Anotace přednášky na Tarotové konferenci 2018.

Karta Síla (Forteza) měla v minulých staletích různé podoby. Síla má dva základní atributy. Prvním je lev, který podléhá síle rukou a připomíná souboj řeckého hrdiny Hérakla s Nemejským lvem. Druhým je sloup symbolizující pevnost a neochvějnost, kterou ovšem Síla dokáže narušit pouhým dotykem.

V přednášce si představíme varianty tarotové karty Síla v různých balíčcích tarotu, od nejstarší ručně malované renesanční karty vyhotovené pro rodinu s příznačným jménem Sforza až po její magicko-erotickou formu v balíčku Crowleyho tarotu. Zamyslíme se nad její podobou v dílech slavných gotických a renesančních malířů, sochařů a básníků.

Bohumil Vurm jako první u nás v 90. letech začal přednášet o karetním systému tarot, dlouhodobě se zabývá evropskou historií a dílem Hieronyma Bosche. Přednáší pro širokou veřejnost doma i v zahraničí. Jeho přednáška „Bosch a tarot“ byla otištěna ve sborníku z mezinárodní konference konané v roce 2010 v Nizozemí. Napsal první encyklopedii tarotu u nás v roce 1995. Jeho úspěšná trilogie „Tajné dějiny Evropy“ byla vydána také v Maďarsku. Je autorem či spoluautorem scénářů k výstavám „Praga Mystica“, „Krásy a tajemství České republiky“, „Vivat Comenius“, „Páni z Rožmitála“ a „Víno napříč staletími“. Předsedá Nadaci Hieronymus propagující dílo nizozemského malíře Hieronyma Bosche.

 

JE LIBO TAROT DO E-MAILU?

Jakmile na blogu vyjde nový článek, dáme vám vědět.