Kartolokace jsou výklady místa. Karet se ptáme s cílem pochopit energii určité stavby, budovy nebo jiného místa. Tuhle jsme vyložili u pomníčku poprav obětí čarodějnických procesů v lázeňském parku pod léčebným domem Šárka ve Velkých Losinách.

Losinské panství neblaze proslulo takzvanými čarodějnickými procesy, které se na místním zámku a v okolí konaly v letech 1678 – 1696. Začalo to docela nevinně. Jedné selce onemocněla kráva a přestala dojit mléko. Kořenářka jí poradila, aby krávě dala posvěcenou hostii. Selka požádala žebračku Marii Schuchovou, aby hostii v kostele při přijímání schovala. Viděl ji při tom ministrant, který to prozradil knězi.

Žebračka, selka i kořenářka byly následně nařčeny z čarodějnictví. Na losinské panství byl z Olomouce pozván inkvizitor Jindřich Boblig. A procesy nabraly obludných rozměrů. Na mučidlech a na hranicích skončila více než stovka nevinných lidí.

Věznění, mučení, vyšetřování se vždy hradilo z majetku obviněných, proto se oběťmi čarodějnických procesů stávali většinou velmi zámožní lidé. Často se stávalo, že děti platily za popravu svých rodičů. Na téma losinských procesů byl natočen legendární film Otakara Vávry Kladivo na čarodějnice. Byť se skutečnými čarodějnicemi měly procesy jen málo společného, slovní obrat „hon na čarodějnice“, kterým se dodnes označuje fanatické stíhání určité skupiny lidí, zůstal.

Na místě kartolokace, bylo popraveno celkem 36 odsouzených v čarodějnických procesech. A karty celkem výstižně popisují téma finančních toků, zbytečných smrtí i touhy po majetku a po zisku. Dnes kolem bývalého popravčího místa vede čarodějnická cyklostezka. Krvavá historie láká pozornost turistů. A peníze se i po více než čtyřech stovkách let znovu točí. Byť v docela jiné podobě…

 

 

JE LIBO TAROT DO E-MAILU?

Jakmile na blogu vyjde nový článek, dáme vám vědět.