Příspěvek na Tarotové konferenci 2024

Původ karty Viselec, v Marseillském tarotu nazývané Le Pendu, tradičně označované číslem 12, nás zavede do renesanční Itálie, konkrétně do Florencie ovládané bankéřskou rodinou Medici. Objasníme si vývoj pohledu na symboliku karty od původního „zrádce“ po mystické zasvěcení či vnitřní osvícení, sebezapření nebo znehybnění.

Ukážeme si nejstarší podoby karty a její proměnu během staletí, včetně pohledu mystika Karla Weinfurtera, který ji považoval za klíčový „arkán“.

Bohumil Vurm

Jako první u nás v 90. letech začal přednášet o karetním systému tarot, dlouhodobě se zabývá evropskou historií a dílem Hieronyma Bosche. Přednáší pro širokou veřejnost doma i v zahraničí. Jeho přednáška „Bosch a tarot“ byla otištěna ve sborníku z mezinárodní konference konané v roce 2010 v Nizozemí. Napsal první encyklopedii tarotu u nás v roce 1995. Jeho úspěšná trilogie „Tajné dějiny Evropy“ byla vydána také v Maďarsku. Je autorem či spoluautorem scénářů k výstavám „Praga Mystica“, „Krásy a tajemství České republiky“, „Vivat Comenius“, „Páni z Rožmitála“ a „Víno napříč staletími“. Předsedá Nadaci Hieronymus propagující dílo nizozemského malíře Hieronyma Bosche.

Více na Praga Mystica

JE LIBO TAROT DO E-MAILU?

Jakmile na blogu vyjde nový článek, dáme vám vědět.