„A jak se ten tarot vlastně hraje?“zeptal se taxikář Saši jedoucí loni na Tarotovou konferenci. A tak jsem se nad tím zamyslela. Stačí se trochu naladit, zamíchat karty, položit otázku a vylosovat určitý počet karet z balíčku. Z nich pak více či míně snadno interpretovat odpověď. To asi známe všichni.

Skutečná tarotová hra ale nabízí mnohem víc. Přišly jsme na to na pravidelné schůzce vedení naší Tarotové asociace, když jsme hledaly název nového projektu. Odtajníme ho, nebojte se, včas. Protože jsme byly všechny stejně…, no prostě nás nic nenapadlo, otočila jsem kartu a název z ní na nás jednoznačně vykoukl. A tak jsme přemýšleli dál.

Na co všechno ještě se dá tedy tarot použít? S pomocí boží i přispěvatelů na FB jsem to nakonec sepsala:

  • Jako inspirace. Prakticky k čemukoliv, co právě děláte, tvoříte nebo řešíte. Píšete článek nebo román? O psaní zápletek a charakterových postav s použitím tarotu už vzniklo několik knih. Děláte šperky, šátky, tašky, trička, apod.? Tarotové symboly vám napoví, jaké téma se na ně hodí. Vaříte, kreslíte nebo nevíte, co si máte vzít na sebe na schůzku? Vylosovaná karta vám nabídne ten pravý model. A tak dál a tak dál. Barvy, styly, kompozice, symboly a děje vás provedou úskalím jakéhokoliv výtvoru.
  • Jako každodenní pomocník. Když něco hledáte, bloudíte s mapou nebo plánujete stěhování. Vyložte si karty a ptejte se, dokud nedojdete svého cíle. Nečekejte přesný popis místa, ale návod, jak se výsledku dopracovat spolehlivě pomůže. Vzpomínám si třeba na hledání drahého ovládání, na které mi vyšla karta Vůz. „Je to v autě.“povídám. A co myslíte, měl ho tam.
  • Jako historik. Madla kdysi začala s kartolokacemi a já už spousty let s tarotem čtu v dějinách zajímavých míst a měřím jejich energii. Příběhy, které z toho vycházejí, jsou poučné i dnes a vydaly by na knihu. Když vám na minulost Šibeničního vrchu vyjde Smrt, není třeba se ptát dál. Nebo z výkladu u menhiru: „Tady je to silné místo, tady ti vyjde nějaká větší arkána!“ Je vám Hvězda dost velká? Dohledat můžete také historii vaší rodiny, proč se ta prababička vdávala až tak dlouho a jak to je s pokladem ve zřícenině. Podle karet tam byl, a na určeném místě po kopnutí skutečně byla prohlubeň. Ale, hold, jak jsme tam šáhli, spadlo to dolů.
  • Jako silový nástroj. Symboly na kartách nejsou náhodné a jsou prověřené tisícem let. Jako zářiče nebo připomínky je můžeme používat, když potřebujeme načerpat sílu nebo si připomenout, proč já to vlastně všechno dělám. Mnohdy je jeden obrázek víc, než tisíc slov. Jednotlivé karty se dají použít i v magii, jako doplněk kouzla, které pácháte.
  • Jako prostředek komunikace. Měla jsem tarot pro teenagery a přednášela pro dvě třídy gymnázia a tak vím, že pro děti, malé i velké, jsou obrázky skvělým prostředníkem dorozumívání. V rámci „nevinné“ hry nad obrázky vám řeknou to, co by jinak těžko lovily a to pomůže jim i vám a zlepší vztahy, které mezi sebou máte. A nemusíme se samozřejmě omezovat na děti. Skrze výklad můžete manželovi lépe naznačit, že ty ponožky do pračky samy nedojdou. A ať je výčet úplný, pomocí karet si můžete popovídat i s domácími mazlíčky. Jejich potřeby se sice omezují na více lásky a jídla, ale i tak jim často můžeme pomoci víc, než si myslíme.

A tak dál a tak dál… Je to všechno na vás.  Jestli karty použijete jako vějíř, místo kšiltu nebo jako podložku pod nevyrovnaný stůl, záleží už jen na vaší fantazii a záměru. Hráli jsme Tarotové pexeso, prší i záchod. Pravidelně se noříme do Tarotových konstelací a Hru na kruťáka si oblíbil hlavně Karel, viď. Tarotová vernisáž 2017 vynesla charitě 16000Kč. Tarot má nepřeberné množství možností a velmi rád nám je ukáže. Protože za každým jeho použitím se skrývá poznání, které je neocenitelné.

Jak si to tak po sobě čtu, vzpomínám na nádherné chvilky, veselé i dojemné, které mi tarot v životě připravil. A jestli se teď právě pohoršujete nad tím, co všechno s magickým nástrojem provádím, tak vám řeknu, že to všechno stálo za to a moc se těším, co spolu zažijeme dál. Kam to probůh povede? :)

 

JE LIBO TAROT DO E-MAILU?

Jakmile na blogu vyjde nový článek, dáme vám vědět.