V této rubrice představujeme profesionální členy Tarotové asociace. Josef Slanina se tarotem zabývá 5. rokem. Působí v Praze a specializuje se na vztahové výklady.

Jak ses dostal k tarotu? A jak dlouho vykládáš?

V roce 2013 díky nelehké životní situaci, ve které jsem se v tu dobu nacházel. Přišel jsem o práci, nová dlouhodobě nebyla, nikde mě nechtěli zaměstnat, a to jsem revizní technik elektrikář. Následně mi krachlo manželství, nevěděl jsem, kudy kam. Jedna známá mi pak doporučila zajít ke kartářce. Nikdy jsem na takovéto věci nebyl, ale hlodalo mi v hlavě, co když na tom něco je.

Ke kartářce jsem sice nešel, ale koupil jsem si v Praze na Novém Smíchově cestou z práce svou první tarotovou sadu a začal jsem si sám vykládat. S pomocí knížky samozřejmě. Pak jsem začal vykládat v rodině, kolegům v práci, a takhle se to pak rozjelo. Chtěl jsem a stále chci být nápomocen lidem. A proto jsem to začal praktikovat. Nejen že mě vykládat baví, ale chci být hlavně užitečný lidem.

Jak bys popsal svůj tarotový styl? Jaký je tvůj kartářský přístup nebo filozofie?

Já to vidím tak, že výsledek výkladu tarotu není něco, z čeho by se měl kdokoliv hroutit. Tady právě narážím na zkreslený pohled laické veřejnosti na tarot a vůbec veškeré ezoterické nástroje. Jedni říkají, že jsou to nesmysly, jiní se bojí, že tarot jim řekne, co je čeká a nemine. Vyšlo mi to v kartách a přes to nejede vlak.

Můj pohled na věc je takový, že tarot není nástrojem věštby, ale vhledu. Zrcadlem nás samotných. Ukazatelem něčeho, co si ani neuvědomujeme, že by mohlo být příčinou situací, které se nám dějí. Že si za mnohé můžeme sami. Mnohdy se těžko přijímá to, co nám tarot chce říct, ale je třeba být k sobě maximálně upřímný.

Pokud vidím ve výkladu, že se něco špatně vyvíjí, tak právě to, že to vím, tak s tím mohu něco dělat a pokusit se to změnit. A ne se položit a říct si: No tak jo a je to v pr…. Stejně tak, když vidím, že je něco na dobré cestě, tak nemohu jen nečinně sedět a čekat, že mi úspěch spadne do klína. Musím mu jít naproti. A to se taky snažím říct svým klientům.

Co pro tebe tarot znamená? V čem vidíš jeho největší přínos?

Největší přínos vidím v možnosti se dále rozvíjet a prohlédnout dál za oponu, kterou jsou věci a situace mnohdy zahaleny. Mnohdy s námi lidé nemají kloudné úmysly. Myslím tím, když si jdeme např koupit ojeté auto, nebo třeba kytaru, či cokoliv jiného. I když se v autech hrabu od kluka a na kytaru hraju přes 32 let, tak také nejsem vševědoucí. Mnohdy mám nějaké neblahé potuchy, že se něco na nás chystá. Všichni to známe. A právě tarot mi už několikrát dobře poradil, abych do dané koupě nešel, nebo naopak.

Jaká byla tvoje první tarotová sada a z jaké nejčastěji vykládáš teď?

Moje první tarotová sada byla Tarot Magie Druidů. Teď vykládám už celkem dlouho ze sad Tarot Snů a Thelema Tarot. Mám celkem devět tarotových sad, a určitě to není číslo poslední. Ale takový rekordman jako Anička Bechná rozhodně nebudu :-). Mám více sad, protože cítím, že každá sada má své kouzlo a každá je vhodná pro něco jiného, záleží na tom, jak to každý cítí. A taky klienti mají lepší pocit s tou či onou sadou.

Kde máš právě teď své nejoblíbenější karty?

Mám je v krásné dřevěné krabičce s dračími motivy. Krabičku jsem dostal před pěti lety k svátku. Dračí motivy vlivem zubu času vzaly za své, ale já na tu krabičku nedám dopustit.

Jak lidé nejčastěji reagují, když řekneš, že vykládáš karty?

Tak, že tomu nevěří, že je to šarlatánství. A hned začnou vytahovat ty tv seance po telefonu. Nebo říkají, že nechtějí vědět, co je čeká. Tady je zase už zmiňovaný zkreslený pohled na tarot. Když si ale někteří ti nevěřící Tomášové nechají vyložit, mnohdy žasnou, jak to sedí.

Jakou roli hraje tarot ve tvém životě a spirituální praxi?

Je to výborný rádce, který umí taky pěkně nafackovat. Je hodně upřímný a někdy i tvrdý.

Která tarotová karta je ti nejbližší? 

Nejbližší se říci nedá, ale blízké jsou mi Císařovna a Královna holí. Jednoduše proto, že jsou to ženy, které chtějí býti ženami. Umí se obléct jako ženy, a náležitě si to užívají a umí užít. Také Královna pohárů. Je plna emocí a citů. Nebo pragmatická Královna pentaklů. Toto dnešním ženám chybí.

Podívejte se kolem sebe. Ženy se mnohdy přetváří v muže. Nosí kalhoty, lodičky na šteklích aby člověk na nich hledal jak jehlu v kupce sena. Neumí a mnohdy mi přijde, že v tomhle uspěchaném mužském světě být ženami nechtějí. A jak už řekla kdysi Marylin Monroe: Nevadí mi žít v mužském světě, pokud v něm mohu býti ženou. A cítím, že ženy na zmiňovaných kartách ženami být umějí a chtějí.

Co bys poradil začínajícím kartářům?

Vytrvalost a nenechat se odradit prvními neúspěchy, nebo řečmi okolí. Vzít si příklad z Rytíře pentaklů. Pokud zapálenost pro věc vydrží, i to ovoce se dostaví.

JE LIBO TAROT DO E-MAILU?

Jakmile na blogu vyjde nový článek, dáme vám vědět.