Co všechno už jsme v tarotovém světě zažili? Známe Transparentní tarot, kde můžete skládat jednotlivé karty na sebe a dostat tak ucelený obrázek, 3D tarot, kde postavy téměř vystupují z rámu, máme Tarot New Vision, který ukazuje jednotlivé karty zezadu, abyste tak viděli, kam se dívají a co mají před sebou a loňský After tarot, který zachycuje děj každé karty krok poté, co známe. Existuje také Revelations tarot, který je dvouhlavý, nahoře je pozitivní stránka karty a dole negativní.

Protože mě takové hračičky baví, celý rok jsem čekala, těšila se a odpočítávala dny, na další takový hit z dílny Lo Scarabeo, na oboustranný tarot. A ejhle, už je na světě. Jmenuje se Vice Versa a nemá jednotný rub, ale každá karta má z lícu i z rubu jeden aspekt svého významu. Na přední straně najdete např. klad, na zadní straně zápor. Není to ale tak jednoduché. Autorka Lunaela Weatherstone uvádí, že protivy jsou různé, znázorňuje takhle třeba noc a den karty, její stinnou stránku nebo pohled, který na kartě nevidíme. Tím se trochu blíží k sadě New Vision, tedy ne trochu, ale hodně. Nezachovává přitom jednotný přístup, různé verze jsou v sadě promíchány. Kartu Mírnost vám např. ukáže zepředu a zezadu, Desítku mečů ve dne a v noci. Poslední soud bych nazvala třeba před a po.

Jak se to proboha míchá a losuje? Napadne hned každého. Inu, nesmíte se prostě dívat, co taháte, míchat a losovat vlastně poslepu, ale to zas takový problém není. Další otázka je, jakou stranu interpretovat. Mě přijde logické, že tu, kterou jste si vytáhli, ale proč si nerozšířit výklad i stranou druhou? Jen se musíte snažit nesklouznout k interpretaci té pro vás hezčí nebo výhodnější části. Zajímavé je takový výklad uchopit jako stranu, kterou jste si vytáhli jako odpověď na otázku a druhou stranu jako to, co právě teď nevidíte.

Těšila jsem se tedy na další level ve vykládání, na pojetí každé karty a na to, jak obohatí klasický přístup k významu karet. Úplně upřímně vám ale musím říct, že nadšení ve mně nevyvolal a očekávání splnil tak napůl. V balíčku je řada karet, které se, samozřejmě z mého pohledu, povedly, resp. které jsem si přesně takhle představovala. Např. Pětka pentaklů je pojatá úplně perfektně. Na jedné straně najdete tradičního žebráka před kostelem, na druhé straně pak pohled za okno, kde sedí sice boháč a vevnitř, ale je stejně nešťastný jako ten venku. Krásný postřeh najdete třeba u Poustevníka, kde zepředu je jako moudrý stařec s lampou poznání a zezadu má otrhané šaty, protože všechno něco stojí. Baví mě i Čtyřka mečů, kde král spí na obou stranách, ať se děje, co se děje. Drasticky upřímná mi přijde Osmička pohárů, kde na rubu vidíte nešťastné dítě, které je opouštěno, aby jasně vynikla bolest naší volby odejít. Našla jsem i řadu karet, které jsem zatím úplně nepochopila a tak se těším, až to objevím a docvakne to. Řekněme tedy, že větší půlka jsou karty promyšlené, zajímavé a obohacující.

Vice versa se dá přeložit jako naopak, a tak v balíčku najdete karty zobrazené v noci a ve dne, venku a vevnitř, zepředu a zezadu, apod. Třeba u Blázna je hezké, že má na obou stranách svítání, jen v jiné fázi, alespoň tak to vnímám já, mohl by to být také východ a západ slunce jako začátek a konec. Na Trojce mečů zasmušile prší na obou stranách a zajímavou naději dává Desítka mečů, kde je probodané jen brnění, zatímco bojovník sedí polonahý opodál. Menší výhradu mám ale třeba k Císařovně, která působí lehce nezrale a za trůnem není ani vidět, což jí trochu dehonestuje. Ale možná je to jen můj problém. :)

Obrázky na kartách jsou sice trochu umělé, postavy mi připomínají roboty, ale jsou plné různých symbolů, které se navzájem prolínají. Zvlášť velká arkána je na tom pěkně postavená. Např. stejné sfingy najdete na Vozu i Věži a stejné psy na Poustevníkovi a Měsíci. Asi tedy není náhoda, že číslo 16 (Věž) sečtete na 7 (Vůz) a 18 (Měsíc) na 9 (Poustevník). Zkuste si sami hledat dál, jestli v tom objevíte nějaké pravidlo.

Co mně na té sadě ale opravdu mrzí, je velká podobnost s New Vision tarotem, kde se autorka skoro bych řekla a nebojím se to slovo použít, trochu opičí. Našla jsem minimálně 16 karet, které jakoby si z oka vypadly, a další, které od sebe trochu opisují. Některé přímo stejné symboly, jiné příběh. A pak tam máme další karty, které ukazují běžné významy, jako např. karty Slunce, kde na lícu najdete šťastné dítě a na rubu stráže, které ho hlídají, jako omezení, které současný free postoj nabízí. Což na klasickém RW představuje zeď, u které dítě stojí. Skutečně nových nápadů tak v sadě není moc. Může to ale být dáno tím, že nenajdete moc takových cvoků jako já, kteří mají skoro čtyři sta sad, a všechny na poličce i v hlavě, a mohou je porovnávat. Věřím, že pro nově příchozí k tarotu, resp. chvíli už se v něm hrabavší a směřující dál, je to perfektní podnět k dalšímu studiu.

Vice Versa tarot je fantastický počin, rarita a průkopnická sada. Už je ten nápad je třeba ocenit. Najdete v ní zajímavé myšlenky, i věci, které už se někdy objevily, ale pokud ve vás vzbudí touhu hledat, pátrat a přemýšlet, účel sady a tarotu vůbec byl jistě splněn.

PS: Jinak se ale nebojte, vykládat se s ním dá a je to fakt dobrý, co z toho leze. Je ale třeba najít si k tomu vlastní přístup a neleknout se třeba, když jsou všechny vylosované karty zády. I to má své místo ve výkladu a i to vám může ledacos napovědět. Rozhodně je třeba používat fantazii a intuici a všímat si obrázků, ne písmenek v knize. Moc se mi třeba líbila Láďova interpretace rubu Ďábla, kde byl k Lucce zády. „Ďábel si tě nevšímá, můžeš klidně projít a dělat si, co chceš.“

JE LIBO TAROT DO E-MAILU?

Jakmile na blogu vyjde nový článek, dáme vám vědět.