIBO TAROT DO E-MAILU?

Jakmile na blogu vyjde nový článek, dáme vám vědět.