Triple Goddes tarot je letošní z prvních novinek italského nakladatelství Lo Scarabeo. Mimochodem letos slaví třicáté výročí založení, už tolik let své karty vydávají a už tolik let je u nich s radostí kupujeme. Mě tedy sice byly v době založení dva roky, ale kupování jejich sad pečlivě doháním.

Název přeložený do češtiny mluví o Trojné bohyni, držíme tedy v ruce sadu čarodějnickou, mytickou i keltskou, ale hlavně ženskou. Trojná bohyně je postavou mnoha světových náboženstvích, nejsnáze ji pochopíme, když si ji představíme jako tři ženské fáze života, Pannu, Matku a Stařenu. Kdo čte Pratchettovu Úžasnou Zeměplochu ví, že správný název je Panna, Matka a Ta Třetí. A to je nosné téma i této sady, ženy v různých životních fázích najdete jako červenou niť v celém balíčku.    

Čarodějnických tarotů oslavujících ženství je dnes na trhu hodně, asi proto, abychom se my ženy cítily jako ženy, což myslím, že ale další nová sada sama o sobě nezpůsobí. A tak jsem si od tohoto balíčku karet po pravdě řečeno moc neslibovala. „Jo, chci je…“ objednala jsem si je, ale více méně do počtu. O to víc jsem byla překvapená, když jsem si je prvně prohlédla. Hned na první vzetí do ruky, mají zvláštní, silnou energii. Slučuje se v nich příroda a ženské kulty, síla věků a bohyní všeho druhu.

Poslední dobou se stalo zvykem ozvláštňovat sady kartami navíc. Prázdnou kartu už najdete leckde, moc se mi líbí třeba Pandora v Apokalypsis tarotu, nebo Temný Mág a Temná Velekněžka z Infinite Visions tarotu. A Triple Goddes tarot nezůstává pozadu a obsahuje dva Blázny. Můžete si je v balíčku nechat, nebo si můžete vybrat toho svého, záleží jen na vás. Přiznám se, že jsem úplně nepochopila rozdíl, který na kartách je, třeba něco napadne vás, tady jsou.

Také tato sada vychází z Rider Waita, ale o to je čitelnější a srozumitelnější. Nicméně obsahuje spoustu karet, které nejsou právě tradiční a vybízí k hlubšímu zkoumání a to máme, my, co o tarotu přemýšlíme, rádi. Např. Věž a Ďábel v tomto pojetí pomíjí tradiční představy a ukazují jinou stránku těchto témat. Úžasné je i ztvárnění Luny, kde se mladá dívka dívá do zrcadla a to, co tam vidí, ji rozhodně nedělá radost. Zvíře na Síle není vzteklé, ale umírá. A dívka ho léčí a napravuje. Animální síly není třeba krotit, ale naopak oživit. Zajímá myšlenka, že? A velekněz v tomto provedení nemusí být vyvýšen a mít pod sebou pokorné učence. Jde to i jinak.

Mám ráda, když není malá arkána zanedbaná, všimněte si, jak elegantně se vyhýbám slovo vojeb, a když si autor pohrál i s ní. A to je případ Tarotu Trojné Bohyně. Tradiční významy se nemění a dají se vyčíst na první pohled, jsou ale zasazené do jiného kontextu, aby dodržely původní ženskou myšlenku. A tak třeba na Osmičce mečů není spoutaná sexy děva, ale stařena bloudící se zavázanýma očima vzrostlým polem.

Mužů je v Triple Goddes Tarotu nedostatek, najdeme tu jen pár rytířů, ale mají stažené hledí svého brnění, aby na ně nebylo vidět, a jednoho rozezleného Císaře. Není to na škodu, o nich tyto karty přeci nejsou.

Protože mě opravdu zaujaly, svou jednoduchostí a přece hloubkou, svými barvami a přitom střídmým pojetím, hned jsem je musel vyvětrat. V květnu jsme s holkama, jak jinak, navštívili horu Baba a tam vyložily poselství pro ženy právě s touto sadou. A to, co nám vyšlo, určitě oceníte i vy.

Takže pokud hledáte trochu netradiční, ale čitelnou sadu, pokud potřebujete oživit nebo pochopit svou ženskost, Triple Goddes tarot je určitě ta pravá volba. Zajímalo by mě např., co na něj říkají klucí a jak by jim s nimi vykládání šlo. Třeba se jednou dočkáme i Only Men tarotu. :)

JE LIBO TAROT DO E-MAILU?

Jakmile na blogu vyjde nový článek, dáme vám vědět.