Jak už jsme říkali v minulém díle, klienti tarotových výkladů jsou většinou milí a ochotně spolupracující lidé. Přesto se občas najdou výjimky. 13 typů složitých klientů uvádějí Amber & Azrael Arynn K. v knize The Heart of Tarot: An Intuitive Approach. Tady najdete druhou část.
7. Neplatič
„To nebylo to, co jsem očekával, takže vám nebudu nic platit.“
Pokud nabízíte výklady za poplatek, fakt, že vám klient z jakéhokoli důvodu odmítá zaplatit, vás může rozhodit. Stává se to zřídka, ale i tak je dobré mít pro takovou situaci nějaký plán.
Někdy se problému můžete vyhnout jen tím, že dopředu vysvětlíte, co děláte a kolik si účtujete. Klienti si podle toho nastaví očekávání a nebudou zklamaní.
Pak jsou tu klienti, kteří slíbí platbu, která nikdy nedorazí, pošlou na účet čtvrtinu dohodnuté částky, nebo vám nedají nic. Můžete to samozřejmě nahlásit na policii. Ta to buď vezme velmi profesionálně, nebo projeví nedostatek empatie, vyvolaný dojmem, že jeden podvodník (klient) jen napálil druhého (vás).
Můj způsob je následující: jednou klienta kontaktuji s žádostí o platbu a pak to nechám být. Utrácet na to víc peněz a emocionální energie znamená mrhat zdroji s velmi nízkou pravděpodobností úspěchu. Kromě toho věřím v karmu i zákon příčiny a následku. Takže vím, že se neplatiči obvykle dostane odplaty, byť od někoho jiného.
Samozřejmě není třeba zdůraznit, že takovému člověku už podruhé vykládat nebudu, ani nikomu dalšímu, koho by ke mně doporučil.
8. Sluníčkář
„Jsem nejšťastnější, když vytáhnu ty karty s duhou.“
Občas potkáte klienta, který vypadá jako květinové dítě ze 60. let, přenesené bez viditelného poškození časem. Může být lehce přizpůsoben novému miléniu, ale duch je stále stejný. Takový člověk žije ve světě bílého světla, léčivých krystalů, strážných andělů, pozitivních duchů, duhy, jednorožců a vcelku nudné muziky, vyráběné na exotické nástroje.
Dítě světla vykládá všechno jako kosmický plán, který se skládá z nadýchaných mráčků s pastelovým nádechem. Hlavní problém je, že některým z nich dělá potíže čelit svému stínu, nebo přiznat vlastní strach, bolest nebo vztek. Všechno se přece dá spravit malou meditací, akupunkturou, novou pozitivní afirmací nebo terapií léčivými křišťály… Na ničem z toho není nic špatného, ale dítě světla občas hledá snadná vnější řešení místo tvrdé vnitřní práce, kterou osobní růst někdy vyžaduje.
S podobnými klienty je v podstatě radost pracovat. Nejste jejich terapeuty, takže se je nesnažte změnit. Můžete jim připomenout, že jsou zodpovědní za své životy, a možná poslat trochu bílého světla na ty části jejich životů, kde na to trochu zapomněli.
9. Škarohlíd
„Nesnáším, když vytáhnu ty karty s duhou.“
Vedle některých klientů i zasmušilý oslík Ijáček z Medvídka Pú působí jako roztleskávačka. Očekávají jen to nejhorší a vidí to v jakékoli kartě. Radostná tarotová figura, pozvedající zlatý pohár, se pravděpodobně brzy upije k smrti. Vítězný voják se právě vrací z bitvy, kde ztratil polovinu svých mužů. Dítě s kyticí květů v ruce má buď alergii, nebo v příštím okamžiku šlápne na včelu.
Pohled takových lidí na svět nezměníte. Zvlášť ne během jednoho výkladu. Jejich interpretaci nelze rozporovat. Pravděpodobně si sami vytvoří sebenaplňující proroctví. Pokud v kartách spatří strašlivé věci, stejné nebo podobné hrůzy se jim vzápětí stanou, protože je očekávají a mají tendenci si je podvědomě přitahovat.
S trochou úsilí můžete takovým klientům pomoci prozkoumat, jak jejich postoje a jednání působí na jejich životy. A zjistit, zda není v jejich moci dosáhnout pozitivnějších výsledků.
10. Tarotový expert
„Tarotová sada Verbena-Bergamot z 16. století nabízí alternativní interpretaci…“
Někteří lidé toho o tarotu vědí tolik, že je vážně lepší je nemít za klienty.
