Někteří klienti mají tendenci pokládat kartám stále jednu a tu samou otázku. Ráda bych nabídla svůj pohled na to, jak s nimi zacházet.

Jsou chvíle, kdy je návrat k původní otázce naprosto na místě. Zejména, když dojde ke změně okolností. Například když žijete ve vztahu, který prochází opakovanými rozchody a návraty a vy se ho rozhodnete ukončit. Pak máte ke vzniklé situaci určitě nové otázky.

To je úplně v pořádku.

Pracovala jsem také s klienty, kteří řídili velké korporace, zakládali nové firmy, nebo byli uprostřed rozvodů a dalších velkých životních změn. V takových případech často dochází k obratům, které si říkají o častější výklad. Tohle všechno jsou legitimní důvody položit kartám stejnou otázku znova.

Tarot je užitečným spojencem v případě nepředvídatelných událostí. V bouřlivějších časech mého života jsem se k němu sama vracela častěji a vždycky to bylo užitečné.

Ale jsou situace, kdy se tarot může stát zbytečnou berličkou. Zejména, když k němu lidé přistupují nutkavým, obsedantním způsobem, nebo si chtějí výkladem potvrdit to, co chtějí slyšet. Zejména to platí pro otázky typu „vrátí se můj bývalý zpátky“?

Lidé, kteří zoufale touží po smíření se ztracenou láskou, se obracejí k tarotu a chtějí slyšet, že se dotyčný vrátí a budou spolu žít šťastně až do smrti. Pokládají stejnou otázku znova a znova, den za dnem, a utrácejí spousty peněz, jen aby se udrželi v marné naději. I když je zjevné, že ten druhý je dávno pryč. Často také chodí od jedné kartářky ke druhé, aby konečně získali odpověď, kterou chtějí slyšet. A když jim nepotvrdíte výsledek, ve který doufají, rozzlobí se a dají vám vědět, že „všichni ostatní kartáři říkali, že se vrátí“.

Tohle je jedna z nejtěžších situací, která může v kartářské praxi nastat. Jak zůstat nápomocní, když se někdo vytrvale snaží vzkřísit dávno mrtvého koně?

Když se setkáte s podobným pokladačem opakovaných otázek, zůstaňte soucitní a empatičtí. Váš klient může cítit velkou bolest. A návštěva u vás může být prvním krokem, jak získat pomoc.

Upřímně sdělujte, co vidíte, i když to není to, co chce váš klient právě slyšet. I tvrdou pravdu můžete sdělovat vlídně a laskavě.

Nepodporujte iluze, i když se klient snaží manipulovat výklad ve snaze získat odpověď, po které touží. Netrapte se tím, když vám říká, že „jiná kartářka říkala pravý opak“. Vaším posláním je být pravdiví a nápomocní, ne se shodnout se všemi ostatními kartáři.

Nastavte si zdravé hranice. Když k vám klient chodí velmi často a výklad se stále točí kolem jedné a té samé otázky, dejte mu vědět, že potřebuje pauzu. Je to důležité zejména pro vás, protože nutkavá energie může být vyčerpávající. Navíc vám zdravý odstup pomáhá zůstat objektivní.

Někdy může být výsledek přesně takový, jaký klient žádá. Ale vrací se k vám, protože k tomu zatím ještě nedošlo. Sama jsem dělala výklady, kde se opakovaně objevoval ten samý výsledek, ale trvalo o mnoho déle, než se dostavil i v reálném životě. Pokud výstup zůstává v několika výkladech po sobě beze změny, dává smysl klientovi poradit, aby byl trpělivý.

Dávejte užitečné rady. Takovou radou může být i doporučení na dobrého psychoterapeuta. Proto mějte po ruce seznam spolehlivých kontaktů.

Můžete také odmítnout s takovým klientem pracovat. Ale podle mé zkušenosti je to nutné jen zřídka. V určitém okamžiku věci buď začnou fungovat, nebo se klient uzdraví a od toho, čím se dosud nutkavě zabýval, se posune dál.

Někdy si najdou jiného kartáře, který si rád vezme jejich peníze za trochu falešné naděje. To zamrzí, ale nenechte se tím otrávit. Klient má svobodnou vůli, což také znamená, že si může věřit, čemu uzná za vhodné. Požehnejte mu a nechte ho, ať si jde svou cestou.

Pomáhat klientovi proplouvat rozbouřenými (a nepředvídatelnými) vodami života může být nesmírně naplňující. Ale je na vás včas rozpoznat, kdy taková pomoc už není pomocí. Čím více zůstáváte věrní své pravdě a zdravým hranicím, tím nápomocnější budete. I v případě potřebného klienta, který chce přivést tarotový hrnec k varu pokud možno hned.

“Zoufalství vede lidi k překvapujícím věcem.” ~ Veronica Roth, Allegiant

Se souhlasem autorky přeloženo z blogu The Tarot lady.

JE LIBO TAROT DO E-MAILU?

Jakmile na blogu vyjde nový článek, dáme vám vědět.