První tištěný český tarot vydal v roce 1939 hermetik Pierre Lasenic, vlastním jménem Petr Pavel Kohout. Různé tarotové sady se na české území dostávaly, nebo na něm v jednotkách kusů vznikaly, už zhruba 20 let před tím. Tarotová historie se na českém území píše zhruba 100 let. Přednáška se toto století pokusí zmapovat.
Řeč bude o originálních sadách, jako byl tarot, vytvořený předními českými umělci pro operní pěvkyni Emu Destinovou. O tarotech, které na našem území vycházely za totality formou samizdatu. O prvním českém porevolučním tarotu, který je vlastně slovenský. I o tarotových počinech moderních českých umělců.

 

Pavel Langer se narodil ve znamení Štíra v roce 1967 v Praze. Vyučil se původně elektromechanikem, po revoluci se živil jako kouzelník, zajímal se o historii kouzel, magie a okultismu. Zabýval se také pomocnými vědami historickými, jako je numismatika, filatelie, nebo notafilie. 10 let se zabývá konkrétně historií karetních her, zejména tou, která se vztahuje k české kotlině. Před 5 lety se začal specializovat na české tisky, s čímž přišel i zájem o český tarot. Na výstavě historických karet v Roztokách u Prahy se seznámil s Petrem Kalačem z dokumentačního centra českého hermetismu. Langerovy sbírky se spojily s Kalačovými teoretickými znalostmi, a na těchto základech začali stavět výstavy i kostru budoucí knihy.

 

JE LIBO TAROT DO E-MAILU?

Jakmile na blogu vyjde nový článek, dáme vám vědět.