Gestalt tarot (jak autorky nazývají svůj přístup, pozn. překl.) funguje nejlépe, pokud se na něj klient dívá čerstvýma nevinnýma očima, nezatížen všemi možnými permutacemi Velekněze na 4 kontinentech a ve 12 jazycích.
V nejlepším případě má každá karta intenzivně osobní význam. Když je pro někoho tarot nový, karty mohou být nedotčeným zrcadlem, odrážejícím jeho naděje, strachy, modus operandi a životní volby. Když znáte příliš mnoho interpretací jiných lidí, zrcadlo se zamlžuje.
Když váš klient začne znít jako tarotový učenec, snažte se ho vrátit do přítomného momentu a nabídnout mu dar čerstvého pohledu na karty. („Představte si, že jste tenhle obrázek nikdy neviděl/a…“) Pokud je to nemožné, nechte je udělat si vlastní výklad na základě jejich bohatých znalostí, a na konci vlídně přijměte odměnu.
11. Strašpytel
„Není to nějak spirituálně nebezpečné?“
Tarot může v klientovi vzbuzovat pocity zvědavosti a strachu zároveň. Nebo může mít čistě strach, ale k výkladu ho přemluvil jiný váš loajální (a příliš nadšený) klient.
Sledujte oči. Pokud váš klient málo mluví a tváří se jako jelen lapený do pasti, je to špatné znamení. Pokud klientovy oči zoufale těkají po místnosti a hledají východ, také to není dobré. Klient může být v hloubi duše přesvědčen, že si zahráváte s okultními silami, které by lidem neměly být přístupné.
Mírná úvodní konverzace je může uvolnit do té míry, aby své obavy vyjádřili. Vyjasněte, že nemáte žádný pakt s ďáblem, zdůrazněte psychologickou stránku tarotu a jeho hodnotu v oblasti poradenství a rozhodování. Pokud to klienta zajímá a chce pokračovat, je to fajn.
Pokud napětí nepovoluje, zkuste nadhodit, že tarotový výklad pro klienta pravděpodobně není tím, co skutečně chce. A zdvořile ho vyprovoďte ze dveří. Vy i klient budete šťastnější.
12. Kritik
„Předpokládám, že se chystáte říct, že obloha je modrá…“
Někteří lidé jsou prostě v permanentní negaci. Skepticismus je jedna věc, ale argumentativní klient, který se vyžívá ve sporech a hádkách, je ještě složitější. Když zkusíte tradiční přístup nebo dokonce výklad budoucnosti, doslova si vás dá k obědu.
Metoda, zvaná Gestalt tarot, je proti tomu naštěstí poměrně odolná, protože vy kladete otázky a s podstatnými obsahy přichází klient. Buď se mohou hádat sami se sebou, nebo vám odpovědět „To je ale pitomá otázka.“ Na což můžete odpovědět: „OK, a jaká by byla lepší?“ a nechat je odpovědět na jejich verzi.
Pokud to začíná být opravdu nepříjemné, vždycky můžete klientovi zdvořile vysvětlit, že by celému procesu prospěla alespoň minimální míra kooperace.
13. Hledač znamení
„Bože, hlavně ne karta Smrt, já ještě nechci umřít!“
Někteří klienti jsou s tarotem obeznámeni natolik, že vědí, že obsahuje špatné karty, namíchané mezi statečné rytíře a šťastné venkovany. Ale zase ho neznají natolik, aby si uvědomili, že karty nelze vždycky brát úplně doslova.
Příkladem může být klient, který se obává karty Smrt. Ďábel a Věž u něj způsobují podobnou paniku.
Tady máte šanci klientovi vysvětlit, že karty mají symbolický význam. Karta Smrt zpravidla znamená velkou změnu, nebo ukončení dlouhodobého návyku nebo části životního stylu, což může být i velmi pozitivní. Pokud je to nutné, nabídněte klientovi, že vytáhnete další kartu pro vyjasnění, k čemu se karta Smrt přesně vztahuje, což zmírní dopad a odvede pozornost od toho příšerného kostlivce. Jen se modlete, abyste nevytáhli 10 mečů…
Přeloženo z knihy Heart of Tarot: An Intuitive Approach autorek Amber K & Azrael Arynn K, vydané nakl. Llewellyn Publications v St. Paul, Minnesota, USA. Kapitola 12. Querents Who Present special Challenges, str. 219 – 228.
Foto Eric Ward, Unsplash